Answer:
a) The number of ants in week three is shown through the following geometric progression: 500*1.1*1.1*1.1
b) 1.21
Step-by-step explanation:
We know that 500 ants are increasing at a rate of 10% every week which means that we can calculate the week one ants like this
500*1.1
Week two
500*1.1*1.1
and so on.
We write the following equation
500(1.1)^n where n is the number of weeks
We plug in 8 and then 6 for n in the equation above and get
500(1.1)^8=1071.79
500(1.1)^6=885.78
Divide and get that p=1.21
Helpppppppppppppppppp qwq
−60.48 ÷ 4.8=
Answer:
-12.6
Step-by-step explanation:
ALGEBRA 1 ! Please help!! need asap 100 POINTS
Answer:
1. Skyler's processes are incorrect. She put (3^6)^x = 9, but when working with exponential problems, both sides have to have the same base. 3 does not equal nine, so you can automatically rule out her approach.
2. Robert's processes are correct. He set both bases equal to each other and then solved for the exponents.
3. Kaitlyn is also correct, she set the bases equal to 3 and solved for the exponents.
Step-by-step explanation:
When working with exponents, the goal is to get the bases equal to each other. In this case, you could have set it equal to 9 (which Robert did) or you could have set it equal to 3 (like Kaitlyn did). But you never want the bases to be conflicting, which is what Skyler did. Just by looking at the problem and using deductive reasoning, it is likely that Robert and Kaitlyn are both correct, since they have the same answers, although they used different methods, but it is still important to look at the steps.
Skyler's one mistake was setting 3 = 9, because that is impossible. If you plug in her answer of 3/2 into x, you get a ridiculous number of 19,683 = 9, which is not possibly true. For the others, when you plug in 1/3, you get 729^(1/3) = 9, so 9=9.
Hopefully this makes sense, if not, I can try to explain it better. Thanks much & have a wonderful day.
The explanation of whether Skyler, Robert or Kaitlyn were correct/wrong and the reason from their processes is that;
1) Skyler is wrong because she didn't make the bases of both sides to be equal before equating the exponents.
2) Robert is correct because he made the bases of both sides to be the same before equating the exponents.
3) Kaitlyn is correct because she made the bases of both sides to be the same before equating the exponents.
1) SKYLER'S PROCESS;The problem skyler wants to solve is;
729^(x) = 9
The first step is to reduce 729 to the lowest base to get; [3^(6)]^(x) = 9
Next she did was to equate 6x to 9.
When working with equality of exponents both sides ought to have the same base and so she could have converted 9 to have same base of 3 as the left hand side after which she will equate the exponents.
So skyler is wrong.
2) ROBERT'S PROCESS;We saw that skyler didn'take both bases equal to each other but now Robert has done the correct thing by having;
9^(3x) = 9¹
After which he equated the exponents to get;
3x = 1
x = 1/3
Thus; Robert is correct
3) KAITLYN'S PROCESS;Kaitlyn is also correct because she followed the same correct pattern of ensuring the bases are the same before equating their exponents.
Read more about laws of exponents at; https://brainly.com/question/11761858
Maria decided to take her family out for dinner at a restaurant the total cost was $96.00 She decided to leave the waiter a tip of %18 of the cost of the dinner What is the total cost of the dinner including the tip without the tax
Answer:
$113.28 is the total cost
Step-by-step explanation:
18%= 0.18
96 x 0.18= $17.28
96 + 17.28= $113.28
Karen buys some new clothes for $89.40 + tax. The tax rate is 6.4%. What is her final price? *
Answer:
$95.10
Step-by-step explanation:
well take 89.40 and multiply by 6.4%. then add.
89.40 x 6.4% is 5.7. we can make out 5.7 to be $5.70.
$89.40 + $5.70 is 95.1 or $95.10
solve 12y^-4z^-2/6z^2y^-1
Answer:
2/y^5
Step-by-step explanation:
not sure but i think its this
The owner of a garden center pays $12 for each birdbath. She sells them for 55% more than she paid. Decide whether each expression represents the selling price for b birdbaths.Choose Yes or No for each expression.A.12b1 1. 55(12b) u Yesu Nob. 12(0 . 45b) u Yesu Noc.12b(1. 55)u Yesu Nod. 12(0 . 55b) u Yesu Noe. 12b(1 1 0.55)u Yesu No
Answer:
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Cost\ Price = \$12[/tex]
[tex]Selling\ Price = 55\%\ more[/tex]
Required
Write an expression for the selling price for b birdbaths
This selling price for 1 birdbath is calculated as:
[tex]Selling\ Price = Cost\ Price + 55\% * Cost\ Price[/tex]
Substitute 12 for Cost Price
[tex]Selling\ Price = 12 + 55\% * 12[/tex]
Factorize:
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 55\%)[/tex]
Express percentage as decimal
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 0.55)[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12(1.55)[/tex]
For b birdbaths, the selling price is:
[tex]Selling\ Price = 12(1.55) * b[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
The options are not clear; However [tex]12b(1.55)[/tex] answers the question.
