I need help on this please

I Need Help On This Please

Answers

Answer 1

Answer:

which one?

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

Question 13: 2

Question 14: -10

Step-by-step explanation:


Related Questions

QUICKK
Solve systems by substitution Find the solution
SHOW ALL WORK

X = 5
-4x + y = -10

( , )

Answers

This is the answer (5,10)

What is the decimal equivalent of 1/5?

Answers

Answer:

.2

Step-by-step explanation:

Answer:

.20

Step-by-step explanation:

1 divided by 5 is .20

URGENT!!! 30 points!
What is the x-coordinate of the point that can be plotted on the graph between (6, 2) and (12, 4) that is part of this set of equivalent ratios? Choose the point which has integer values for x and y.

On a coordinate plane, the points (3, 1), (6, 2), and (12, 4) are plotted.

Answers

Answer:

Lol its 8

Step-by-step explanation:

(6x - 3) - (-3x + 2)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Simplifying

6x + -3 = (3x + -2)

Reorder the terms:

-3 + 6x = (3x + -2)

Reorder the terms:

-3 + 6x = (-2 + 3x)

Remove parenthesis around (-2 + 3x)

-3 + 6x = -2 + 3x

Solving

-3 + 6x = -2 + 3x

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '-3x' to each side of the equation.

-3 + 6x + -3x = -2 + 3x + -3x

Combine like terms: 6x + -3x = 3x

-3 + 3x = -2 + 3x + -3x

Combine like terms: 3x + -3x = 0

-3 + 3x = -2 + 0

-3 + 3x = -2

Add '3' to each side of the equation.

-3 + 3 + 3x = -2 + 3

Combine like terms: -3 + 3 = 0

0 + 3x = -2 + 3

3x = -2 + 3

Combine like terms: -2 + 3 = 1

3x = 1

Divide each side by '3'.

x = 0.3333333333

Simplifying

x = 0.3333333333

The alphabet has been playing us this whole time!
ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

ABCDEFG-HI-JK-LMNO-PQRSTUVWXYZ
Hi! Jk! Lmno (Laughing my nose off!)

Answers

Answer:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ i get it

Step-by-step explanation:

wahahahahahhahaha....

that's so funny l m a o....

I never noticed this....ahahahahahaha

ima share this with my friend lol...

thanks for this....ahahaha

have a great day :)

seriously, that's funny!

14. Mrs. Buchanan is planning marching routines for the school band. The band has 36 members. Band members can march in any number of rows as long as each row has the same number of members. The marching path, however, limits members to 6 per row.

Answers

Question:

Make a list of the different arrangements that Mrs. Buchanan could use.

Answer:

[tex](x,y) = \{(1,36),(2,18),(3,12),(4,9),(6,6)\}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Members = 36[/tex]

[tex]Rows\ Limit = 6[/tex]

Represent the rows with x and the column, y.

This means that:

[tex]x * y = 36[/tex]

Make y the subject:

[tex]y = \frac{36}{x}[/tex]

The list is then generated as follows:

When x = 6.

[tex]y = \frac{36}{6} = 6[/tex]

[tex](x,y) = (6,6)[/tex]

When x = 5

[tex]y = \frac{36}{5} = 7.2[/tex]

This result can not be use because the result of the number of columns must be an integer

When x = 4

[tex]y = \frac{36}{4} = 9[/tex]

[tex](x,y) = (4,9)[/tex]

When x = 3

[tex]y = \frac{36}{3} = 12[/tex]

[tex](x,y) = (3,12)[/tex]

When x = 2

[tex]y = \frac{36}{2} = 18[/tex]

[tex](x,y) = (2,18)[/tex]

When x = 1

[tex]y = \frac{36}{1} = 36[/tex]

[tex](x,y) =(1,36)[/tex]

So, the possible list is:

[tex](x,y) = \{(1,36),(2,18),(3,12),(4,9),(6,6)\}[/tex]

Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells a 1-pound box of crackers for $4.68. The unit price at Price-Club is $ per ounce, and the unit price at Shop Mart is $ per ounce.

Answers

Answer:

$0.216 and $0.293

Step-by-step explanation:

Given,

Price club sells 12 ounce box = $2.59

Shop mart sells a 1 pound box = $ 4.68.

We have to find the unit price at Price club and Shop mart.

We know that 1 Pound = 16 ounce

Unit price at Price-club = [tex]\dfrac{2.59}{12}[/tex]

                                      = $0.216

Unit price at Shop Mart= [tex]\dfrac{4.68}{16}[/tex]

                                      = $0.293

It's actually [tex]1 \frac{1}{2}[/tex] pounds, not 1 pound.

because I got this question too. On odysse.yware.

Answer:

0.21 and 0.19

Step-by-step explanation:

It's simple, just divide it.

Divide 2.59 by 12 and divide 4.68. Then round the answers to the closest number in the choices. That's your answer buddy!

At the rodeo, 256 hot dogs were sold for a total of $768. If each hot dog sold for the same amount, what would be the cost of 24 hot dogs?

Answers

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$768/265 = $3

$3 x 24 = $72

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

768/256 = how much each hot dog was sold for

768/256 = 3

Each hot dog was sold for $3.

24*3 = $72

Therefore, the cost of 24 hot dogs is $72.

2.
3.
Mal slept for x hours, and Kiran slept for 1/10
less than that
Kiran practiced the piano for x hours, and Mal
practiced for 2/5 less than that.
Mai drank x oz of juice and Kiran drank 4/3
more than that
Kiran spent x dollars and Mal spent 1/4 less
than that.
Mai ate x grams of almonds and Kiran ate 1.5
times more than that.
Kiran collected x pounds of recycling and Mai
collected 3/10 less than that.
Mai walked x kilometers and Kiran walked 3/8
more than that
Kiran completed x puzzles and Mal completed
3/5 more than that.
a. y = 2.5.2
by=1.3752
cy=0.92
d.y=0.72
e. y=0.62
4
5.
6.
7
f. y=.752
8. y= 2.332
hy=1.62
8.
Yeah

Answers

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

a) Let y represent the amount of time kiran slept, hence:

y = x - (1/10)x = x - 0.1x

y = 0.9x

b) Let y represent the amount of time Mia practice, hence:

y = x - (2/5)x = x - 0.4x

y = 0.6x

c) Let y represent the amount of drink kiran drank, hence:

y = x + (4/3)x = 7x / 3

y = 7x/3

d) Let y represent the money Mai spent, hence:

y = x - (1/4)x  = x - 0.25x

y = 0.75x

e) Let y represent the amount of almond kiran ate, hence:

y = x + 1.5x = 2.5x

f) Let y represent the recycling Mai collected, hence:

y = x - (3/10)x = x - 0.3x

y = 0.7x

g) Let y represent the amount of km kiran walked, hence:

y = x + (3/8)x

y = (11/8)x

h) Let y represent the amount of puzzles mai completed, hence:

y = x + (3/5)x = x + 0.6x

y = 1.6x

You place a 16 foot ladder against a building. The angle that the ladder forms with
the ground is 60 degrees. How far from the base of the building is the bottom of
the ladder? round to the nearest foot.

Answers

Answer:The base of the ladder should be placed so that it is one foot away from the building for every four feet of hight to where the ladder rests against the building. This is known as the 4 to 1 rule.

Step-by-step explanation:

10 points and brainliest

Answers

Answer: D

Step-by-step explanation:

Classify the following triangle. Check all that apply.
O A. Equilateral
O B. Right
D C. Acute
OD. Obtuse
O E. Isosceles
DF. Scalene

Answers

Answer:

A and C

Step-by-step explanation:

answer:a,c is the answer


What are the coordinates of E??

Answers

Answer:

(10, 1)

Step-by-step explanation:

It tells you that when you translate it you add 2 to the x-coordinate and subtract 7 from the y-coordinate. This means that the point E, (8, 8), would become (8 + 2, 8 - 7) or (10, 1).

10,1 is the answer hope this helps

The perimeter of a rectangular field is 292 yards. If the width of the field is 63 yards, what is its length?

Answers

Answer:

83

Step-by-step explanation:

do the math

Answer:

83

Step-by-step explanation:

Solution:

63 + 63 = 126

292 - 126 = 166

166 ÷ 2 = 83

Answer: 83

Please help! Will Mark if you are right!!

What is the turning point of the graph of f(x)=|x−4|?

Answers

Answer:

the second one

Step-by-step explanation:

I GIVE BRAINIEST

Can someone help me with question number two.

Using the first graph.

Just in case you can’t see the question is for number two how long does it take the plane to reach its maximum altitude.

Answers

I can’t read the numbers but when the graph flattens out at the top. There is two points there it’s the first point

The doctor recommended that Matt decrease the number of calories he consumed from 3,000 to 2,400. By what percent did the number of calories decrease?

thanks.

Answers

Answer:

28%

Step-by-step explanation:

Answer: 28%

Step-by-step explanation:

1800/2500 = 0.72

0.72 = 72%

100% - 72% =  28%

Select the correct answer.
Which graph has a domain of x
> -3

Answers

Answer:

the answer is actually c.

Step-by-step explanation:

I took the test and you would want the line to be going to the greater value of -3 because x is greater than -3.

Hope this helps :)

Answer:

the answer is c

Step-by-step explanation:

i took the test and got it right.

PLS HELP MEEEEEEE IM CRYING RN IM GONNA FAIL

Answers

1 and 3 are proportional.
2 and 4 not proportional.

For it to be proportional, y = kx, where k is a constant.

For 1, y = 2x
For 3, y = -3x

So those are proportional

Please help me im confused

Answers

78 goes to the first bosnian
The two top rectangles are 3 and 81 and the middle one on the bottom is 25

The scatterplot below shows the number of hours that some high school students spend on working and on video games.
A graph title Working and Video games has weekly working hours on the x-axis and weekly hours of video games on the y-axis. Points are grouped together and decrease.

Which statement about the scatterplot is true?
In general, the number of hours spent working does not affect the number of hours spent on video games.
In general, the amount of weekly time spent working is equal to the amount of weekly time spent on video games.
As the amount of time spent working increases, the amount of time spent on video games increases.
As the number of hours spent working increases, the amount of time spent on video games decreases.

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I got it right on edg 2020

Answer:

d

Step-by-step explanation:

How much is 92 quadrillion cents

Answers

92 quadrillion cents is 92 quadrillion dollars

A dog weighs 20% more than it did three months ago. It weighs 36 pounds now.

How much did the dog weigh three months ago?

Answers

Answer:

30 pounds

Step-by-step explanation:

Let the weight 3 month ago be x.

20% more than x is:

1.2x

We now have the following equation:

1.2x = 36x = 36/1.2x = 30 pounds

The monthly texting plan of All Star Cell is $11 per month and $0.25 per text. The monthly texting plan of Top Line Cell is $14 per month and $0.15 per text. A student wants to set up a system of equations to find the number of texts for which the total monthly cost of the two companies is the same. He uses the variables x and y. He lets y represent the total monthly cost. What will x represent? x = number of texts x = cost of the total number of texts x = total monthly cost x = cost of each text

Answers

Answer:

Your answer is A. x = number of texts

Step-by-step explanation:

I took the quiz, it's correct

Good luck

Answer:

Your answer is A. x = number of texts

Step-by-step explanation:

Have a great day!

Tyson works 34 hours each week at $20.39 per hour.
Tyson has 29.51% taken out for taxes and withholdings,
What is the net pay per year?
A $488.68
B. $10,638.21
C. $204.58
D. $25,411.31

Answers

Answer:

34 X 20.39 = 693.26

693.26 X 52 = 36049.52

100-29.51 = 70.49

36049.52/100 X 70.49 = 25411.306648

monetary value rounded 2dp = $25411.31

answer is D

Olivia has a shoe box in the shape of a rectangular prism. She decorates 4 faces of the box,
leaving the top and the bottom without decorations. The unshaded parts of the model and
the diagram below show the parts that she decorates. What is the total area that Olivia
decorates?

