Answer:d
Step-by-step explanation:I'm not sure
True or False: Similar and congruent mean the same thing.
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer: False
Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.
can someone pls help me
Answer:
The slope
Step-by-step explanation:
Y= y intercept
hope this helps :)
A linear equation is shown on the graph. Which equation best represents the
relationship between x and y?
SOMEONE PLEASE HELP ASAP
Answer:
y=2x+1
Step-by-step explanation:
What’s the answer to this problem cause I’m super confused
Answer:
so,the area of the rectangle=length ×width
area of rectangle=10×5
area of rectangle=50in²
Please help!!
Concert tickets cost $25 each. A college student ordered some
tickets online. There was a service charge of $3 per ticket. The total came
to $252. How many tickets did the student order?
can u pls help me with this question asap
Answer:
I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.
Step-by-step explanation:
BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?
Answer:
d
Step-by-step explanation:
so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.
If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.
a box in the shape of a triangular prism has 23.1 cubic feet of space. the base of the box has the length of 3.5 feet and a width of 1.2 what is y, the height of the box
Answer:
5.5 feet
Step-by-step explanation:
Multiply the length by width.
3.5 x 1.2 = 4.2
Now divide 23.1 by 4.2
You get 5.5
Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help
Factor the expression completely.
18X2-8
18x=2-8
18x=-6
x=-3
that would be my answer if not then ask someone else
ayo help me :)
Which angle has the same degree measure as a half circle?
acute angle
obtuse angle
right angle
straight angle
none of the above
Answer:
Straight angle
Step-by-step explanation:
Half circle is 180 degrees
Kayla buys a video game for $19 plus a 6% tax. Michael buys a volleyball for $18 plus a 6% tax Enter the diference in the
amount Kayla and Michael paid, including tax. Round your answer to the nearest cent.
Answer:
$1.06
Step-by-step explanation:
Kayla: 19 increase 6% =
19 × (1 + 6%) = 19 × (1 + 0.06) = 20.14
Michael: 18 increase 6% =
18 × (1 + 6%) = 18 × (1 + 0.06) = 19.08
Difference: 20.14 - 19.08 = 1.06
**EZ 35 POINTS**
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars
125 i believe
Step-by-step explanation:
Answer:
5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.
Uniforms are sold in packages of 8. The store's 127 employees will each be given 3 uniforms. How many uniforms will the store need to order? Fill in the blank. The store needs to order ____ uniforms.
Answer: 384 uniforms
Step-by-step explanation:
There are 127 employees and each of them will need 3 uniforms. The uniforms needed in total will be:
= 127 * 3
= 381 uniforms
Uniforms are however, ordered in packages of 8.
= 381/8
= 47.6
They have to order a multiple of 8. Round up the figure above to find the nearest multiple of 8:
= 48 * 8
= 384 uniforms
Is 2.14 a rational number
Answer: yes because you can put it as a fraction like 214/100 or more simplified if you needs or wanted to.
Step-by-step explanation:
9, 14, 7, 9, 3, 12, 5,4
Find the mean and median travel times for these students.
If necessary, round your answers to the nearest tenth
Mean: _ minutes
Median: __ minutes
Answer:
mean: 65
median: 9
Step-by-step explanation:
You take all the numbers you have and add them up. Make it simple by adding smaller numbers together. Then once you have the total which is 65 you divide it by the total of numbers you have and then round because after dividing you get 8.125 and the safest way to round is to 9.
Please help! I don't wanna fail!
Answer:
32.55
Step-by-step explanation:
-9e - 4 > 41
show u work plz
Answer:
e = -5
Step-by-step explanation:
-9e - 4 > 41
+4 +4
-9e > 45
divide by -9 on both sides
e = -5
Hope dis helped!
Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.
Answer:
B (-2,4)
C (-3,1)
D(2,1)
A (2,3
Step-by-step explanation:
when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])
At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?
Answer:
12 boys and 300 girls
Step-by-step explanation:
There are twelve more boys than girls
Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST
Answer:
60 ML is you answer please mark me as brainllest
Step-by-step explanation:
If you make $2500 in Gross Income every month, but 35% is taken out in taxes, what will your monthly Net Income paycheck be?
$2500
$875
$1500
$1625
Answer:
$1625
Step-by-step explanation:
35% of 2500 is 875 so you subtract and you get 1625.
HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE
Answer:
Step-by-step explanation:
1: no
2 yes
3 no
4 yes
5 no
6 no
7 always
8 always
9 never
10 always
11 always
12 never
13 108
14 80
15 70
16 123
17 38
18 167
19 10
20 154
2x+4-2-3x, A)Qual o segundo
membro desta equação?
Nevaeh and Trishant are selling candy for a fundraiser. Nevaeh sold 13 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $316. Trishant sold 4 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $262. What was the cost for a box of each type of bars?
Answer:
13$
Step-by-step explanation:
How would you find the following shapes volume?
Answer:
calculate the volume of big semi Circle and then Subtract the volume of small semi circle from big semicircular
Step-by-step explanation:
The basic formula for volume is length × width × height.
Which equation describes the graph?
It’s just a graph, but I need the answers.
Answer:
1 hour is 100 dollars
Step-by-step explanation:
i*d*k if its what u were looking for but yeah