Rodrick and Valentina drove to the coast. Rodrick drove 38 9−− 10miles. Then Valentina drove the last 51 3− 5miles. How far did they drive to the coast?

Answers

Answer 1

Answer:

zaqwsxcderfvbgtyhnmjuiklop

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

what are the hyphens for?

Step-by-step explanation:


Related Questions

Jeffrey had both chocolate cake and coconut cake at his birthday party. There were 25 people at the party, and 20 of them picked chocolate cake. What percentage of the people at the party picked chocolate cake?

Answers

Answer: 555555

Step-by-step explanation:

55555

Please help me answer this question.

Answers

18c - 30d + 36
hope it helped

How do I do Distance Formula? Here is the equation ( or equations I don't know if it is a equation or 2 different ones) that I need help with
They are late and I need to turn them in [tex]C(-5, -3), D(-4, -2)\\K(8 1/2, 12), L( -63/4, 7 1/2)[/tex]

Answers

Answer: view image below

Step-by-step explanation:

Hope this helps you, love!

Answer:

c and d = square root of 26 or 5.09901 in decimal

k and l = square root of 59461/2 or 60.9615 in decimal

Step-by-step explanation:

hope this helps:))

What is one-half divided by one-eight?
Please use fractions
I'll give brainliest if it's right and you show ur work

Answers

Answer: 4

Step-by-step explanation:

Answer:

4

Step-by-step explanation:

1/8 -> 1 x 8 > 2 x 1 = 8/2

1/4 -> 4 x 2 > 1 x 2 = 4/1 = 4

A plant’s growth rate is observed one time per week over the course of 5 weeks. Since the plant is still a seedling in the first two weeks, the observer starts to record the height of the plant in Week 2. The observer notes that on week 2, the plant is 4 inches high. On week 5, the plant is 13 inches high.

Answers

Answer:

um this is confusing.....

Convert 3.25 kilograms to grams.
(1 kilogram = 1,000 grams)
Group of answer choices

0.000325

0.00325

325

3250

Answers

Answer:

3250

Step-by-step explanation;

3.25 * 1000 = 3250

PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!! DUE TODAY!!! WORTH 50 POINTS!!! :3 Amal is saving for a video game system. Amal earns $250 a week but she saves $210 a week for other expenses. Draw a graph of this situation. If the video game system costs $120, how many weeks will it take before Amal can afford the video game system?

Answers

Answer:

3 weeks

Step-by-step explanation:

if she saves 210 for other expenses then she is left with $40 so then in three weeks she will have $120 for the video game system.

Need helpp fastt plss will give brainliest to who is correct plss helpp

Answers

Answer:

1/4 times 3.

1/4 of 3.

number of fourths in 3.

Step-by-step explanation:

1/4 times 3 is the correct answer

Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?

Answers

it will be $3.68 for each rose bush because if she bought 6 of them for $22.08 then 22.08/6=3.68

PLEASE HELP

David’s French test scores are 87%, 88%, 82%, 83%, 88%, 86%, and 88%. His latest test score is 100%. Which measure (mean, median, or mode) will be most affected by his latest score? Explain.

Answers

Answer:

Mean

Step-by-step explanation:

median will only shift by one number, mode is not affected, the mean has a large change.

seems the answer has been solved already

1/2a - 1/2 = 1/4d - 3/4= 5/6s + 2/3=
Its supposed to be a coefficient! Plz help!

Answers

Yo I think you messed up me side there are two equal sign just pointing that out

A service club has 64 male members and 16 female members. Which statement is true?

A.There are 2 female members for every male member in the service club.



B.There are 2 male members for every female member in the service club.


C.There are 4 female members for every male member in the service club.


D.There are 4 male members for every female member in the service club.

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

It would be D because since there would be 4 male members for each female, 16 times 4 is 64 so it would be correct.