(-8)• -2/3. Calculate the value of each expression
Answer:
The answer is 16/3.
Step-by-step explanation:
Answer: 16/3
Step-by-step explanation:
If the simple interest on $3,000 for 10 years is $1,800, then what is the interest rate?
Answer:
17
Step-by-step explanation:
First, converting R percent to r a decimal
r = R/100 = 17%/100 = 0.17 per year,
then, solving our equation
I = 1800 × 0.17 × 10 = 3060
I = $ 3,060.00
The simple interest accumulated
on a principal of $ 1,800.00
at a rate of 17% per year
for 10 years is $ 3,060.00.
There are 178 boxes of cookies. In each box, there are 32 cookies. How many cookies are there altogether?
Answer:
5696 cookies
Step-by-step explanation:
You just need to multiply 178 and 32.
Answer:
5696
Step-by-step explanation:
you just have to multiply 178 by 32
please help me find point D 10 points!!
what is 5/10 + 8/100
Answer:
[tex]\frac{29}{50}[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two fractions and are being asked to add them both.
5/10 and 8/100 don't have the fractions, but 5/10 can be simplified to 1/2, meaning that to make the same denominator, we have to find the half of 100, which would be 50. Now turn the fraction into 50/100.
50/100 + 8/100
58/100
This can be simplifed :
[tex]\frac{58/2}{100/2}[/tex]
[tex]\frac{29}{50}[/tex]
what about this one
Change 1/5 to a decimal with work shown
Answer:
.2
1/5=2/10 2/10=.2
Please help me thank u
1 1/3 divided by 2/3
Cevabını yazarmısınız
Answer:
it is side ways
Step-by-step explanation:
Find the equation of the line with slope −1/5 and y-intercept (0,−2)
Answer:
e
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
We know slope is -1/5 and contains these points (0,-2)
y=-1/5x+b
Plug in x and y with those given points.
-2=-1/5(0)+b
-2=0+b
-2=b
y=-1/5x-2
What is the correct answer?
Answer:D
$6/ 8 bottles = $0.75 per bottle for Sunny’s
$11/ 15 bottles = $0.7333 per bottle for Shruti’s
Step-by-step explanation:
Answer:
Find the number of dollars per kind of water. Then try multiplying the dollar amount per one water by 8 and 15 depends on water. If you need help try finding helpful videos or ask your parents.
Step-by-step explanation:
If you just get an answer and not understand how you got it, then you won't be able to it later and it will get worse and worse.
imma give brainliest
write a conditional statement that each venn diagram illustrates
Answer:
I hope you understand this points are my own points
A right triangle is shown. A is 60 degrees. C is 90 degrees. BC is 12. What is the measurement of side ABC
Answer:
C. 90 degrees
Step-by-step explanation:
Bruce drove 360 miles in 6 hours. If he continues at a consistent speed, how many more hours would he need to drive another 300 miles?
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
If he drove 360 miles in 6 hours, that means he drives 60 miles per hour.
300 divided by 60 is 5, so he will need to drive for 5 more hours
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
Find his speed in miles per hour:
360/6
= 60
So, his speed is 60 mph
To find how many more hours he would have to drive another 300 miles, divide 300 by 60:
300/60
= 5
So, he would have to drive 5 hours
solve the equation 5g + 3 =7 + 3g
Answer:
g=2 i hope this helps
It always helps if you rate,like and mark brainliest :D
have a good day.
Can anyone help me please
I’ll mark as brainliest.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Answer: false
Step-by-step explanation:
Could someone help with the domain and range of these 2 graphs?
3)Domain [4 to infinity]
Range [0 to infinity]
4)Domain [ - 3 to 3]
Range [ - 2 to 4]
5x+6y=14 3x+5y=7
Help asap please
Answer:
133134676
Step-by-step explanation:
aasddkskskisisididid
help me with math equation:))
Multiply both sides by -3
- 18°
3x - 5y = -22
MATHEMATICAL CONNECTIONS a. Write an equation that represents the sum of the angle measures of the triangle.
The equation is
= 180
b. Use your equation and the equation shown to find the values of x and y.
Answer:
use mathwsy
Step-by-step explanation:
The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −5x − 2. What is the slope of the equation?
−5
−2
2
5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
The response is 5. The slope is always the coefficient of x in a slope-intercept equation.
Answer:
The correct answer for this equation is -5 I know this because when I went to my previous middle school my old teacher had me grade this exact question.
Step-by-step explanation:
can someone please explain inverse operations to me??
Answer:
The operation that reverses the effect of another operation. Example: Addition and subtraction are inverse operations. Start with 7, then add 3 we get 10, now subtract 3 and we get back to 7.
Step-by-step explanation:
Answer:
Inverse operations are opposite operations that undo each other. Addition and subtraction are inverse operations. Multiplication and division are inverse operations.
PLZ MARK AS BRAINLIEST