5 in.
11 in.
8 in

190 square inches
440 square inches
366 square inches
256 square inches

Answers

Taking the test rn, it’s 190 square inches.

Found the answer on another site. Worked fine, hope that helps

Answer:

440

Step-by-step explanation:

I HAVE I READY TOO AND IT’S KILLING ME

Plz help with these 3:)

Answers

Answer: 1) 2

2) 7/10

3) -1/3

A must-have for any thrill seeker is a drop tower ride. The Precipice Plummet will stand 420 feet tall. The scale in your architectural diagrams is 1":40'. How tall will your drawing of Precipice Plummet be in inches? (do not include units in your answer, just the number

Answers

The answer is 10.5, but don't put 10.5 if it's just asking for the number and not the unit only put (10)!!!

ABC ~ XYZ Find the length of BC (need an answer as soon as possible, with showing work please)

Answers

Answer:

BC is equal to 7

Step-by-step explanation:

18 = 2x + 4

18 - 4 = 14

14 = 2x

14/2 = 7

7 = x

Ten gallons of a 25% salt solution are to be obtained by mixing solutions that are 13% salt and 33% salt
respectively. How many gallons of each are needed?

Answers

Answer:

salt + salt = salt

0.13x +3.3-0.33x =2.5

-0.20x=-0.8

x= 4 gallons (amt of 13% solution to be mixed)

10-x= 6 gallons (amt of 33% solution to be mixed)

-----------

Cheers,

Stan H.

Step-by-step explanation:

Other Questions
URGENT!!! 30 points!What is the x-coordinate of the point that can be plotted on the graph between (6, 2) and (12, 4) that is part of this set of equivalent ratios? Choose the point which has integer values for x and y.On a coordinate plane, the points (3, 1), (6, 2), and (12, 4) are plotted. What are the coordinates of E?? How much is 92 quadrillion cents The financial analysis component of a business plan is to describea. how your business will be organized and what type of management or department structureyour business will haveb. the ?big picture? behind your business, what your business has to offer the consumer, andwhy your business will be successfulc. the size of the market, how your business will fit into the market, and how your business willstand out from other businesses in the marketd. where the funds to start and operate your business will come from, when you expect to seeprofit, and how much profit you expect to see At the rodeo, 256 hot dogs were sold for a total of $768. If each hot dog sold for the same amount, what would be the cost of 24 hot dogs? A substance made up of two or more types of atoms that are NOT chemically combined is called a(n)AelementBmixturecompoundDpure substance How can clothes impact someones performance?..i need three facts for an essay Management needs to be prepared to deal with problems and seize opportunities as they arise. A company often identifies alternative courses of action to be taken if events undercut a strategic or tactical plan. These are called _____ plans. The linear scale factor of two similar solids is given. Then the surface area and volume of the smaller figure are also given. Find the surface area and volume of the large figure.Scale factor: 4:5Surface area: 160volume: 704Surface area: ?volume: ? Ben's Sports sells golf tees from a barrel by the scoop. The golf tees come in 5 bright colors mixed in the barrel. To determine what to charge for each scoop, Ben weighed 15 scoops. The weight of each scoop is shown in the line plot below. Use the line plot to answer the questions. How much did the National Road cost per mile How many chromosomes are found in the common strawberry found in the grocery stores? The doves wings whistled over the water what's another word for irritating used in a sentence like when these things happen, your mucus system starts to make more fluids to wash away the irritating particles.A. angeringB. bothersomeC. boostingD. soothing will give brainlist!!! Tell someone what it's like to ride a school bus. Use all five senses in your description Nepal never been under any foreign rule justified Which figure of speech is used in this text?The past is a foreign country; they do things differently there.-L. P. Hartley, The Go-Betweenpun take off discount and find the sale price of 15%off of $60.00discount sale price 14 candy bars cost $5.20. How much would one cost? What is the unit rate? THIS IS NO JOKE HURRY