Answer: D

Step-by-step explanation: There are 4 times as many male members, so there will be 4 male members for every ONE female member

simplify the expression 4x24

Answers

Answer:

96

Step-by-step explanation:

4*24 = 96

it’s 96! all you had to do was long multiplication! (4x4=16, bring up the 1. 4x2=8 8+1=9)
1
24
x 4
96

A bag of oranges weighs 15 pounds. How many kilograms is this? (1 pound ≈ 0.454 kilogram)

Answers

Answer: 6.81 kilograms

Step-by-step explanation:

Multiply 0.454 by 15 and you get 6.81

2x+9=17 help me someone plz

Answers

The answer is 4 :)

The reason it is 4 is because 2 x 4 would be 8 and 8 + 9 is 17!

Students voted for a new class president and the results are shown in the table.

A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled Candidate with entries Rosalia, Jocelyn, Danny. Column 2 is labeled Votes with entries 124, 109, 111.

The ratio 124:111 is a _______compassion

part-to-part

part-to-whole

whole-to-part

whole-to-whole

Answers

Answer:

its *part to part* also A

Step-by-step explanation:

:)

Answer:

A (i think)

Step-by-step explanation:

Please help me understand how to work out these types of equations?
My teacher isn't doing a very good job at it right now.

Answers

Answer:

48

Step-by-step explanation:

2.4 (12 / 1/4)

First you do distributive property (multiplying the number in front of the parenthesis).

28.8 / 0.6

Then you just do the math

48

It's pretty easy, but it just depends on how somebody explains it.

please help me with this math problem I forgot how to solve it

Answers

The answer when simplified is h= -3

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

there are 60 students in PE. 60% of them is male what is the number of male students?

Answers

Answer:

36 male students 24 female

Step-by-step explanation:

Answer:

24 is the answer

Step-by-step explanation:

Eight pipes were turned on to fill the pool in 36 hours. Then, after 12 hours some of the pipes were turned off, and the rest of the pool was filled in 32 hours. How many pipes were turned off?
Please show your work

Answers

Answer:

4 pipes (im pretty sure)

-but i hope this was correct and if not i hope it at least helped have a good rest of your day :)

Step-by-step explanation:

because 36 - 32= 34

6 or 7 i would think. hope that helps.

Michael decided to make French toast. He finds a recipe that calls for the following ingredients:

FRENCH TOAST
8 slices of bread
4 eggs
2 cup of milk
1 teaspoon of cinnamon

Which of the following comparison statements describe how much milk is used for the slices of bread used (There are 2 correct answers)?
A.1/4 cup of milk for every 1 slices of bread
B.2 cup of milk for every 8 slice of bread
C.1 cup of milk for every 1 slice of bread
D.1 cup of milk for every 1/8 slice of bread
E.4 cups of milk for every 1 slice of bread

Answers

The answer is B, two cups of milk for every 8 cups of bread.

This is because when using a recipe you want to make sure to get the proportions right and the ratio of milk to bread is 2:8
The answer is B for sure good luck

Which of the following simplifies the expression shown below?

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

I just took the same quiz :/.... Please mark me Brainliest :D

6 to the second power−2(5+1+3) equals?

Answers

Answer:

306

Step-by-step explanation:

6² = 36

36 - 2 = 34

Since 5+1+3 is in parenthesis, it comes before multiplication (remember PEMDAS or Order of Operations)

5+1+3 = 9

34 x 9 = 306

                       

    Answer:

306

Step-by-step explanation:

6² = 36

36 - 2 = 34

Since 5+1+3 is in parenthesis, it comes before multiplication (remember PEMDAS or Order of Operations)

5+1+3 = 9

34 x 9 = 306                                                                 

whAt rate describes it

Answers

Answer:

the amazing rate

Step-by-step explanation:

1/2

Answer:

the answer is a

Step-by-step explanation:

because the amount of cups is 1/2

the amount of servings is 2/3

I will write the steps to find the slope and y-intercept from a graph.

Answers

Y-INTERCEPT: It's called the "y intercept" and it's the y value of the point where the line intersects the y- axis. For this line, the y-intercept is "negative 1." You can find the y-intercept by looking at the graph and seeing which point crosses the y axis. This point will always have an x coordinate of zero.

SLOPE:The slope will be the same for a straight line no matter which two points you pick as you know. All you need to do is to calculate the difference in the y coordinates of the 2 points and divide that by the difference of the x coordinates of the points(rise over run). That will give you the slope.

