Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Ok Im Almost Done With This Assignment Pls Help With This Question

Answers

Answer 1

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer 2

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!


Related Questions

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

PLZ

The unit price of a T-shirt is $6.50 when purchased in a pack of 3.

A single shirt costs $8. What is the least amount of money Sandy can

spend to get 4 T-shirts?

Answers

Answer:

$14.50 I think

cuz u add 6.50+ $8.00=$14.50

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

A contractor needs 54 square feet of brick to construct a rectangular walkway. The length of the walkway is 15 feet more than the width. Write an equation that could be used to determine the dimensions of the walkway. Solve this equation to find the length and width, in feet, of the walkway.

Answers

54-14 it’s pretty easy

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

Write a linear equation for the table above. Use y=mx+b format

Answers

Answer:

y=7x-3

Step-by-step explanation:

y=7x+b is the answer

Priya has a recipe for banana bread. She uses

7 1/2

cups of flour to make 3 loaves of banana bread.

Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.

Which of these equations represents the relationship between b and f?

1. B=2/5 f

2.B=9/2 f

3.B=2/9 f

4.B=5/2 f

Answers

Answer:

i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best

I think it’s b hope I’m right

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed?

Answers

Answer:

402 because it is the answer because I add it all up

Answer:

8%

Step-by-step explanation:

PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:D

Step-by-step explanation:

I just did the quiz and passed !

What is 2.286

Rounded to the nearest hundredth

Answers

Answer:

2.29

Step-by-step explanation:

2.286

If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go

TRICK/ TIP

(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)

A plot of corn is 15 3/8 yards wide. It is 15 8/15 times as long as it is wide. How long is the plot of corn? PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!! LOTS OF POINTS TO THE PEOPLE WHO SOLVE! FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!

Answers

Step-by-step explanation:

Width = 15.375 yards

Length = 15.375 * 15.5333 = 238.825 yards.

The plot of corn is 238.825 yards long.

Answer:

238.825 yards.

Step-by-step explanation:

The length of the cornfield is:

[tex]15 \frac{3}{8} \cdot 15 \frac{8}{15}[/tex]

[tex]= \frac{123}{8} \cdot \frac{233}{15}[/tex]

[tex]= \frac{28659}{120}[/tex]

[tex]= 238.825 \ yards[/tex]

Hope this helped!

10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)

Answers

Answer:

17x + 4

Step-by-step explanation:

The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.

List the values shown on the number line

Answers

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3

Step-by-step explanation:

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 3.1

Step-by-step explanation:

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)
Other Questions
Which of the following types of character is not fully developed by a writer?flatstaticrounddynamic The same price of every item in a store is 85% of it usual price. ( please explain your answer because I dont understand how to solve this) The usual price of a backpack is $30, what is its sale price? The mission San Antonio de Valero, established in 1718, was the beginning of what city?El PasoSan AntonioGoliadLos Adaes One central idea of Morriss essay is that getting rid of things can be a relief for people. Which two of these details help illustrate that idea?Choose one answer from each group. Type the LETTER ONLY for each answer in the correct blank. An experiment is being carried out to observe the melting of ice. Heat energy is being supplied at a constant rate. The temperature of the ice is recorded at different intervals of time. After some time, the observed values of temperature become constant even though heat energy is supplied to the ice. Explain what is happening in this situation. im not asking for much :( An individual who is establishing a strategy to use in order to accomplish a goal is demonstrating which phase of the self-regulation cycle Which expressions have an estimated value that is close to 9? Check all that apply. help me please ASAP Answer these questions please :) 1. 7.2 x 100 =2. 468.8 100 = 3. 0.12 x 1,000 = 4. 86.4 100 = 5. 2.001 x 10 = 6. 1,200 1,000 =7. 3.41 x 100 = 8. 3.41 10 = 9. 0.0031 x 100 = 10. 5.7 100 = 11. 1.34 x 1,000 = 12. 10 x 0.57 = 13. 57 100 = 14. 1.068 x 100 = 15. 168.1 10 = 16. 0.0341 x 100 = Annapurna suppliers sold construction materials at Rs. 497200 to Sagarmatha suppliersmaking 10% profit and adding 13% VAT. Find the cost price of the Annapurna suppliers.Sagarmatha suppliers spent Rs 10000 for transportation cost and made Rs. 30000 profit andlevied local tax Rs. 20000 and sold to constructor. Find the additional VAT applicable amountand the final price with VAT __________ no termino mi tarea.TardePeroTodavaExcepto For 4 weeks in June, Cameron biked 3 1/4 miles each week and swam 2 1/2 miles each week. For 3 weeks in July, he biked 4 3/4 miles each week and swam 3 1/2 miles each week The summer camps had a field trip from the campus to the fragrance house they traveled on average speed of 65 km in the first two hours after that they travel another average speed of 70 km is a distance between the campus and fragrance I was 364 km what was the total time for a field trip At what point do you need to seek help for your friend? What are the signs that someone is developing a Cannabis Use Disorder?Plz, help. If the Great War were to start in 2021 who would be on what side? Which graph best represents the solution for this inequality? How did some American Indian nations seek to assimilate into white American culture in the 1800s?They moved onto American Indian reservations. They abolished their religious beliefs. They planted cotton and practiced slavery.They educated white leaders about American Indian cultures. Select all radical expressions that are equivalent to 41 3/5 How does the interaction between Farquhar and the soldier in Part ll contribute to the plot of the story ?