please help my group isnt working

Please Help My Group Isnt Working

Answers

Answer 1

Answer:

ask the tutor it helps instantly

Answer 2
My best advise is go online grab a chart that’s graphed and make the shapes on PowerPoint

Related Questions

PLEASE HELP!!! 100 POINTS!!! EASY!!

Which ordered pair is the solution to the system of equations?

{y=3x−12
4x+6y=−6


(6, −5)

(0, −12)

(3, −3)

(4, −7)

Answers

Answer:

(3, -3)

Step-by-step explanation:

METHOD 1.

Put the coordinates of the given points to the equations and check the equality.

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

for (6, -5)

(1)

-5 = 3(6) - 12

-5 = 18 - 12

-5 = 6   FALSE

for (0, -12)

(1)

-12 = 3(0) - 12

-12 = 0 - 12

-12 = -12    TRUE

(2)

4(0) + 6(-12) = -6

0 - 72 = -6

-72 = -6    FALSE

for (3, -3)

(1)

-3 = 3(3) - 12

-3 = 9 - 12

-3 = -3    TRUE

(2)

4(3) + 6(-3) = -6

12 - 18 = -6

-6 = -6    TRUE

for (4, -7)

(1)

-7 = 3(4) - 12

-7 = 12 - 12

-7 = 0    FALSE

ANSWER: (3, -3)

METHOD 2:

Solve the system of equations:

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}y=3x-12&(1)\\4x+6y=-6&(2)\end{array}\right[/tex]

substitute (1) to (2):

[tex]4x+6(3x-12)=-6\qquad|\text{use the distributive property}\\4x+(6)(3x)+(6)(-12)=-6\\4x+18x-72=-6\qquad|\text{add 72 to both sides}\\22x=66\qquad|\text{divide both sides by 22}\\\boxed{x=3}[/tex]

put it to (1):

[tex]y=3(3)-12\\y=9-12\\\boxed{y=-3}[/tex]

[tex]\left\{\begin{array}{ccc}x=3\\y=-3\end{array}\right[/tex]

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry

please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

I hate math ill give brainliest

Answers

Answer:

-4x + 9x

Step-by-step explanation:

Combine like terms:

-4x - 9x = (-4 - 9)x = -13x

4x - (-9x) = 4x + 9x = (4 + 9)x = 13x

-4x + 9x = (-4 + 9)x = 5x

4x - 9x = (4 - 9)x = -5x

-4x - 9 x
Is the answer

What is the y-value of the solution to the system of equations?
3x + 5y =1
7x + 4y =-13
het
atb
ver -3
O -1
O 2
O5
ree

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

ANSWER PLS AND THANK YOU

Answers

the first one is 5/3 and the second one is -1/3

Question 14: 5/3

Question 15: 3

Reason: When you go up with those answers, you end up at the next point. Like with Question 14, From the point on the bottom, Go up five units, and go three units to the right, and you are at the next point. Same goes with Question 15.

I hope this helps, and Happy Holidays! :)

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

Which graph represents the function y = x – 2? A coordinate plane with a line passing through (0, negative 3) and (2, 0). A coordinate plane with a line passing through (0, 2) and (2, negative 1). A coordinate plane with a line passing through (0, negative 2) and (3, 0). A coordinate plane with a line passing through (0, 1.5) and about (2.25, 0).

Answers

The graph that represents y = x - 2 is a coordinate plane with a line passing through (0, -2) and (2, 0).

None of the given options is correct

The given equation is:

y  =  x  -  2

Find the x-intercept by making y = 0 and finding the corresponding x-value

y  =  x  -  2

0   =  x  -  2

x  =  2

The line y = x - 2 passes through the point (2, 0)

Also, find the y-intercept by making x = 0 and finding the corresponding y-value

y  =  x  -  2

y  =  0  -  2

y  =  -2

The line passes through the point (0, -2)

Therefore, the graph that represents y = x - 2 is a coordinate plane with a line passing through (0, -2) and (2, 0).

Learn more here: https://brainly.com/question/13954289

Answer:

The third graph.

Step-by-step explanation:

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

100 points and brainliest.

An irregular polygon is shown below:

The area of the irregular polygon is ____ square units.

Answers

Answer:

15 unit²

Step-by-step explanation:

The area can be found two different ways

First, addition of two sections:

3*4 + (7- 4)*(3 - 2) = 12 + 3*1 =12 + 3 =15 unit²

Second, removal of section:

7*3 - 2*(7 - 4) =21 - 2*3 =21 - 6 =15 unit²

Answer:

15 square units is the area of the irregular polygon

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

Please help! (Will mark brainlist!)

