Answer:
The dishwasher will use 80 gallons of water to wash 10 loads of dishes.
Step-by-step explanation:
Given,
Water used for 4 loads of dishes = 32 gallons
Ratio of water used to load of dishes = 32:4
Let,
x represents the gallons of water required for 10 loads of dishes.
Ratio of water used to load of dishes = x:10
Using proportion
Ratio of water used to load of dishes :: Ratio of water used to load of dishes
Product of mean = Product of extreme
Dividing both sides by 4
The dishwasher will use 80 gallons of water to wash 10 loads of dishes.
Answer: It would be 80 gallons of water that the dishwasher will use to wash 10 loads of dishes. To figure this out you would need to divide 32 by 4 which would equal 8. You would do this to figure out how many gallons of water a dishwasher needs to wash 1 load of dishes. Then you would multiply 8 times 10 which would equal 80.
Step-by-step explanation: hoped this helps thx for the points :D
The actions that cannot be taken as a result of an action that is taken are known as the ____ of the actions taken.
A. Expense
B. Price
C. Downside
D. Opportunity cost
Answer:
D.
Step-by-step explanation:
opportunity cost
The actions that cannot be taken as a result of an action that is taken are known as the opportunity cost of the actions taken.
What is the opportunity cost?" he opportunity cost of a particular activity option is the loss of value or benefit that would be incurred by engaging in that activity, relative to engaging in an alternative activity offering a higher return in value or benefit."
Let say, a homeless man has only $8. He is hungry and don't have cloths to wear. Now, if he buys a burger and some chocolates with all the money he has, then he cannot use that money to buy anything else.
Therefore, he will not be able to buy any cloth as he spent his money on food. If there is any t-shirt available at the same cost, then the cloth is the opportunity cost.
Therefore, the actions that cannot be taken as a result of an action that is taken are known as the opportunity cost of the actions taken.
Learn more about opportunity cost here: https://brainly.com/question/14130480
#SPJ2
1. In the diagram shown of AABC, CDA, CEB, DE // AB making AABC ⓇADEC, DE = 4cm,
AB = 10cm, CD = x and DA = x + 3. What is the length of AC?
Answer:The value of x is 11 and the measure of each sides are, 74 cm,74 cm and 37 cm. ... If CD equals 9x - 25, DE equals 6X + 8, CE equals 10 x - 73. Since,. CD=DE.
Step-by-step explanation:
Find the surface area of the square pyramid.
11 m
7 m
Answer:
A≈210.61
Step-by-step explanation:
Answer:
316.85 I don't know if it's correct but I tried and I think your in a different grade them me soo correct me if it's wrong. Hope I helped :)
Step-by-step explanation:
explanation would be it's hard to explain..heeh sorry if it's wronggg
Give three examples of equations where there will be no solution.
Answer:
5x = 3x
4+8t-y=y-t+8
98/r=34t
Step-by-step explanation:
complete the explicit formula of the arithmetic sequence
a. —11, —3, 5, 13, ...
b. 81, 54, 27, O
c. —5, 13, 31, 49
A=
B=
C=
Answer:
a. a^n = 8n - 19
b. a^n = 81 - 27(n - 1) = 81 - 27n + 27 = 108 - 27n
c. a^n = -5+18(n-1)
Assignment
1. Jack is a wrestler trying to make weight. Right now, he weighs 200 he cuts 2 lbs. per week, how
many weeks will it take him to weigh 175 lbs? (Use was the variable.)
2. Your sister has $60 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans that cost $22. She
wants to spend the rest of her money on t-shirts. Each shirt costs $8. How many t-shirts can she
buy without going over her budget? (Use t as the variable.)
3. Your baseball team has a goal to collect at least 160 blankets for a shelter. Team members
brought 42 blankets on Monday and 65 blankets on Wednesday. How many more blankets need to
be brought on Friday for the team to meet their goal? (Use b as the variable.)
p=m+x² (make x the subject)
Answer:
[tex]x=\sqrt{p-m}[/tex]
Step-by-step explanation:
if you divide a square, that makes it a square root
and then you just subtract the m
For the graphs below, find f(g(-2)).
Answer:
g)112
Step-by-step explanation:
You wanna move it down to F by 4 squares
Using the given graph we must find the value of the composition of f(g(x)) evaluated in x = -2, we will get:
f(g(-2)) = 2
First, we need to find the value of g(-2), to get this, we look at the graph of g(x) and find the value when x = -2, it is:
g(-2) = -1
Then we have:
f(g(-2)) = f(-1)
Now we must find f(-1) in the f(x) graph, it is:
f(-1) = 2
Then we have:
f(g(-2)) = 2
If you want to learn more, you can read:
https://brainly.com/question/5614233
determine if the triangles are congruent or not?
Answer:
they are congruent
Step-by-step explanation:
both have the same size and angles, one is just translated
Enter the correct answer in the box.
Savannah always buys a specific brand of shampoo. The average price of a 15-ounce bottle is $8.25.
Depending on where
she buys it, the price can vary by as much as $0.65. Write an equation that represents the maximum and minimum price per
bottle of Savannah's shampoo. Do not use dollar signs, and use x for the variable in the equation.
Ans $0.15 cents per ounce wer:
Given that
8
x
−
5
y
=
24
Find
x
when
y
=
8
Answer:
x=8
Step-by-step explanation:
8x-5y=24
Plug in y
8x-40=24
8x=64
x=8
Answer:
x=2
Step-by-step explanation:
8(x)-5(y)=24
8(x)-5(8)
5(8)= 40
8(x)-40=24
40-24=16
16/8=2
x=2
Pleaseeee help im confused best answer will get brainliest.
