HELPPP look at the figure.
What is the slope of the graph?

HELPPP Look At The Figure.What Is The Slope Of The Graph?

Answers

Answer 1

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

becuses look at where the slope intersecs the y axis. Its -5

EZ

Answer 2

Answer:

its

3.6

Step-by-step explanation:

trust me


Related Questions

17/15 - 4/5 please answer

Answers

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

17/15-4/5

17/15-4*3/5*3

17/15-12/15

17-12/15

5/15

1/3

The equivalent value of the fraction is A = 1/3

Given data ,

Let the equation be represented as A

Now , the value of A is

Let the first fraction be p

Let the second fraction be q

Now , A = p - q

when the value of p = 17/15

And , when the value of q = 4/5

On simplifying the equation , we get

A = 17/15 - 4/5

So , the left hand side of the equation is equated to the right hand side by the value of ( 17/15 - 4/5 )

A = ( 17/15 - 4/5 )

Taking the LCM of the denominators of the fraction , we get

A = ( 17 - 12 ) / 15

On simplifying , we get

A = 5/15

A = 1/3

Therefore , the value of A = 1/3

Hence , the fraction is A = 1/3

To learn more about fractions click :

https://brainly.com/question/29766013

#SPJ6

2) You traveled 210 miles in 3.5 hours.
How many miles will you travel per hour?

Answers

Answer:

= 56.7 miles per hour

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

To find the average speed for the entire journey, we need to find the entire distance   and the  total time

Entire distance = 210 miles + 130 miles = 340 miles

Total time = 3.5 hours and 2.5 hours = 6 hours

Average speed = distance/ time = 340 miles/ 6 hours

                           = 56.66666666666 miles per hour

Rounding to the nearest tenth

                             = 56.7 miles per hour

Answer:

60 miles

Step-by-step explanation:

Step 1:

210=3.5

x =1

Step 2: cross multiply

3.5×x= 210×1

3.5x=210

Step 3: divide both sides by the coefficient of x which is 3.5

3.5x/3.5=210/3.5

x=60

Answer= 60 miles

2-2(x-25) what is the answer?

Answers

Answer:

F= 2

F=-2

F=x-25

Step-by-step explanation:

-271 thank me later dude

If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?

Answers

Answer:

I think the unit rate is 6$

i divided 48 by 8 and got 6


Dan buys a car for £1700.
It depreciates at a rate of 4% per year.
How much will it be worth in 4 years?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

100%-4%=96%

96/100=0.96

£1700*0.96^4=£1443.89

Answer:

1143.89

Step-by-step explanation:

I HOPE it's help you

Please help I’m having trouble solving this☹️

Answers

You need to find the WPM (words per minute) of each person.

Andre - 208 divided by 4 = 52

Noah - 342 divided by 6 = 57

You now know that Andre types 52 words per minute and Noah types 57 words per minute.

Answer: Noah types faster because he types 57 words per minute while Andre types 52 words per minute.

Answer:Noah types faster.

Step-by-step explanation: For Andre ,You do 208 divide 4 which gives you 52.For Noah, you do 342 divide by 6 which gives you 57.And since Noah  type more words which is 57  while Andre type 52, that means Noah types faster.

Hope it helps.

A 16 ft tall adult giraffe standing next to a
baby giraffe casts a 8 ft shadow. If the
baby giraffe is 6 ft tall, then how long is
its shadow?

Answers

Answer:

The shadow is 3 ft tall

Step-by-step explanation:

The older giraffe is 16 ft tall and 8 is half of 16 and 8ft is the length of the shadow so that means that half of the small girafe would be 3ft because half of 6 is 3.

Sorry if its not correct

What is the distance from 0 to point g on the number line

Answers

Answer:

?

Step-by-step explanation:

A point has
ono length
no width
no thickness
all of the above

Answers

A point has no length or thickness.

ALL OF THE ABOVE

What is the area of the triangle

Answers

Answer:

A = 1/2 l*w

So the answer is 4.

Answer:

area=1/2(bh)

area=1/2(2 times 4)

area=1/2(8)

area=4

:)

Y-intercept for y=2(x-3)^2+4

Answers

Answer:

The y-intercept for this equation is 22.

Step-by-step explanation:

You can solve this quite easily by assigning a zero value to x and solving for y.  That is where the curve will intersect the x-axis:

y = 2(x - 3)² + 4

y = 2(x² - 6x + 9) + 4

y = 2x² - 12x + 18 + 4

y = 2x² - 12x + 22

EDIT

Note that the expression above is in standard form, though it can also be factored if needed:

y = 2(x² - 6x + 11)

Now we can solve for an x value of zero:

y = 2(0)² - 12(0) + 22

y = 22

So the y-intercept is 22.

sin ∠A = ?

[tex]a.\frac{3}{4} \\\\b.\frac{5}{4} \\\\c.\frac{3}{5} \\\\\ d.\frac{4}{5}[/tex]

Answers

Answer:

c. 3/5

Step-by-step explanation:

With reference angle A

perpendicular (p) = 3

hypotenuse (h) = 5

Now

Sin A =

[tex] \frac{p}{h} \\ = \frac{3}{5} [/tex]

Hope it will help :)

Answer:

The answer is 5/4

Step-by-step explanation:

Failure to turn in the assignment on time will result in a loss of 5 points.
a
If you do not turn it in by Monday, January 17, 2021, at 8:00 a.m., you will receive 0 points for the assignment.

4 A store is having a 10% -off sale on all merchandise.

If Mai buys one item and saves $18, what was the original price of her purchase?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

If may buys an item that, after 10% sale, costs 18 dollars

let x be original price

discount is 10%x=0.10 x

x- 0.10x=18

0.90x=18

x=18/0.90=20

x=20

A yard is 3.1 meters long and 1.4 meters wide. What is the area of the yard? Group of answer choices

Answers

Answer:

The area of the yard is 4.34.

Step-by-step explanation:

a = l x w

a = 3.1 x 1.4

a = 4.34

48 oz. for $3.99
36 oz. for $2.59
12 oz. for $1.99
which is the best deal

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

12 oz for 1.99$

Answer:

12 oz. for $1.99

Step-by-step explanation:

Solve 18 > 12 + 2. Graph the solution.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

      7

2

Decimal Form:

3.5

Mixed Number Form:

3

12

2. in a class of 50 students, the number of females is 2 more than 5 times the number of males. How many males and females are there in the class?

Answers

Answer:

The number of male students is 8, while the number of female students is 42.

Step-by-step explanation:

To determine the number of male and female students in the class, knowing that in total there are 50 students, and that the number of female students is two more than five times the number of male students, the following equation must be performed:

X + (5X + 2) = 50

6X + 2 = 50

6X = 50 - 2

X = 48/6

X = 8

Thus, the number of male students is 8, while the number of female students is 42.

Alex has a video game membership that costs $36 per month. Which table shows the sum of the amounts that Alex will pay for his video game membership over the next 4 months?

Answers

Answer:

$144  at the end of 4 months

Step-by-step explanation:

$36 x 4 =144

Answer:

It will be $144

Step-by-step explanation:

because you do 36 times 4 and u get $144

5 A contractor is laying out the sides of a
rectangular porch. She knows that the porch will
form a rectangle if it can be broken up into two
right triangles, as shown below.
The lengths of the two longer sides of the porch
are 24 feet and the lengths of the two shorter
sides are 17 feet. Enter the length of the diagonal
of the porch in feet, rounded to the nearest tenth.

Answers

Answer 29.4.

I took the test

Determine if the statement is true or false. Any linear system with more variables than equations cannot have a unique solution.

Answers

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Suppose a system contains a large number of variables than equations, then there is a need to make assumptions of some values for the extra variables in order to solve the system. So, the assigning of these values can be done in several ways. Thus, the system cannot contain a unique solution.

Also, for a system of the linear equation:

[tex]AX = B[/tex]  can have a unique solution if:

Augmented matrix(rank) = coefficient matrix(rank) = no. of variables.

Provided that there exist fewer equations and more variables,

Then;

coefficient matrix(rank) <  no. of variables

Thus, the system cannot contain a unique solution.

What kind of transformation is it when it gets bigger? Like a small star to a bigger star.

Answers

It’s called a dilation

8. A haircut is $120, how much is a 15% tip? *


Answers

Answer:

18

Step-by-step explanation: 120 times 0.15

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

To work out 15% using a calculator:

0.15 multiplied by 120 which is 18

To work out 15% without a calculator:

10% of 120 is 12. (Just remove the last number whenever you want to get 10% or add it on as a decimal if it's greater than 0. e.g. 10% of 40 is 4 but 10% of 48 is 4.8)

To add the 5% divide 12 by 2 which is 6.

Add the 10% to the 5% to get the 15%.

12+6=18

According to a survey of​ workers,2/20 of them walk to​ work, ​1/20 bike, ​4/20 carpool,13/20 and alone. What percent of workers walk or bike to​ work?

Answers

i think it’s 15 percent

2/20=10/100
1/20=5/100
10+5=15

Determine which, if any, of the given values is a solution.


8p − 16 = 40
p = 5; p = 7; p = 9

p = ?

Answers

Answer:

p – 7 = -12

The answer

P = 7

8p - 16 = 40

40 + 16 = 56

8p = 56

56 ÷ 8 = 7

6) Change the amount of sugar to show a sweeter atole.
Atole
Total
Flour (tbsp)
5
Sugar (tbsp)
5

Answers

The first thing I would do was to get the first time in a row when we met with a few people who

Help I’ll mark brainliest

Answers

Answer:

ACD

Step-by-step explanation:

Acellus
Find the next two terms in this
sequence.
2, 6, 10, 14, 18, [?],[

Answers

the next two terms in the sequence are 22 and 26

Answer:

22,26

Step-by-step explanation:

Just add 4 every time

please hurry!!!
For the class picnic, 25 liters of punch were purchased. 6 liters were left over. How many gallons of punch were used at the picnic? (1 liter is approximately 0.26 gallons)

Answers

Answer:

Gallons of punch used = 4.94 gallons

Step-by-step explanation:

Given that:

Liters of punch purchased = 25 liters

Liters of punch left over = 6 liters

Liters of punch used = 25 - 6 = 19 liters

According to the given statement;

1 liter = 0.26 gallons

19 liters = 0.26*19 gallons

19 liters = 4.94 gallons

Hence,

Gallons of punch used = 4.94 gallons

Two hours after leaving his home, Nolan traveled a distance of 120 miles. Distance in this scenario is represented by d and time is represented by t.. [2 points]Part A. Assuming that Nolan travels at the same speed during his trip, which of the following statements can be used to describe the distance Nolan may have traveled?
a.Nolan traveled 180 miles after 3 hours
.b.Nolan traveled 60 miles after 2 hours
.c.Nolan traveled 120 miles after 1 hour.
d. Nolan traveled 60 miles after 0 hours.
Part b
Part B. Write an equation that represents the distance traveled by the car for an amount of time. Then name the dependent variable
.a.d=120t, d is the dependent variable
b.d=60t, d is the dependent variable
c.d=120t, t is the dependent variable.
d=60t, t is the dependent variable

Answers

Answer:

Part A = A

Part B = C

Step-by-step explanation:

Ik I have Ms. Keten too :/

If Joshua has 72 apples
and gives away 14, and
then
eats 7, how many
Apples will
Joshua have
left over.

Answers

51 apple for the poor Joshua *crys* :(
Other Questions
Which of the following best describes the COUNTERCLAIM to ElieWiesel's major claim?Select one:Only those who were killers and acted with hatred can be held responsible for theHolocaustOBystanders should not be expected to care about the suffering of others who areoutside of their own experiences and are not their responsibilityoBystanders must stay involved in world politics and take action, showing their rage,joy, and compassion towards others.Indifferent bystanders are to blame for the evils of Holocaust. correct answer GETS BRAINLIEST....... You can see nothing else. When you look in my face. I will look you in the eye. And I will never lie. Lucy recently visited a nursing home, and she recounted her experience in class. What term describes this kind of narration?A subjective narrationB. detached autobiographyC. memoir narrationD. interior narrationE. first-person narration Adriano runs a website that helps writers write better stories. Every month, Adriano receives a subscription fee of \$5$5dollar sign, 5 from each of the subscribers to his website. The website had 200200200 subscribers last month. This month 404040 new members joined the website and 101010 members cancelled their subscription.How much money will Adrianos online business earn this month?\$ Max's shop sells stuffed teddy bears. Today, Max sold 7 teddy bears for a total of $122.50. Which equation can be used to find b, the cost of each bear? Uncollectible accounts are determined by the percent-of-sales method to be % of credit sales. How much is uncollectible-account expense for ? Which transformation was performed on PQRS to form P'QR'S'? (1 point)1) A dilation factor of 22) A dilation factor of 43) A dilation factor of 1/24) A dilation factor of 1/4 10 points and brainliest The doctor recommended that Matt decrease the number of calories he consumed from 3,000 to 2,400. By what percent did the number of calories decrease?thanks. PLS HELP MEEEEEEE IM CRYING RN IM GONNA FAIL Why did the French set up trading posts in North America? Write and graph an equation in two variables that shows the relationship between the time and the distance. Moves 15 meters in 1 second. 50 POINTS explain the meaning of the following points (1,2)(9,18) (6x - 3) - (-3x + 2) The ratio of number of boys to girls in a classroom is 6 to 5. If there are a totalof 48 boys, find the number of girls in the classroom. Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells a 1-pound box of crackers for $4.68. The unit price at Price-Club is $ per ounce, and the unit price at Shop Mart is $ per ounce. Based on this triangle, which one of the following statements is true? (Note: the triangle is not drawn to scale) [PLEASE LEAVE A SMALL EXPLANATION ILL MARK BRAINLIEST] The sum of marshall and williams ages is 27 . William is 7 years older than marshall . What is marshall age What is the Molar Mass of BaCl2? Harley is able to control his emotions. He is able to monitor his response to situations and make sure that he expresses his emotions appropriately. It could be said that Harley rates high in emotional _________.