please HELP ME AHHH need help

Please HELP ME AHHH Need Help

Answers

Answer 1
1. Move the 12 to the other side

4x=12

2. Divide both sides by 4

X=4

Related Questions

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

y = 2x + 3
y= -2x + 15​

Answers

Get your calculator and put alpha n y= and you are going to subtract the opposite way and the answer will be -1/13
The answe is -1/13 hope this helped

Fourteen subtracted from a number written as an expression
14-x
x-14
x/14
14+x

Answers

Answer: A (14-x)

x is just another word for a number

How to graph something

Answers

Answer:

plot x and y co-ordinates after drawing axis

Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)

Answers

Answer:

Slope: 3.083333333

Step-by-step explanation:

-4e - 9=19 find e for me

Answers

Answer:

-7

Step-by-step explanation:

Rearrange for e

Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?

Answers

Answer:

It should be Linear?

Step-by-step explanation:

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

Jackson's mom prepares 3/4 of a pound of fudge for his class Valentine's Day party. Only 1/3 of the fudge is eaten. How much of a pound of fudge is eaten?​

Answers

5/12 of the pound of fudge is eaten.

WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)

Answers

Oh wyeah wowowiwo wowowiwo

Х
3х+8
Find the value of x

Answers

the answer is -8/3. first you set it equal to zero, subtract 8 from both sides you get 3x=-8, divide both sides by 3 and you get -8/3

Answer:

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

divide both size by 3

⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will cancel 3x then x will stand on it own

x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will divide 8

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

4р — 5 (p + 6) =

I need help solving this question

Answers

ANSWER
-p-30

STEP BY STEP:
-Distribute
-Combine like terms
-Simplify

Hope this helps :)

sooo the answer is: - p -30

4p - 5 (p + 6)

first we distribute:

4p + (-5)(p) +  (-5)(6)

4p + -5p + -30

combine like terms:

(4p + -5p) +( -30)

          -p  +  -30

        =  -p -30

You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^

Answers

m = 1/2

m = -1/5

m=9

m= 1

m = 4/5

m= -5/4

Hope I helped ~~Laurel

You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)

Answers

Answer:

26666.6

Step-by-step explanation:

So sorry if this is wrong i tried

The amount after 5 years is $4,644.74.

What is compound interest?

It is the interest we earned on the interest.

The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:

A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]

P = principal

R = rate

t = time in years

n = number of times compounded in a year.

We have,

P = $4000

n = 4

r = 3%

t = 5 years

A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]

A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]

A = $4,644.74

Thus,

The amount after 5 years is $4,644.74.

Learn more about compound interest here:

https://brainly.com/question/13155407

#SPJ2

Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?

Answers

Answer:

36 ounces

Step-by-step explanation:

If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!

Answer:

She needs 36 ounces.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

1/8=(9/2)/x

cross product

8(9/2)=1*x

72/2=x

x=36

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

Who can help me on my math I’m failing can y’all please help me on some questions.
It’s solving systems of equations

Answers

Answer:

8 & 17?

Step-by-step explanation:

8*2= 16

so that makes 17 one more then 8*2 and the sum of 17 and 8 =25

❗️PLEASE HELP ME!!! ❗️
Bill makes 30 flags in 3
hours.
How many flags can he make in 1 hour?

Answers

Answer:

10 flags

Step-by-step explanation:

30/3=10

3 intervals of making 10 flags to get 30 flags

He can make 10 in on hour

30 Points! A soccer ball hit from the ground into the air and is modeled by the function
h(t)=-16t^2+48t+2 (see attachment)

Answers

Answer:

A)

At t = 3/2

B)

36 feet

Step-by-step explanation:

The soccer ball is modeled by the function:

[tex]h(t)=-16t^2+48t[/tex]

Where h(t) represents the height in feet of the ball over time t.

Note that this is a quadratic equation.

Part A)

Since this is a quadratic, the maximum height will be reached when the ball reaches its vertex.

So, we will find the x-coordinate of the vertex.

The vertex is given by:

[tex]\displaystyle \Big (-\frac{b}{2a} , h( -\frac{b}{2a} ) \Big)[/tex]

In this case, a = -16 and b = 48. Thus, the t-coordinate is:

[tex]\displaystyle t=-\frac{48}{2(-16)}=-\frac{48}{-32}=\frac{3}{2}[/tex]

The ball will reach is maximum height at t = 3/2.

Part B)

To find the maximum height, we can simply substitute the value back into the function and evaluated. Therefore:

[tex]\displaystyle\begin{aligned} h(\frac{3}{2})&=-16\Big(\frac{3}{2}\Big)^2+48\Big(\frac{3}{2}\Big)\\\\ &=-16\Big(\frac{9}{4}\Big)+24(3)\\ \\ &=-36+72\\\\ &= 36 \end{aligned}[/tex]

The maximum height of the ball is 36 feet.

Could someone solve and explain 10. Thanks!

Answers

Answer:

60

Step-by-step explanation:

Unit rate 5 breaks in 8 hours

Answers

.625 I think but sorry if not


(3x +- 5)(x +- 11)º what is the measure of dcb

Answers

Its 8 when multiply the two equations

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me
Other Questions
I need help plz Describe the Vocal Music and instrumental music of Visayas Which triangle is a 30-60-90 triangle?10O5,31555/510510/315105./3 Any Netflix suggestions to watch? How many grams are there in 13 kilograms? Determine when domain increases Match the following to its correct meaning. Find the mean absolute deviation of each data set. What do you notice about the means of the two data sets? About the mean absolute deviations of the two data sets?Data Set 1: 47, 46, 51, 54, 57Data Set 2: 15, 25, 51, 77, 87The mean absolute deviation of data Set 1 is???? If a/band c/dare rational expressions, then a/b*c/d=a*d/b*c. A. TrueB. False What was a result of the changing economy of the North during the mid- 1800s?A. More people in the North became craftspeople making goods by hand. B. More people in the North became plantation workers.C. More people in the North found jobs as factory workers.D. More people in the North moved out of cities to the country. If the data does not have outliers and is not overly spread out, use: Mean, mean absolute deviation, median, or interquartile rang Bobby is 5 less than Kylie's age. Their combinedage is 43. How old is Kylie? HELP HELP HELP 5TH GRADE MATHILL MARK BRAINLIEST 1. Why is there tension between John and Elizabeth Proctor?A. The family farm is not doing well because the crops are dying.B. John thinks Elizabeth will not forgive him for his affair with AbigailC. Abigail keeps stopping by their house to ask for John.D. Elizabeth has been sick for several weeks and has done no chores. Delia drove 290 miles in 5 hours. At this rate, how far will she drive in 7.5 hours? find the measure of each angle indicated and please explain how you got that answer if you can A technician can complete a mammogram is 15 minutes. How many mammograms can the technician complete in an 8 hour workday? (8 hours = 480 minutes) K12 Math What was the "phrase that pays" EXACTLY as written in the Unit 2 Practice Test Desmos lesson? The point is on the x-axis and 17 units to the left of the y-axis. Was Perrys hypothesis correct? Explain