Answer:
14x4=total students
Step-by-step explanation:
Because if 14 children is one fourth then you must multiply 14 times 4 to get the total.
Have a most wonderfull day and a good year! I hope you like the answer given.
I hate math ill give brainliest
Answer:
-4x + 9xStep-by-step explanation:
Combine like terms:
-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x
4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x
-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x
4x - 9x = (4 - 9)x = -5x
help me pls and get right answer okay
Pls help me I am confused
Answer:
[tex]\huge\boxed{A.\ \dfrac{565}{182}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{8}{7}-(5x-3)=\dfrac{1}{5}x-12\\\\\dfrac{8}{7}-5x+3=\dfrac{1}{5}x-12\qquad|\text{multiply both sides by 35}\\\\35\cdot\dfrac{8}{7}-35\cdot5x+35\cdot3=35\cdot\dfrac{1}{5}x-35\cdot12\qquad|\text{simplify}\\\\5\cdot8-175x+105=7\cdot x-420\\\\40-175x+105=7x-420\\\\-175x+(40+105)=7x-420\\\\-175x+145=7x-420\qquad|\text{subtract 145 from both sides}\\\\-175x=7x-565\qquad|\text{subtract }7x\ \text{from both sides}\\\\-182x=-565\qquad|\text{divide both sides by (-182)}\\\\x=\dfrac{565}{182}[/tex]
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.
Answer:
2.28 divide 9.5
=0.24
Step-by-step explanation:
if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24
What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree
Answer:
c
Step-by-step explanation:
a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?
Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Creating a system of equations thus :
n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)Substitute for n and q
(q+3) + (q+6) + q = 36
3q + 9 = 36
3q = 36 - 9
q = 27 ÷ 3
q = 9 quarters
n = 9 + 3 = 12 nickels
d = 9 + 6 = 15 dimes
Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Learn more : https://brainly.com/question/25629067
Simplify: 3x + 2(x - 1)
Answer:
5x -2
Step-by-step explanation:
literally did this in my head but
2 * x = 2x
2 * -1 = -2
2x + 3x = 5x -2
Answer:
5x-2
Step-by-step explanation:
3x+2(x-1)
3x+2x-2
5x-2
Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)
6
3
5
7
10
2
11
9
4
If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help
I need help! What does this dot mean? I forgot.
Answer:
Times/Multiply
Step-by-step explanation:
Please help! (Will mark brainlist!)
Answer:
0.285
Step-by-step explanation:
28.5/100 = 0.285
Answer:
.285
Step-by-step explanation:
Divide the percent by 100 to get the decimal
what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3
Answer:
Slope: 2
y-intercept: 3
The table defines a function.
What is the domain of the function?
Question 2 options:
Year
Change in height (inches)
Joshua
Table
ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75
–$5,018.20
$5,018.20
$31,363.75
Answer:
It's either –$5,018.20 or $5,018.20
At the school store, pencils sell for $.12 each. The pencils come in boxes of 30. The school store buys each box for $2.00.
23. Which expression could be used to find the amount of profit the school makes if it sells 30 pencils?
a) $2.00 + $.12 + 30 = ?
b) 30 x $.12= ?
c) 30 x ? = $2.00 - $.12
d) (30 x $.12) - $2.00 = ?
24. The school principal wants to order 2 pencils for each of the 425 students in the school. How many boxes should she order?
a) 28 boxes
b) 29 boxes
c) 14 boxes
d) 15 boxes
25. How much profit does the store make when 60 pencils are sold?
a) $1.60
b) $3.20
c) $6.00
d) $2.40
(the only question i need help is #25, others didn't seem to get it in my previous question since they didn't see the related one. please help me!)
Answer:
c
Step-by-step explanation:
2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t
Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.
Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)
Which graph represents the function y = x – 2? A coordinate plane with a line passing through (0, negative 3) and (2, 0). A coordinate plane with a line passing through (0, 2) and (2, negative 1). A coordinate plane with a line passing through (0, negative 2) and (3, 0). A coordinate plane with a line passing through (0, 1.5) and about (2.25, 0).
The graph that represents y = x - 2 is a coordinate plane with a line passing through (0, -2) and (2, 0).
