Solve for n:
6n − 2(4n + 7) + 4 = -2
A:-6
B:-4
C:4
D:6

Answers

Answer 1

Answer:

B: -4

Step-by-step explanation:

In this type of situation, you should distribute -2 into the parentheses to get to this equation which is 6n - 8n - 14 + 4 = -2.  Combine the two variable numbers together to get -2n and add 4 from -14 to get -10.  To clean up this equation, your equation should be -2n - 10 = -2.  Add 10 on both sides to get 8 on the right side and then divide -2 on both sides to get your final answer which is -4.

Answer 2
O believe it’s B:-4
You can use a calculator for this type of questions

Related Questions

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

PLZ

The unit price of a T-shirt is $6.50 when purchased in a pack of 3.

A single shirt costs $8. What is the least amount of money Sandy can

spend to get 4 T-shirts?

Answers

Answer:

$14.50 I think

cuz u add 6.50+ $8.00=$14.50

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

What is 2.286

Rounded to the nearest hundredth

Answers

Answer:

2.29

Step-by-step explanation:

2.286

If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go

TRICK/ TIP

(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed?

Answers

Answer:

402 because it is the answer because I add it all up

Answer:

8%

Step-by-step explanation:

A plot of corn is 15 3/8 yards wide. It is 15 8/15 times as long as it is wide. How long is the plot of corn? PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!! LOTS OF POINTS TO THE PEOPLE WHO SOLVE! FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!

Answers

Step-by-step explanation:

Width = 15.375 yards

Length = 15.375 * 15.5333 = 238.825 yards.

The plot of corn is 238.825 yards long.

Answer:

238.825 yards.

Step-by-step explanation:

The length of the cornfield is:

[tex]15 \frac{3}{8} \cdot 15 \frac{8}{15}[/tex]

[tex]= \frac{123}{8} \cdot \frac{233}{15}[/tex]

[tex]= \frac{28659}{120}[/tex]

[tex]= 238.825 \ yards[/tex]

Hope this helped!

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:D

Step-by-step explanation:

I just did the quiz and passed !

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

Priya has a recipe for banana bread. She uses

7 1/2

cups of flour to make 3 loaves of banana bread.

Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.

Which of these equations represents the relationship between b and f?

1. B=2/5 f

2.B=9/2 f

3.B=2/9 f

4.B=5/2 f

Answers

Answer:

i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best

I think it’s b hope I’m right

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

List the values shown on the number line

Answers

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3

Step-by-step explanation:

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 3.1

Step-by-step explanation:

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)

Answers

Answer:

17x + 4

Step-by-step explanation:

The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

Other Questions
you need to raise at least $400 in order to go on a field trip. you are selling magazines for $12 each. you have already raised $124. how many magazines must you sell to meet your goal? write, solve and graph the inequality for this situation. Mrs. Maxwell is teaching a 5th grade class. She is standing 9 meters in front of Bruce. Ruth is sitting to Bruce's right. If Ruth and Mrs. Maxwell are 15 meters apart, how far apart are Bruce and Ruth? a car drives at a velocity of 12 [m/s] for 9 [s]. what distance does the car drive? The founding fathers intentionally made it difficult to pass amendments because? Give the slope and y-intercept of therelationship shown in the table. Which expression gives the measure of angleXYZ in the diagram below?A. (154 + 46)B. 154 + 46c. 1/2 (154 -46 )D. 154 - 46 Select the correct answers. What is an internal conflict? Select the correct answers.What is an internal conflict?A. a mental conflict in which a person tries to make a difficult choiceB. a political struggle within a country to change the governmentC. a conflict among people from different sections of societyD. a disagreement among members of the same family or organization y=-4/7x-4Can someone help me please Bob, of mass m, drops from a tree limb at the same time that Esther, also of mass m, begins her descent down a frictionless slide. If they both start at the same height above the ground, which of the following is true about their kinetic energies as they reach the ground?A) Bob's kinetic energy is greater than Esther's.B) Esther's kinetic energy is greater than Bob's.C) They have the same kinetic energy.D) The answer depends on the shape of the slide. C. What temperature is halfway between 3 degrees and -11degrees? And what is the mid point between -6 degrees and -10? And what is the midpoint between -60 degrees and 8 degrees? need the answer please thank you! According to The Riddle of the Rosetta Stone, what passion did Jean-Franois Champollion and his brother, Jacques-Joseph, share?the Rosetta Stonethe life of NapoleonMiddle Eastern historylanguage and mathematics What is the function of each of these structures in the cell membrane? a) phospholipid bilayer b) peripheral protein c) integral protein d) glycolipid & glycoprotein e) cholesterol Is it true that you lose weight when you eat slowly? Give a clear answer Drag each example to the corresponding step in the new-product development process.1. Idea Generation2. Concept Testing3. Product Development4. Market Testing5. Product Launch6. Evaluation of ResultsA. SamplesB. Big boxC. BrainstormD. PrototypesE. Strong salesF. Presentation Which two key details from The Most Famous Woman in America best support the idea that Barton is admired for her leadership skills? Her plan had been adopted. Aid stations were now set up near every battlefield. She had a hard time getting permission, said another. General after general refused. 'I know she refused a carpet someone offered for her tent. She said soldiers were sleeping on the ground.' She was a real manager, said Joe. In about three minutes she had things moving. Who was Douglas MacArthur?Question options:He commanded the Allied forces in Russia during the Battle of Stalingrad.He commanded the operation that helped defeat the Axis Powers in Africa.He helped defeat the Axis Powers in the west by organizing the invasion of Normandy.He was the commander of U.S. operations in the Pacific. omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. its in the picture Plz help!What must change in order to change the amount of power? Why were Virginia and New York important in the battle of ratification of the Constitution?