Answers

Answer:

0.285

Step-by-step explanation:

28.5/100 = 0.285

Answer:

.285

Step-by-step explanation:

Divide the percent by 100 to get the decimal

Pls help me I am confused

Answers

Answer:

[tex]\huge\boxed{A.\ \dfrac{565}{182}}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{8}{7}-(5x-3)=\dfrac{1}{5}x-12\\\\\dfrac{8}{7}-5x+3=\dfrac{1}{5}x-12\qquad|\text{multiply both sides by 35}\\\\35\cdot\dfrac{8}{7}-35\cdot5x+35\cdot3=35\cdot\dfrac{1}{5}x-35\cdot12\qquad|\text{simplify}\\\\5\cdot8-175x+105=7\cdot x-420\\\\40-175x+105=7x-420\\\\-175x+(40+105)=7x-420\\\\-175x+145=7x-420\qquad|\text{subtract 145 from both sides}\\\\-175x=7x-565\qquad|\text{subtract }7x\ \text{from both sides}\\\\-182x=-565\qquad|\text{divide both sides by (-182)}\\\\x=\dfrac{565}{182}[/tex]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

At the school store, pencils sell for $.12 each. The pencils come in boxes of 30. The school store buys each box for $2.00.
23. Which expression could be used to find the amount of profit the school makes if it sells 30 pencils?
a) $2.00 + $.12 + 30 = ?
b) 30 x $.12= ?
c) 30 x ? = $2.00 - $.12
d) (30 x $.12) - $2.00 = ?
24. The school principal wants to order 2 pencils for each of the 425 students in the school. How many boxes should she order?
a) 28 boxes
b) 29 boxes
c) 14 boxes
d) 15 boxes
25. How much profit does the store make when 60 pencils are sold?
a) $1.60
b) $3.20
c) $6.00
d) $2.40

(the only question i need help is #25, others didn't seem to get it in my previous question since they didn't see the related one. please help me!)

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

$6.00 because its being sold by students

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

Kennedy is building a new L shaped desk for her room she wants to make sure it’s large enough for her supplies the dimensions of the desk in feet are shown in the diagram what is the area of the desk?

Answers

Answer: a

Step-by-step explanation:

Answer: A

Djdjdiwbejedbej
Other Questions
You are the copyright holder over any images you create. True or False Given the distance between the crest of one wave and the crest of the next wave, you can determine the? What is the difference between food chains and food webs? Food webs show the flow of energy from producers to consumers, and food chains show the flow of energy from consumers to producers. Food chains show a single path of energy in an ecosystem, and food webs show overlapping pathways of energy in that ecosystem. About ten percent of the energy is passed on to the next trophic level in food webs, but in food chains, about ninety percent is passed on to the next trophic level. Heat is lost when energy is passed on to the next trophic level in food chains, but in food webs, heat is not lost when energy is passed on to the next trophic level. Explain why can an object moves or remainstationary if it has balanced forces acting on it Dani's just paid an annual dividend of $6 per share. What is the dividend expected to be in five years if the growth rate is 4.2% DNA has two strands. If the sequence of nucleotides of one strand was known, is it possible to use that information to determine the sequence of the second strand? Explain your reasoning for your response using an example DNA sequence. and this is for biomedical science. imprtance of physical education in children life Insurance company executives surveyed 200 young adults about their first motor vehicle. The results of the survey are given in the following two-way table.A survey participant is randomly selected. Let F be the event that the participants first motor vehicle had four cylinders and let C be the event that the participants first motor vehicle was a car. What is the value of P(F or C)?A) 0.59B) 0.68C) 0.71D) 0.80 PLEASE HELP THANK YOU ALSO PLEASE ONLY ANSWER IF YOU KNOW THE ANSWER IM TIRED OF PLP JUST TAKING MY POINT AND SAYING 'SoRrY I nEeDeD PoInTs thank you Take another close look at the third paragraph. Wilson explains that divisions will stop Americans from the performance of their duty.What is Americas duty, according to Wilson?to support the Alliesto prepare for war and difficult times aheadto speak in favor of peace and friendship Johnny takes an Uber to a toy store to buy some slime. Each container of slime costs $5 dollars. The Uber charges a total of $10 dollars. Write an expression that represents Johnny's total cost after buying s containers of slime, including the Uber ride. As of year-end, June Company had three different inventory items in its ending inventory. June had 10 units of each item on hand. The unit cost, replacement cost, expected selling price, estimated disposal and completion costs, and normal gross profit as a percentage of expected selling price follow: Item A: $10, $9, $20, $2, 50% Item B: $30, $32, $50, $4, 30% Item C: $50, $48, $90, $0, 40% June uses a LIFO costing method. By what amount will June write-down its inventory? Which process would produce the complex number w2? Add 3 i to w1. Add 9 + 3i to w1. Subtract 3 i from w1. Subtract 9 + 3i from w1. B is the midpoint of line AC. Which statement best describes the relationship between triangles ABD and CBD? Which value, when placed in the box, would result ina system of equations with infinitely many solutions?y=-2x + 46x + 3y = O-12-4412 When you catch a cold, your body fights the cold virus and tries to eliminate is as quickly as possible. Why does your body react this way to a virus? please help me I will give brainesty if your right What is the equivalent digit 3 in the number 792.134? A 3 times 10B 3/10C 3 times 100 Or D 3/100 Non-Human Resources are divided into two main groupsO Renewable Resources and Renewable ResourcesO Natural and Non-essentialEssential and Non-Essential what does selling wolf tickets mean