If each cube in the rectangular prism measures 1 cubic inch, what is the volume of the prism?
A. 40 cubic in
B. 168 cubic in
C. 84 cubic in
D. 144 cubic in

Answers

Answer 1
The answer for that is A. 40 cubic in

Related Questions

It takes Diego 124 of an hour to complete a lap on a circular bike track. The track is 13 mile long. What is Diego’s bike speed?

A. 18 mile per hour
B. 18 hours per mile
C. 8 miles per hour
D. 8 hours per mile

Answers

i think D lol???/$-!;&,&:&/

Eliza intends to buy a new vehicle. She wishes to estimate the mean fuel efficiency (in miles per gallon) of all family sized SUV's currently available on the market. Eliza selects a random sample of 15 family sized SUV's and looks up their fuel efficiency on a trusted website. The results of the random sample are shown below:

27, 28, 30, 28, 28, 31, 29, 33, 28, 28, 31, 33, 41, 41, 25

What is the mean fuel efficiency rounded to the nearest whole number?

Question 1 options:

28


29


30


31

Answers

Answer:

28

Step-by-step explanation:

because if you add all the numbers together you get 433 then you have to divide 433 by the total numbers which is 15 then you get 28.

The answer is 28 because you divide 433 by 15 and get 28

The owner of a new coffee shop is keeping track of how much each customer spends (in dollars). One hundred of these amounts are shown in the table below. These amounts will form the population for this question.

dollar amounts

A random number table was used to generate the following numbers: 01, 03, 72, 15, 53, 20, 07, 63, 82, and 91. Use these two digit numbers to select a random sample from the table above. (NOTE: these are NOT dollar amounts. You use these digits to find the dollar amounts.)

Which choice below reflects the random sample of the 10 dollar amounts you found?
Question 3 options:


4.67, 4.06, 4.75, 7.09, 4.10, 3.12, 4.91, 4.05, 5.00, and 5.58


4.67, 4.06, 4.94, 7.09, 4.10, 3.12, 4.91, 4.05, 5.00, and 5.58


6.18, 4.06, 4.94, 7.09, 4.10, 3.12, 4.91, 4.05, 5.00, 5.58


6.18, 4.06, 4.94, 7.09, 4.10, 3.12, 4.86, 4.05, 5.00 and 5.58

Answers

Answer:

So this should be pretty simple but here is the answer its 6.18, 4.06, 4.94, 7.09, 4.10, 3.12, 4.91, 4.05, 5.00, 5.58

Step-by-step explanation:

Good luck

ples I need help asap

Answers

Answer:

i have n idea XD sorry...

Step-by-step explanation:

What is the circumference of this circle, in centimeters? Use 22/7 for Pi.
A. 33
B. 66
C. 207.4
D. 346.5

Answers

Answer: 66cm

Step-by-step explanation:

Diameter (d) = 21 cm

c= πd = 22/7 x 21 = 22 x 3 = 66cm

it’s should be B if not i’m sorry
good luck

Explain how to graph an equation if the equation is in slope-intercept form.

Answers

Answer:

y=mx+b

b is the y intercept

m is the slope

Step-by-step explanation:

first plot the y intercept on the graph then use the slope to continue the rest of the line

Show all work to solve this problem. The budget for a new kitchen includes $3,000 for new kitchen equipment. The chef spent $90 of that money for new aprons. What percent of the money for new kitchen equipment was spent on aprons?

Answers

total budget = $3000

cost of apron = $90

so

peecentage of money spent on apron = ($90/$3000)*100%

= 3/100 * 100%

= 3%

so 3%of money was spent on apron

A triangle has angles that measure 34°, 87°, and 59°. Label the angles of the triangle.

Answers

34, 59, then 87 on the bottom

Answer: angle on top right is 87, the lowest one is 59, and the one on the top left is 34

Step-by-step explanation:


The point (-2, 1) is on the graph of which of these functions?

Answers

we need a picture to answer

Answer: its A

Step-by-step explanation:

A. y = -x^2 - 1

B. y = x^2 + 3

C. y = 1/2x

D. y = -3x - 5

Explain the formulas used for area of a rectangle, trapezoid, and triangle. (all 3)

Answers

Step-by-step explanation:

Rectangle is Length x width

Triangle is ½ base x hight

trapezoid is ½ (base¹+base²) • hight

^they are right I got the same answer

A family of four is going to the amusement park. Tickets normally cost $56.99 per person. The park is offering a deal where a package of four tickets costs $155. How much will the family save if they buy the package deal?

Answers

Answer:

72.96

Step-by-step explanation:

56.99x4=227.96

227.96-155= 72.96

They will say 72.96 dollars if the bought the family package

56.99 x 4= 227.96
155 - 227.96= 72.96

i need help with math (plz don't give helpless answer)

Answers

Answer:

Mr. Crosgrove tipped $3.84.

120 pens are not red pens.

She had to pay $270 in taxes.

Step-by-step explanation:

So, to find the percentage of something you convert the percentage to a decimal and then multiply.

For #1

He spent $48, and tipped 8%

to turn 8% into a decimal you bring in down two place values, so it is 0.08. You multiply 48 * 0.08 and you get 3.84.

Mr. Crosgrove tipped $3.84.

For #2

He has 150 flair pens and 20% are red. Multiply 150 by 0.2. You will get 30. Now we know that there is 30 red pens, but the problem is asking how much is not red pens. subtract 150-30 and you get 120, so that is the answer.

120 pens are not red pens.

For #3

She has $2,000 and had to pay 13.5% You have to turn 13.5% into decimal so bring place value down by two so it is now 0.135. Multiply 2,000*0.135 and you get 270.

She had to pay $270 in taxes.

Hope this helps!!

-Ketifa

1. 14.17
2. 68/5
That’s all we really know but that will answer the first 2

Please help me hurry

Answers

Answer:

A. there is a positive correlation in the data

Step-by-step explanation:

The dots placed on the data are going up and forward resulting in a positive correlation.

EXPERT HELP: EXPLAIN THE ANSWER AND DON'T GUESS

Tell me the mean of each brand

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

IF you count the dots for each graph, you would see that the minimum for B is Higher than group A's maximum, Therefore, the numbers do not overlap. This means that at a simple glance you can see which company does better.

( URGENT PLEASE HELP)!! Jack and his sister Jill have planned their training for running a 5K race. Since Jack is taller than Jill, Jill must take 5 strides for every 3 strides that Jack takes. Construct a table to represent this situation, showing five different ratios of strides.

Answers

Answer:

You make a line graph with Jack going up 5 every stride and Jill going up 3 every stride so the answer is 5/3

Step-by-step explanation:

Answer:

1:6

Step-by-step explanation:

i i devided 5 by 3.

The original price for a pair of shoes is $42. The sale price is 20% off and the tax is 6%. What is the final price for the pair of shoes?

Answers

Answer:

final price is 38.58

Step-by-step explanation:

35.61
42-20% = 33.60
33.60 * 0.06 (6%) = 2.01 (tax)
total - 35.61

Please i need help on this question?!?!

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣤⣀⣀⣀⠀⠻⣷⣄

⠀⠀⠀⠀⢀⣴⣿⣿⣿⡿⠋⠀⠀⠀⠹⣿⣦⡀

⠀⠀⢀⣴⣿⣿⣿⣿⣏⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢹⣿⣧

⠀⠀⠙⢿⣿⡿⠋⠻⣿⣿⣦⡀⠀⠀⠀⢸⣿⣿⡆

⠀⠀⠀⠀⠉⠀⠀⠀⠈⠻⣿⣿⣦⡀⠀⢸⣿⣿⡇

⠀⠀⠀⠀⢀⣀⣄⡀⠀⠀⠈⠻⣿⣿⣶⣿⣿⣿⠁

⠀⠀⠀⣠⣿⣿⢿⣿⣶⣶⣶⣶⣾⣿⣿⣿⣿⡁

⢠⣶⣿⣿⠋⠀⠀⠉⠛⠿⠿⠿⠿⠿⠛⠻⣿⣿⣦⡀

⣿⣿⠟⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠻⣿⡿

Add. Show your work.
4 2/3 + 5 3/4 =

Answers

Answer: 10 5/12

4+5 = 9
2/3 = 8/12
2/4 = 6/12
9 14/12 = 10 5/12

Each graph below represents a function. Drag the correct domain for each function into the box under its graph.

Answers

Answer:

From left to right

All real numbers

All positive real numbers and zero

All real numbers except 2<_x<_5

All real numbers except 1<_x<_4

Step-by-step explanation:

a truck used 7 1/3 gallons of gasoline for every 140 miles travelled. what is the unit rate per gallon

Answers

Answer:

19 1/11 unit per gallon

Step-by-step explanation:

140/7 1/3

=19 1/11

Answer:

19 1/11 unit per gallon. I think. Good Luck :)

One year, the population of a city was 354,000. Several years later it was 407,100. Find the percent increase.

Answers

15%
Step-by-step explanation:
GIven data
Initial population= 354,000
Final population=407,100

Owo

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

407,100/354,000=115%

115%-100%=15%

Select the statement that makes this comparison correct: 0.45 ________ 0.39.
Question 1 options:

0.39 > 0.45

0.45 > 0.39

0.45 < 0.39

0.39 = 0.45

Answers

Answer:

its c

Step-by-step explanation:

look at the tenths

.39         .45

I think that the correct answer would be the third option. Option C

. The two figures are similar. What is the
sequence of transformations that maps
EFGH to ABCD?
hy
8
D
4
B
A А
-8 -40
8
-4
E
F
8
H н
1
A. Reflection across the y-axis,
translation up 4 and left 1
B. Reflection across the x-axis,
translation left 3 and down 1
C. Rotation 180° about the origin,
translation down 1 and right 1
D. Rotation 180° about the origin,
translation up 1 and right 2
A
B.

Answers

Answer:

what the f is this b

Step-by-step explanation:

Answer:

its C

Step-by-step explanation:

Write all the cordinates out and youll see lol

4. What can be said about the variable in this inequality Y > 5
Answer:
5. What can be said about the variable in this inequality B < 5
Answer:


i need help with these two please help :)

Answers

Answer:

4: You know that the unknown number is above 5

5: You know that 5 is higher than the unknown number

Please mark as brainllest i really need this. Have a nice week

[o]-[o]

\___/  

Use the rectangle to the right. Write your answer in simplest form.
Find the perimeter _____
Find the area _____

Answers

Answer:

perimeter: 12x-6

area: 6x-10

Step-by-step explanation:

PERIMETER:

6x-5(2)+2(2)

12x-10+4

12x-6

AREA:

6x-5•2

6x-10

is -6/0 as a fraction = -6 orrrrrr undefined

Answers

It is undefined because you can’t have 0 as a denominater
^yeah I got the same answer

Six servings of stew can be cooked in a 2-quart pot. How many can be cooked in a 12-quart pot?
Jane solved 6/2 = f/12 and answered 36.
Ivania solved 2/6 = 12/f and answered 36.

Compare the two methods. Are both correct?

Answers

Answer:

They both are correct because either way they both will get F=36

Step-by-step explanation:

I know the other guy said it but they are definitely both correct :) if your giving brainlist don’t give it to me<3

A package of 88 ​batteries costs $ 4 . 724.72 .

​What is the cost per battery? $


hint
Find the unit cost, or the cost of 111 battery.

Answers

So you mean 88 or 8, if it's 8 batteries it will cost $0.59/battery. If it's 88 it will be $0.053

The unit cost of the battery is $0.59.

What is a unit rate?

It is the quantity of an amount of something at a rate of one of another quantity.

In 2 hours, a man can walk for 6 miles

In 1 hour, a man will walk for 3 miles.

We have,

Cost of 8 batteries = $4.72

Cost of 1 battery.

= 4.72/8

= $0.59

Thus,

The cost of one battery is 40.59.

Learn more about unit rates here:

https://brainly.com/question/11258929

#SPJ2

Help- i'm not the best at math. I know i ask for help on this question but i haven't seen anything as an answer/explanation.

Answers

Answer:

They are diffrent because

Step-by-step explanation:

the symbol ≥  means greater than or equal too while the symbol > just means greater than

Different because the first symbol can mean greater than or equal to -2x, so your answer could be -2x, or more. second ones means greater than -2x.

Hope this helps :)

Natalia went to the mall and bought a pair of sneakers at a 30% off sale. The sneaker originally cost $120. How much did Natalia pay for the sneakers?

Answers

Your answer will be about $84 because you will subtract $36 dollars from your original cost
Other Questions
I need help :) I have to determine the traits? How was Sherman's March to the Sea related to prison conditions at Andersonville?Conditions improved because officials improved conditions at Andersonville for fear of Union retaliation.BConditions improved because the March to the Sea went through Georgia to free prisoners at Andersonville.Conditions worsened at Andersonville because prisoners could not be moved to other sites in the Confederacy.DConditions worsened at Andersonville became officials punished Union prisoners in retaliation for the March to the Sea. What is the term for organisms that consume other organisms for food like animals, some bacteria, and fungi?Group of answer choicesheterotrophsautotrophsherbivoresomnivores Chad bought a shirt for $19 and a pair of shoes for $28 more than the shirt how much was the pair of shoes Help hurry !!!!!!! I need help Can someone please help me with this? There's two images btw. In what two ways were the Crusades considered successful?They reopened trade with the Middle East during the fourteenth century.They permanently reclaimed the Holy Land for the Catholic Church.They allowed the exchange of ideas and learning with the Arabs.They united all of Europe as the Holy Roman Empire.PICK 2(look for my other 5 questions!!!) Indirect: Computing cash from operations LO P2 MOSS COMPANY Selected Balance Sheet Information December 31, 2019 and 2018 2019 2018 Current assets Cash $ 89,650 $ 31,800 Accounts receivable 30,000 42,000 Inventory 65,000 55,100 Current liabilities Accounts payable 40,400 30,700 Income taxes payable 2,550 3,200 MOSS COMPANY Income Statement For Year Ended December 31, 2019 Sales $ 534,000 Cost of goods sold 351,600 Gross profit 182,400 Operating expenses Depreciation expense $ 46,000 Other expenses 127,000 173,000 Income before taxes 9,400 Income taxes expense 5,900 Net income $ 3,500 Use the information above to calculate cash flows from operating activities using the indirect method. (Amounts to be deducted should be indicated by a minus sign.) the prime minister believe that if his idea is followed Which of the following is a characteristic of an effective team? y = 4x + 26x + 2y = 8What is the value of x + y? What does a TRAAP test stand for Which one is a unit rate?sk5 pounds in 2 bags15 miles per gallon$8.00 for 3 boxes of oranges22gallons of water in 5 days 6. What type of bones are vertebrae?1 pointIrregularLongShort What muscle allows you to breathe both voluntary and involuntary?TracheaBronchusLarynxDiaphragm Will reward Brainliest What is the primary religion name in southwest Africa? List three main beliefs of that religion. Help Which product are greater than 2 and 5\6? Select all that apply Can somebody help me? How do landmasses impact the movement of air and water?(A) They stop all movement of both air and water. (B) They speed up the air and water and allow it to pass though. (C) They change the direction and slow them down. (D) They slow down the air but speed up the water. i need a 50 word story opening please