The Y intercept is where the line crosses the Y axis on a graph. On an equation in the form Y=Mx+B it would be the +B. On an equation the slope is always the Mx

Please help, I will give brainliest to best answer

Answers

Answer: corn flour

Step-by-step explanation:

WF: 12.5/5 =2.5 per pound

RF: 24/8 = 3 per pound

CR: 33.75/15 = 2.25 per pound

SF: 55.2/24=2.4 per pound

What is 2 8 10 +(−3.5) in decimal form? Show your work

Answers

Answer:

2806.5

Step-by-step explanation:

Mark me as brainliest

it's 2806.5 because i multiplied

Quadrilateral Q’R’S’T is a dilation if quadrilateral QRST, with the origin as the center of dilation.

What appears to be the scale factor used to create this dilation?

4

0.5

2

0.25

Answers

0.5 I think I hope I’m right

Thomas decides to use the method of proportions and similar
triangles to find the height of a lamppost. He measures the length of
the post's shadow and finds it is 5 feet long. Then, he holds a 1-foot
ruler perpendicular to the ground and finds that it casts a 2-inch
shadow. How tall is the lamppost?
a. 2.5 ft c. 30 ft
b. 12 ft d. 60 ft

Answers

Answer:

C. 25

Please mark brainiest

Step-by-explanation:

I believe it is A 2.5

. The table shows a proportional relationship between x and y. What is the unit rate of y per x? A) 1 B) 3 C) 6 D) 9
ill give brainly

Answers

Answer:

I cannot see the table.

Step-by-step explanation:

You can download the image, then attach it to your question.  I will gladly edit this answer if you need it!

Other Questions
Question 1 of 20The final step of the sale of property isA. acceptanceB. title transferC. contractD. offer PLEASE HELP!!!? Are humans an invasive species? Why or why not. GIVE TWO PIECES OF EVIDENCE TO SUPPORT YOUR OPINION. Qu significa los siguientes conceptos: disciplina A store pays $49.14 for an easel. The Store markes up the price by %50. What is the amount the make-up Which statement is true Every 6th customer at the flower shop receives a free rose, and every 9th customer receives a free lily. Which customer will be the first to receive a free rose and a free lily? A student would like to test the effect of eating a lot of candy onstudent hyperactivity. She sets up two groups for her experiment andmeasures her results in the number of times a student jumps out of theirseat. What is the independent variable? loren wants to buy a golf club that is $98 today it is on sale for 25% off how much is the discount and what is the sale price Just wanna get to know yall SOOOOOOOOOOO, whats your fav part of thanksgiving and or Christmas.My fav part of thanksgiving is that we all get to go in the kitchen and cook that really good food for your family and when they say thins is great you get that good feeling in your stomach(it might be the food)My fav part of Christmas is putting up the tree and rapping the gifts.Ill give brainliest for the best one... will give BRAINLIEST Find the area of each circle. Round to the nearest tenth. a number b divided by -3 is greater than or equal to 6 Suppose a trapezoid with the vertices (3,-7) , ( 0,5 ) ,(2,5) , and (5,-7 ) was reflected across the x-axis. Which of these would be a vertex of the reflected figureA. ( -7,5)B (-3 ,7)C (2,5)D(3,-7) 30 Points!!!!! PLEASE HELP!!!!!!Read the passage (see image). The ideas expressed in lines 9 through 15 can best be described asA. Douglass's view of his own situation at the time.B. what Douglas came to believe as an adult.C. Mrs. Auld's rationale for treating Douglass well.D. the general attitude of southerners toward slaves. Put the following body parts in order from top to bottom Help Quick!!!!Is the congress in charge of making the law, interpreting the law, and enforcing the laws find the gif of the terms of the polynomial. 52x^8 + 12x^3 What are some important things I should put in my notes about ratios(In 6th grade so nothing to high up I wouldn't know about) i do not tell a lie change into passive voice PLEASEEEEEE HELPPPPP ASAPPPP 1. 165.45 1000 =2. 762.78 100 =3. 76.94 10 =4. 14352.89 1000=5. 12.30 10 =