None of the given options is correct
The given equation is:
y = x - 2
Find the x-intercept by making y = 0 and finding the corresponding x-value
y = x - 2
0 = x - 2
x = 2
The line y = x - 2 passes through the point (2, 0)
Also, find the y-intercept by making x = 0 and finding the corresponding y-value
y = x - 2
y = 0 - 2
y = -2
The line passes through the point (0, -2)
Therefore, the graph that represents y = x - 2 is a coordinate plane with a line passing through (0, -2) and (2, 0).
Learn more here: https://brainly.com/question/13954289
Answer:
The third graph.
Step-by-step explanation:
Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%
Answer:
❌22%
❌26%
❌48%
✔️52%
Ok im almost done with this assignment pls help with this question
Answer: 9 grandchildren
Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9
Answer:
The answer is 9 grandchildren.
All you have to do is divide $425.25 by $50.25.
Hope this helps! Have an awesome day!
What is the area, in square units, of the parallelogram shown below?
A parallelogram ABCD is shown with height 12 units and base 8 units.
(1 point)
12 square units
24 square units
48 square units
96 square units
To figure out the area of a parallelogram, we need to identify its formula. However, I do know the formula, which is Area = Base x Height.
Area = Base x Height
Area = 8 x 12
= 96 cm squared
Therefore, the answer it 96 cm squared. By the way, I recommend that you review and comprehend the topic regarding area. Try memorizing all formulas for the shapes.
Rectangle & Square: Area = length x width
Triangle: Area = base x height
2
Trapezoid: Area = (Base 1 + Base 2) x h
2
Pararellogram: Area = base x height
Circle: Area = pi x r sqaured
Those are all the formulas I can recall; however, there might be more.
Kennedy is building a new L shaped desk for her room she wants to make sure it’s large enough for her supplies the dimensions of the desk in feet are shown in the diagram what is the area of the desk?
Answer: a
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!
Which ordered pair is the solution to the system of equations?
{y=3x−12
4x+6y=−6
(6, −5)
(0, −12)
(3, −3)
(4, −7)
Answer:
(3, -3)Step-by-step explanation:
METHOD 1.Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.
[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]
for (6, -5)
(1)
-5 = 3(6) - 12
-5 = 18 - 12
-5 = 6 FALSE
for (0, -12)
(1)
-12 = 3(0) - 12
-12 = 0 - 12
-12 = -12 TRUE
(2)
4(0) + 6(-12) = -6
0 - 72 = -6
-72 = -6 FALSE
for (3, -3)
(1)
-3 = 3(3) - 12
-3 = 9 - 12
-3 = -3 TRUE
(2)
4(3) + 6(-3) = -6
12 - 18 = -6
-6 = -6 TRUE
for (4, -7)
(1)
-7 = 3(4) - 12
-7 = 12 - 12
-7 = 0 FALSE
ANSWER: (3, -3)
METHOD 2:Solve the system of equations:
[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]
substitute (1) to (2):
[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]
put it to (1):
[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]
[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]
please provide answer and explanation !!
Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.
Answer:
Step-by-step explanation:
please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')
Answer:
I believe its B
Step-by-step explanation:
ANSWER PLS AND THANK YOU
Question 14: 5/3
Question 15: 3
Reason: When you go up with those answers, you end up at the next point. Like with Question 14, From the point on the bottom, Go up five units, and go three units to the right, and you are at the next point. Same goes with Question 15.
I hope this helps, and Happy Holidays! :)
100 points and brainliest.
An irregular polygon is shown below:
The area of the irregular polygon is ____ square units.
Answer:
15 unit²Step-by-step explanation:
The area can be found two different ways
First, addition of two sections:
3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²Second, removal of section:
7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²Answer:
15 square units is the area of the irregular polygon
78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units
Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz
Step-by-step explanation:
A package of 4 pairs of insulated socks costs $33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
please answer w/ explanation !
write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)
Answer:
[tex]y=3[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given the slope of the line and a point on the line.
So, we can utilize the point-slope form, given by:
[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.
We know that the slope is 0. So, m = 0.
And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:
[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]
Simplify:
[tex]y-3=0[/tex]
We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:
[tex]y=3[/tex]
As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.
I Will Mark Brainliest!!
The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.
Fill in the table with the lowest terms fractions.
To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.
Answer:
Dry Mix | Water | Total
64 | 8 | ?
75 | 10 | ?
| | ?
4 1/2 | 14/25 | ?
Step-by-step explanation:
im not done
Answer:
i dont know
Step-by-step explanation: