Answer:
the answer is the second one, 55x-17
Step-by-step explanation:
So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.
Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)
=63x+−21+−8x+4
And reduce that further and you get 55x-17.
please answer w/ explanation !
write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)
Answer:
[tex]y=3[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given the slope of the line and a point on the line.
So, we can utilize the point-slope form, given by:
[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.
We know that the slope is 0. So, m = 0.
And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:
[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]
Simplify:
[tex]y-3=0[/tex]
We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:
[tex]y=3[/tex]
As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.
Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%
Answer:
❌22%
❌26%
❌48%
✔️52%
A contractor needs 54 square feet of brick to construct a rectangular walkway. The length of the walkway is 15 feet more than the width. Write an equation that could be used to determine the dimensions of the walkway. Solve this equation to find the length and width, in feet, of the walkway.
What is 2.286
Rounded to the nearest hundredth
Answer:
2.29
Step-by-step explanation:
2.286
If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go
TRICK/ TIP
(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)
2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t
Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.
Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)
10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)
Answer:
17x + 4
Step-by-step explanation:
The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.
Answer:
3x+4
Step-by-step explanation:
Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.
Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed?
Answer:
402 because it is the answer because I add it all up
Answer:
8%
Step-by-step explanation:
List the values shown on the number line
Answer:
-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3
Step-by-step explanation:
Answer:
-4, -2.8, 0.5, 3.1
Step-by-step explanation:
read the screenshot and please explain
Answer:
A, because the chart has a constant rate of 7 minutes per box. Multiply the 7 by 5 and you will get 35 minutes, and do the same with 1 and get 5 boxes. I hope this helps and I love your profile pic! I'm a fan of Danganronpa too!
Solve: 3(x- 2)= 18.
X=
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3(x-2)=18
3x-6=18
3x=24
x=24/3
x=8
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3 (x - 2) = 18
3x - 6 = 18
18 + 6 = 24
3x = 24
x =
PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!
Answer:D
Step-by-step explanation:
I just did the quiz and passed !
If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help
A plot of corn is 15 3/8 yards wide. It is 15 8/15 times as long as it is wide. How long is the plot of corn? PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!! LOTS OF POINTS TO THE PEOPLE WHO SOLVE! FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!
Step-by-step explanation:
Width = 15.375 yards
Length = 15.375 * 15.5333 = 238.825 yards.
The plot of corn is 238.825 yards long.
Answer:
238.825 yards.
Step-by-step explanation:
The length of the cornfield is:
[tex]15 \frac{3}{8} \cdot 15 \frac{8}{15}[/tex]
[tex]= \frac{123}{8} \cdot \frac{233}{15}[/tex]
[tex]= \frac{28659}{120}[/tex]
[tex]= 238.825 \ yards[/tex]
Hope this helped!
The table defines a function.
What is the domain of the function?
Question 2 options:
Year
Change in height (inches)
Joshua
Table
please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')
Answer:
I believe its B
Step-by-step explanation:
Priya has a recipe for banana bread. She uses
7 1/2
cups of flour to make 3 loaves of banana bread.
Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.
Which of these equations represents the relationship between b and f?
1. B=2/5 f
2.B=9/2 f
3.B=2/9 f
4.B=5/2 f
Answer:
i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best
78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units
Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz
Step-by-step explanation:
help me pls and get right answer okay
I need help! What does this dot mean? I forgot.
Answer:
Times/Multiply
Step-by-step explanation:
a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?
Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Creating a system of equations thus :
n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)Substitute for n and q
(q+3) + (q+6) + q = 36
3q + 9 = 36
3q = 36 - 9
q = 27 ÷ 3
q = 9 quarters
n = 9 + 3 = 12 nickels
d = 9 + 6 = 15 dimes
Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Learn more : https://brainly.com/question/25629067