Please help me I will give you the brain thing and extra points. (image below) 2/13

Please Help Me I Will Give You The Brain Thing And Extra Points. (image Below) 2/13

Answers

Answer 1
3,3 because that’s where it intersects
Answer 2

Answer:

c. (3,3)

Step-by-step explanation:

where the two points meet


Related Questions

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

Priya has a recipe for banana bread. She uses

7 1/2

cups of flour to make 3 loaves of banana bread.

Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.

Which of these equations represents the relationship between b and f?

1. B=2/5 f

2.B=9/2 f

3.B=2/9 f

4.B=5/2 f

Answers

Answer:

i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best

I think it’s b hope I’m right

List the values shown on the number line

Answers

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3

Step-by-step explanation:

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 3.1

Step-by-step explanation:

please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T

S

?

3
units
3 units

4
units
4 units

6
units
6 units

12
units

Answers

It’s really hard to understand can u maybe re write it

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

Please help asap I suck at math :(

Answers

Answer:

a. 68 mi/h

b. It will take Nolan 3 hours at this rate

Answer:

A. 68

B. 3 hours

.........

.

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:D

Step-by-step explanation:

I just did the quiz and passed !

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)

Answers

Answer:

17x + 4

Step-by-step explanation:

The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

Other Questions
What is the cos(A) as a fraction Could someone help bc I dont know NEED HELP ASAP! Energy in a CarbohydrateTo create your model:Look up and copy and paste or draw a model of a carbohydrate showing all of the elements and the bonds that hold the elements together.Identify and color-code the different types of bonds in your molecular modelLabel representative bonds with bond energies for the different types of bonds Total CPE:Using your modelCalculate the total chemical potential energy:Create a Bar graph counting the number of each type of bondCreate a pie chart modeling the percent of chemical potential energy in each bond type What is the domain and range for the function graphed below Please answer this!!!!!!!!!!!!! Passes through (-4, -3), slope = -2. You are the copyright holder over any images you create. True or False Given the distance between the crest of one wave and the crest of the next wave, you can determine the? What is the difference between food chains and food webs? Food webs show the flow of energy from producers to consumers, and food chains show the flow of energy from consumers to producers. Food chains show a single path of energy in an ecosystem, and food webs show overlapping pathways of energy in that ecosystem. About ten percent of the energy is passed on to the next trophic level in food webs, but in food chains, about ninety percent is passed on to the next trophic level. Heat is lost when energy is passed on to the next trophic level in food chains, but in food webs, heat is not lost when energy is passed on to the next trophic level. Dani's just paid an annual dividend of $6 per share. What is the dividend expected to be in five years if the growth rate is 4.2% DNA has two strands. If the sequence of nucleotides of one strand was known, is it possible to use that information to determine the sequence of the second strand? Explain your reasoning for your response using an example DNA sequence. and this is for biomedical science. imprtance of physical education in children life Insurance company executives surveyed 200 young adults about their first motor vehicle. The results of the survey are given in the following two-way table.A survey participant is randomly selected. Let F be the event that the participants first motor vehicle had four cylinders and let C be the event that the participants first motor vehicle was a car. What is the value of P(F or C)?A) 0.59B) 0.68C) 0.71D) 0.80 PLEASE HELP THANK YOU ALSO PLEASE ONLY ANSWER IF YOU KNOW THE ANSWER IM TIRED OF PLP JUST TAKING MY POINT AND SAYING 'SoRrY I nEeDeD PoInTs thank you Johnny takes an Uber to a toy store to buy some slime. Each container of slime costs $5 dollars. The Uber charges a total of $10 dollars. Write an expression that represents Johnny's total cost after buying s containers of slime, including the Uber ride. Which process would produce the complex number w2? Add 3 i to w1. Add 9 + 3i to w1. Subtract 3 i from w1. Subtract 9 + 3i from w1. B is the midpoint of line AC. Which statement best describes the relationship between triangles ABD and CBD? Which value, when placed in the box, would result ina system of equations with infinitely many solutions?y=-2x + 46x + 3y = O-12-4412 please help me I will give brainesty if your right What is the equivalent digit 3 in the number 792.134? A 3 times 10B 3/10C 3 times 100 Or D 3/100