Answer:
-4x + 9xStep-by-step explanation:
Combine like terms:
-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x
4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x
-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x
4x - 9x = (4 - 9)x = -5x
A package of 4 pairs of insulated socks costs $33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
help me pls and get right answer okay
2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t
Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.
Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)
What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree
Answer:
c
Step-by-step explanation:
A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?
$212.45
$ 212.45
$237.45
$ 237.45
$312.50
$ 312.50
$512.45
Answer:
$512.45
Step-by-step explanation:
12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45
If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help
The table defines a function.
What is the domain of the function?
Question 2 options:
Year
Change in height (inches)
Joshua
Table
Ok im almost done with this assignment pls help with this question
Answer: 9 grandchildren
Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9
Answer:
The answer is 9 grandchildren.
All you have to do is divide $425.25 by $50.25.
Hope this helps! Have an awesome day!
Can someone help on this other question ^W^
Answer:
z=12
Step-by-step explanation:
z/4-2=1
z/4=2+1
z/4=3
z=3×4
z=12
Answer:
[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]
Please help asap I suck at math :(
Answer:
a. 68 mi/h
b. It will take Nolan 3 hours at this rate
Answer:
A. 68
B. 3 hours
.........
.
I need help! What does this dot mean? I forgot.
Answer:
Times/Multiply
Step-by-step explanation:
Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.
a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0
100 points and brainliest.
An irregular polygon is shown below:
The area of the irregular polygon is ____ square units.
Answer:
15 unit²Step-by-step explanation:
The area can be found two different ways
First, addition of two sections:
3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²Second, removal of section:
7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²Answer:
15 square units is the area of the irregular polygon
Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%
Answer:
❌22%
❌26%
❌48%
✔️52%
please answer w/ explanation !
write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)
Answer:
[tex]y=3[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given the slope of the line and a point on the line.
So, we can utilize the point-slope form, given by:
[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.
We know that the slope is 0. So, m = 0.
And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:
[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]
Simplify:
[tex]y-3=0[/tex]
We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:
[tex]y=3[/tex]
As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.
ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75
–$5,018.20
$5,018.20
$31,363.75
Answer:
It's either –$5,018.20 or $5,018.20
Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)
6
3
5
7
10
2
11
9
4
PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!
Answer:D
Step-by-step explanation:
I just did the quiz and passed !
10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)
Answer:
17x + 4
Step-by-step explanation:
The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.
Answer:
3x+4
Step-by-step explanation:
Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.
Simplify: 3x + 2(x - 1)
Answer:
5x -2
Step-by-step explanation:
literally did this in my head but
2 * x = 2x
2 * -1 = -2
2x + 3x = 5x -2
Answer:
5x-2
Step-by-step explanation:
3x+2(x-1)
3x+2x-2
5x-2
Priya has a recipe for banana bread. She uses
7 1/2
cups of flour to make 3 loaves of banana bread.
Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.
Which of these equations represents the relationship between b and f?
1. B=2/5 f
2.B=9/2 f
3.B=2/9 f
4.B=5/2 f
Answer:
i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best
Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)
34x
55x - 17
55x - 25
Answer:
the answer is the second one, 55x-17
Step-by-step explanation:
So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.
Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)
=63x+−21+−8x+4
And reduce that further and you get 55x-17.
what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3
Answer:
Slope: 2
y-intercept: 3
a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?
Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Creating a system of equations thus :
n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)Substitute for n and q
(q+3) + (q+6) + q = 36
3q + 9 = 36
3q = 36 - 9
q = 27 ÷ 3
q = 9 quarters
n = 9 + 3 = 12 nickels
d = 9 + 6 = 15 dimes
Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Learn more : https://brainly.com/question/25629067
I Will Mark Brainliest!!
The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.
Fill in the table with the lowest terms fractions.
To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.
Answer:
Dry Mix | Water | Total
64 | 8 | ?
75 | 10 | ?
| | ?
4 1/2 | 14/25 | ?
Step-by-step explanation:
im not done
Answer:
i dont know
Step-by-step explanation:
Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.
Answer:
2.28 divide 9.5
=0.24
Step-by-step explanation:
if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24
Solve: 3(x- 2)= 18.
X=
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3(x-2)=18
3x-6=18
3x=24
x=24/3
x=8
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3 (x - 2) = 18
3x - 6 = 18
18 + 6 = 24
3x = 24
x =
please provide answer and explanation !!
Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.
Answer:
Step-by-step explanation:
please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')
Answer:
I believe its B
Step-by-step explanation:
78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units
Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz
Step-by-step explanation: