i will give all my points to whoever can type a lot and i mean a lot of digits from pi

Answers

Answer 1

Answer:

pi 3.1428571428571142


Related Questions

measure the angle of 9x+23

Answers

Answer

x= 12

Step-by-step explanation:

alternate angles right?

9x + 23 = 11x - 1

24 = 2x

x = 12

so the angle is

(11 × 12) -1

132-1

131°

Calculate the new area using the scale factor of 3

Answers

Answer:

315

Step-by-step explanation:

1. Between what two consecutive integers does -√42 fall?


____&_____


2. What are the roots for √16?

_____&______

Answers

67177amp (800)+572=x71

Pls tell me something this problem solve

Answers

Answer: B 124

Step-by-step explanation:

When you have problems like this, you would add the two angles inside the triangle to get the measurement for the outer angle. so 37 + 87 equals 124.

What is 2/3 + 1/9 equal????

Answers

Answer:

2/3+1/9 =7/9

Step-by-step explanation:

u are looking for the lcm of 3 and 9 and then u divide the denominator and mutiply the numerator to get the answer

Resuelve:
Debes formular las ecuaciones y aplicar el método de eliminación:

1. Para llevar 4 docenas de huevos y 3 libras de mantequilla, Angélica debe pagar
$36500; pero si lleva 3 docenas de huevos y una libra de mantequilla el valor será
de $25500. Ella desea saber entonces cuanto sale una docena de huevos y una
libra de mantequilla.
2. Dos números suman 60 y diez unidades mayor que el otro. ¿Qué números son?
3. He comprado 3 camisetas y 2 pantalonetas por $145.000 y, ayer, 2 camisetas y 5
pantalonetas me costaron 170.000. Determinar el precio de una camiseta y de un
pantaloneta.
4. En un concierto para el beneficio de una fundación de niños desplazados, se venden
todas las entradas y se recaudan 23 millones de pesos. Los precios de las entradas
son 50 mil pesos las normales y 300 mil pesos las vip. Calcular el número de
entradas vendidas de cada tipo si en total ingresaron 160 personas.
5. Calcula un número sabiendo que la suma de sus dos cifras es 10; y que, si
invertimos el orden de dichas cifras, el número obtenido es 36 unidades mayor que
el inicial.

porfavor es para mañana

Answers

Answer:

A partir del problemas vamos a crear una ecuación donde X es una docena de huevos y Y una libra de mantequilla

entonces: 4 docenas de huevos y 3 libras de mantequilla es igual a 14.100

en mi primera ecuación seria: 4X + 3Y = 14.100

ahora haremos la segunda ecuacion: tres docenas y 1 libra de mantequilla

en mi segunda ecuación seria: 3X + 1Y = 8.700 el plan es sumar las dos ecuaciones pero yo quiero que al sumarlas la variable "Y" desaparezca así que mi segunda ecuación la voy a multiplicar pór (-3) quedándome todo así:

primera ecuación: 4X + 3Y = 14.100

segunda ecuacion multiplicada por -3: -9X - 3Y = -26.1

al sumarlas obtengo como resultado: -5X = -12

resolviendo esa ecuacion obtengo que X=  

X=2.4

luego reemplazas X en la primera ecuación: 4X + 3Y = 14.100

reemplazando seria: 4 x (2.4) + 3Y =14.100

9.6 + 3Y = 14.1000

3Y= 14.100 - 9.6

Y=  

Y=1.5

entonces concluimos que la docena de huevos cuesta 2.4 $ y la libra de mantequilla 1.5 $

Step-by-step explanation:

7. Han's cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. a. What is the total cost (start up fee and monthly charge) to use the cell phone plan for 1 month? b. What is the total cost for x months?c.Graph the cost of the cell phone plan over a period of two years using month as the units of time be sure to label your axes and scale them by labeling each grid line with a number.d.Is there a portions relationship between time and the cost of the cell phone plan.e. Draw a line a parallel to the line you graphed that goes through the point(0,350) suppose that this line represents the pricing plan for another company.What is the startup fee and monthly cost for this plan?

Answers

Answer:

a. $250

b. The total cost for x month is $200 + $50 × x

c. Please see the attached graph

d. Yes, there is a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan

e. $350

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The costs to start on the cell phone cell = $200

The charge each month = $50

a. The total cost to use the cell phone plan for 1 month = Start up fee + Monthly charge = $200 + $50 = $250

b. The total cost for x month, c = $200 + $50 × x

c. Please see the attached graph

d. Yes, there is a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan

e. The line parallel to the line graphed that goes to the point (0, 350), is given as follows;

y = m·x + c

Where;

m = 50

y - 350 = 50 × (x - 0)

y = 50·x + 350

The startup fee is given by the total cost at x = 0, when the monthly fee is excluded, which gives;

c = 50 × 0 + 350 = 350

The startup fee for the pricing plan = $350.

The startup fee and monthly cost for this plan according to the question is :

Part a:

The total cost to use the cell phone plan for 1 month = Start up fee + Monthly charge

Total Cost = $200 + $50 Total Cost = $250 The total cost to use the cell phone plan for 1 month is $250.

Part b:

The total cost for x month, c = $200 + $50 × x The total cost for x month is $200 + $50 × x c.

Please see the attached graph

Part c:

Yes, there is a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan .

Part e:

The line parallel to the line graphed that goes to the point (0, 350), is given as follows;

y = m·x + c

Where;

m = 50 y - 350 = 50 × (x - 0) y = 50·x + 350

The startup fee is given by the total cost at x = 0, when the monthly fee is excluded, which gives;

c = 50 × 0 + 350 = 350

Yes, there is a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan e. $350

The given parameters are; The costs to start on the cell phone cell = $200 The charge each month = $50

The startup fee for the pricing plan = $350.

Know more :

https://brainly.com/question/14022450?referrer=searchResults

What is the simplest form of square root a^7

Answer in the photo

Answers

Answer:

B. a^3√a

Explanation: I got it right

Answer:

[tex]a^{3}\sqrt{a}[/tex]

Step-by-step explanation:

Answer in question

Four student tickets and two normal tickets total $200. If student tickets are half the price of normal tickets, how much does each type of ticket cost?

Answers

Answer:

for the normal students its 100 each for the four students its 50 each.

Step-by-step explanation:

The figure below shows a quadrilateral ABCD with diagonal BD bisecting angle ADC:

A quadrilateral ABCD is drawn with BD as a diagonal. BD bisects angle ADC and forms two triangles ABD and CBD. AB and CB are eq

Which equation is true? (6 points)

DB = 2DC
AD = DC
AB = DB
AB = 2AD

Answers

Answer:

AD=DC

Step-by-step explanation:

I just took the test, and it said that this is the correct answer.

What is the x-intercept? There are two, give the one to the right.

Answers

Answer:

the x-intercept is 32

Step-by-step explanation:

i hope this helps:)

the x intercept is 32

what is the result of converting 20 ounces into pounds? remember that 1 pound = 16 ounces

Answers

Answer:

1.25 pounds

Step-by-step explanation:

20/16=1.25

^ Ounces

      ^Ounces in pound

               ^Result/pounds

Solve the equation for y, in terms of x. Simplify if possible. *
8x – 4y = 16

Answers

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

[tex]8x - 4y = 16[/tex]

Subtract sides 8x

[tex] - 8x + 8x - 4y = - 8x + 16[/tex]

[tex] - 4y = - 8x + 16[/tex]

Divide sides by - 4

[tex] \frac{ - 4y}{ - 4} = \frac{ - 8x + 16}{ - 4} \\ [/tex]

[tex]y = \frac{ - 8x}{ - 4} + \frac{16}{ - 4} \\ [/tex]

[tex]y = 2x - 4[/tex]

Done...

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

Answer:

y = -4 + 2x

Step-by-step explanation:

in a sequence the first term is 7 and the common difference is 2 what is the fifth term

Answers

7, 14, 28, 56, 112.

The 5th term is 112

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

countdown till you reach 5 or use a[tex]a_{n} = d (n - 1) + c[/tex]

Anyone know this answer? Please

Answers

Answer:

1/24

Step-by-step explanation:

multiply all the values

There are 12 rabbits at a pet store Gabriela has 5 1/2 ounces of parsley to feed the rabbits how much parsley does each rabbit get???

Answers

Answer:

2.18 ounces

Step-by-step explanation:

12/5.5=2.181...

rounded it is 2.18

hope this helps :3

if it did pls mark brainliest

What is 35a + 14 = 1

Answers

Answer:

a = -13/35

Step-by-step explanation:

35a + 14 = 1

(given)

_________

35a + 14 = 1

- 14 -14

(subtraction property of equality)

(subtract 14 from both sides to isolate the 35a term)

_________

35a = -13

÷35 ÷35

(division property of equality)

(divide by 35 on both sides to remove the coefficient of 35 in 35a)

_________

a = -13/35

35a+14=1

35a+14 - 14 = 1 - 14

35a= -13

35a= -13

35a = -13

35       35

a= -13/35

Choose all the fractions that are equivalent to 4/8. (Click all that apply.)
2/6
8/16
1/2
6/3
5/10
7/11

Answers

Answer:

B,C,E

Step-by-step explanation:

Add the first number with itself and it will need to equal the second one

So 5+5 would equal 10, 5/10 is basically this

Answer:

8/16, 1/2, 6/3, 5/10

Step-by-step explanation:

During a special at the school book fair, each book will cost the same amount of money. Nelly can buy 4 books for $10.95. How much money will she need to buy 6 books?

Answers

Answer:

Nelly will need $16.43.

Step-by-step explanation:

First, you want to find out how much 1 book costs.

Take 10.95 and divide it by 4.

10.95/4=$2.73

Take the 2.73 and multiply it by 6.

6x2.73=16.425

=$16.43

Answer:

16.43 i think

Step-by-step explanation:

so first you divide 10.95 by 4 and get 2.74 so then you times it by 6 and get 16.43

Two lines, C and D. are represented by the equations given below Line C: y = x + 14 Line D: y = 3x + 2 Which of the following shows the solution to the system of equations and explains why? O 16. 20), because both lines pass through this point (6. 20), because the point does not lie on any axis (3. 11), because one of the lines passes through this point (3. 11). because the point lies between the two axes​

Answers

The correct answer is (3,11)

Answer:

(6,20)

Step-by-step explanation:

plug in 6 for x and 20 for y in both equations and solve.

Line c: 20 = 6 + 14

           20 = 20

Line d: 20 = 3(6) + 2

            20 = 18 + 2

            20 = 20

let the function be f defined by f (x) = 12 - 5x
(a) is it true that f (0) = 0 ? explain why or why not.
(b) evaluate f (-1)
(c) what value of a will make the equation f (a) = 6 true?

Answers

a) not true. when x=0 f(x)=12.
we know this because plugging in 0 for x leaves you w 12.
b) 17.
plug in -1 for x. -5(-1) is 5. 12+5=17
i hope this is right

What percent is represented by the shaded portion on this 10 x 10 grid?
65
7.5
%
100
75
%
100
7.5%
75%

Answers

Answer:

75/100

Step-by-step explanation:

the answer is 75/100. Hope this helps :)

Name the constant of variation for y equals 1/4x then find the slope of the (0,0) and (4,1)... please

Answers

Answer:

Constant of variation: 1/4

Slope of the line: 1/4

Step-by-step explanation:

The constant of variation means the relationship between variables does not change. When we want to identify the constant of variation for an equation, it is helpful to refer to one of the following formulas: xy = k (inverse variation) or y/x = k (direct variation), where k is the constant of variation.

The slope formula states that m = (y2 -- y1) / (x2 -- x1). The slope formula can be read as "slope equals the second y coordinate minus the first y-coordinate over the second x-coordinate minus the first x-coordinate".

For what purposes do students collect data? Check all that apply. to check a statement’s credibility to answer a question to support an argument to evaluate a statement to examine a question’s reliability

Answers

Answer: a: to check a statement’s credibility

b: to answer a question

c: to support an argument

d: to evaluate a statement

Step-by-step explanation:

Edg2020

Answer:

A B C D

Step-by-step explanation:

Jimarcus plans to build a fence at the back of his garden. If the fence will be 5 1/3 yards long, how many 2/3 yard sections of fence will he need?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

I took 5 1/3 and turned it into 16/3 and looked to see how many times 2 goes into 16 and got 8 so the answer is 8

finding the x- and y- intercepts of 50x-5y =25

Answers

Answer:

y = 5.00000

x = 0.50000

x - intercept is the value of x when y equals zero

50x - 5y = 25
50x - 5(0)= 25
50x = 25
x = 0.5

y - intercept is the value of y when x equals zero

50x - 5y = 25
50(0)- 5y = 25
- 5y = 25
y = -5

Given the triangle below with centroid G, determine the following values.

If EG=3.5, then GB= and BE= If AD=15, then AG= and DG= If CG=6x, then FG- and CF=

Answers

Answer:

GB = 7

BE = 10.5

AG = 10

DG = 5

FG = 3·x

CF = 9·x

Step-by-step explanation:

The given parameters are;

The centroid of the ΔABC = G

Segments CF, BE, and AD are median lines

EG = 3.5 Given

∴ EG = 1/3 × BE by definition of the properties of median line

∴ BE = 3 × EG = 3 × 3.5 = 10.5

BE = 10.5

GB = 2/3 × BE = 2/3 × 10.5 = 7 by definition of the properties of median line BE

GB = 7

Similarly;

Given that AD = 15, AG = 2/3 × AD = 2/3 × 15 = 10 by definition of the properties of median line AD

AD = 10

DG = 1/3 × AD = 1/3 × 15 = 5 by definition of the properties of median line AD

DG = 5

Similarly;

Given  CG = 6·x

FG = 1/3 × CF

CF = 3 × FG

CG = 2/3 × CF = 2/3 × 3 × FG

∴ CG = 2 × FG

FG = CG/2 = 6·x/

2 = 3·x

FG = 3·x

CF = 3 × FG = CF = 3 × 3 × x = 9·x

CF = 9·x

Which of Talia’s steps is incorrect? Step 1 is incorrect because it uses a point that is not on the line. Step 2 is incorrect because it uses a point that is not on the line. Step 3 is incorrect because it shows an incorrect ratio for the slope. Step 4 is incorrect because it shows an incorrect substitution of (1, 3) into the point-slope form.

Answers

C - step 3 is incorrect because it shows an incorrect ratio for the slope .

Step-by-step explanation: cs im fye and i’m fye

Answer:

Its c lol

Step-by-step explanation:

Took the test

A pet shop sells goldfish for $ 9 per dozen. How much would 6 goldfish cost? How many goldfish could you buy with $50?

Answers

Answer:

6 goldfish = $4.50. You can buy 66 goldfish with $50

Step-by-step explanation:

We know that dozen is 12, so 12 goldfish would be $9. To find how much one goldfish costs we would divide 9 and 12. 9÷12 is 0.75. So one goldfish is $0.75.

To find 6 goldfish just multiply 0.75 to 6. 6 goldfish would be $4.50.

We know that 0.75 times 100 would be 75 so you can only buy less than 100 goldfishes. You can buy 66 goldfishes with $50.

If this helped, I would appreciate it if you marked me brainliest. Have a nice day!

Please help! Will give brainliest! ;w;

In a basketball game, Jasmine scores twice as many points as Cameron. Cameron scores five points fewer than Nathan, and Nathan scores three times as many points as Miriam. If Miriam scores 6 points, how many points did Jasmine score?

Answers

the answer is 26 because nathan has 18 points and cameron has 13 so if jasmine has twice as many as cameron it would be 26
Other Questions
Identify terms listed in the Treaty of Versailles. PLZ HELP ME I WIlL GIVe U BRAINLIESt I BEGggg u HELp MeWhat slope of the line on the graph Which of the following statements are true about 2 to the power of 8? (Select all that apply)It can be read as "eight squared."It has an exponent of 2.It can be written as a multiplication problem with eight factors of 2.It has a power of 256.It can be read as "two raised to a power of eight."It has a base of 2.It has a power of 128. Item 6Question 1You notice a hot air balloon descending. The elevation h (in feet) of the balloon is modeled by the function h(x)=-11x+330, where x is the time (in seconds) since you first noticed the hot air balloon.Graph the function and specify its domain and range. Then interpret the slope and intercepts of the graph. In a collection of coins, the number of quarters is one-third the number of pennies. The number of quarters is Q. The number of pennies is P. What is the correct formula relating Q to P hi whats 0 divid. Ed bye o9sskwnqzjsmmskmsmskq? Triangle A B C is shown. Side A C has a length of 27. Side C B has a length of 54.Based on the diagram, which expresses all possible lengths of segment AB?AB = 2527 81 Sky bought $22.50 worth of paint supplies at a store that sells brushes for $1.50 each and tubes of paint for $2.50 each. Let b represent the number of brushes bought and t represent the number of tubes bought.Which one of the following could not be true about the values of b and t?b=0 and t=9b=6 and t=5b=10 and t=3b=15 and t=0 Why was it hard for sharecroppers to get out of poverty and debt? Prove the identity.TTsin x +2.cotxsin (-x) HELP ASAP PLS! During the mid 1800s women in the American west played important roles that included A: building railroads and working in mines.B: representing people as members of Congress.C: building communities in new towns.D: serving as soldiers to protect settlers Question 8 (2 points)15 is 25% ofBrank 1: HELPPP MEEE PLEASE HELP ME PLEASE!!!!! IM GIVING A LOT OF POINTS!! Under the direction of Major General Oliver O. Howard, the agency furnished rations to refugees and freedpeople displaced by the war, established freedmen schools and hospitals, supervised the development of a contract labor system, and created military tribunals to adjudicate legal disputes. Though operations ceased in Georgia and other states as early as 1870, the bureau remained a functioning federal agency until 1872, when Congress allowed its authorization to expire.Freedmens Bureau,Edward A. HatfieldWhat were the goals of the Freedmens Bureau? Check all that apply.to help feed refugeesto educate formerly enslaved peopleto establish a system of laborto set up hospitals for formerly enslaved peopleto create a labor union for formerly enslaved peopleto help elect African American candidates 30 POINTS!A coconut falls 18 m from the top of a palm tree. How fast will the coconut be traveling when it reaches the ground? (Hint: KEinitial = 0, PEfinal = 0.) A. 19 m/s B. 13 m/s C. 9.4 m/s D. 27 m/s 2. Are the volume values similar to each other or are they quite different? Explain why you see what you see. If they are similar explain why. If they are different also explain why. What Bees DoRead the underlined sentence.What does the word "produce"mean?Mikaila researched bees. She read about them.She learned that bees produce, or make, honey. Beesalso spread pollen from one plant to another. Thishelps the plants make fruit. Mikaila realized that beeshave important jobs.D makeD) spreadeatPlants make a powder called pollen. Bees eat the pollen.Help plis i have beautiful girls in my class room and we have to sit in groups and discuss i have fantastic guts but when it comes to girls i shy a lot need some pro advice so i can be no 1 in class where is Athens location at The definition of is the study of quantitative relationships between the amounts of reactants and products. a)chemical equations b) stoichiometry c) molar mass d)coefficient On the map above, what landform is located at Number 2?A.CyprusB.The Anatolian PlateauC.The Negev DesertD.Palestine