Answer:
10x + 4
Step-by-step explanation:
10x + 4
There are two sides on each so 2(x+1) = 2x + 2 and 2(4x + 1) = 8x + 2. (8x+2) + (2x + 2) = 10x + 4
2x + 5= 11 solve for x
Answer:
....................
Answer:X=3
Step-by-step explanation:
Please give me brainlest
2/10×3/11
helppp meee pleaseeee
Answer:
0.6
Step-by-step explanation:
Four boys mixed blue paint and yellow paint to make green paint. The table shows the amounts of blue and yellow paint each boy mixed Green Paint Name Blue Paint Yellow Paint Enrico 8 cups 3 cups Toml 10 pints 4 pints Berkley 12 ounces 8 ounces Jaylen 16 tablespoons 6 tablespoons Which two boys made the same shade of green paint? Choose two names. A Enrico B. Tomi C. Berkley D. Jaylen
Answer:
Step-by-step explanation:
i am on the same one
9y= 5/7
solve as a fraction
Answer:
y=5/63
Step-by-step explanation:
Lulu found a recipe for her favourite snack: yogurt covered peanut clusters. Lulu wanted to make a large batch of peanut clusters, so she bought 4 pounds of peanuts for $14. How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts? What is the cost per pound?
Answer:
How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts?
Answer: $35
What is the cost per pound?
Answer: $3.50
Step-by-step explanation:
So first, to find the anser to the first question, we need to find out the second question. So, what is the cost per pound.
Well if she got 4 pounds for $14, we should try dividing 14 by 4.
14 divided by 4 = 3.5 ($3.50)
So the cost per pound is $3.50
Now to find out how much it costs if Lulu bought 10 pounds, we need to multiply.
10 x 3.5 = 35
So if she bought 10 pounds, she would play $35
Solve the value of x
Answer:
the value of x will be 180 degrees - 95 degrees x is equals to 85 degrees
A truck driver is hauling furniture for a moving job. She travels an average of 51 miles per hour. It takes a total of 12 hours to reach her destination. How many miles is it to her destination?
Answer: it is 564 miles to her destination
Step-by-step explanation:
Is 4 hours greater or less than 14,400 seconds? (Or equal too)
Answer:
Equal to.
Step-by-step explanation:
The easiest way to figure this out is to convert 14,400 seconds to hours. There are 60 seconds in a minute and 60 minutes in an hour. So, divide 14,400/60, which is 240. This is now 240 minutes. To figure out minutes into hours, divide 240/60, which is 4. 4=4, so 4 hours equals 14,400 seconds.
Hope this helps you out...have a good day c:
I WILL MARK BRAINLIEST FOR THE FIRST PERSON WHO ANSWERS Which fraction is equivalent to 1/8? A2/24 B 3/32 C4/48 D 5/40
Line a can be described by the equation 3x - 4y = 8.
Write the equation of a line in slope intercept form that is parallel to line a and goes through point (24, 6).
Given:
Equation of a line is
[tex]3x-4y=8[/tex]
To find:
The equation of line in slope intercept form that is parallel to line a and goes through point (24, 6).
Solution:
If a linear equation is [tex]ax+by+c=0[/tex], then
[tex]Slope=-\dfrac{a}{b}[/tex]
In the equation [tex]3x-4y=8[/tex], a=3 and b=-4, thus the slope of the line is
[tex]Slope=-\dfrac{3}{-4}[/tex]
[tex]Slope=\dfrac{3}{4}[/tex]
We know that, slope of two parallel lines are same. So, slope of parallel line is
[tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex]
The parallel line passes through (24, 6) and have slope [tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex], so the equation of line is
[tex]y-6=\dfrac{3}{4}(x-24)[/tex]
[tex]y-6=\dfrac{3}{4}(x)-\dfrac{3}{4}(24)[/tex]
[tex]y-6=\dfrac{3}{4}(x)-18[/tex]
Add 6 on both sides.
[tex]y=\dfrac{3}{4}(x)-18+6[/tex]
[tex]y=\dfrac{3}{4}(x)-12[/tex]
Therefore, the equation of parallel line in slope intercept form is [tex]y=\dfrac{3}{4}(x)-12[/tex].
Please help asap!!!!!!
Answer:
I think the answer is srry if I'm wrong but it's 22 or 42
Step-by-step explanation:
ur welcome srry if I got it wrong
By coincidence, Kimberly’s Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday: yellow and blue. All yellow paint comes in 9-liter containers while blue paint is sold in 12-liter containers. What is the smallest amount of each paint color the store must have sold?
Answer:
36 liters
Step-by-step explanation:
Yellow paint = 9 liters containers
Blue paint = 12 liters containers
Kimberly’s Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday
What is the smallest amount of each paint color the store must have sold?
Find the Lowest common multiple of 9 liters and 12 liters
9 liters = 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90, 99
12 liters = 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96, 108
The Lowest common multiple of 9 liters and 12 liters is 36 liters
Therefore, the smallest amount of each paint color the store must have sold to have equal quantities of two paint colors yesterday is 36 liters
Answer: The answer is 9.
Step-by-step explanation:
Because I got it right on ixl.
Can somebody help me? Thanks
Answer:
I believe its C, sorry if im wrong <3
Step-by-step explanation:
who sings, THE KID FRANKIE.
Answer:
frankie
Step-by-step explanation:
Answer:
wiz khalifa
Step-by-step explanation:
yeah
Polygon Interior Angle
Find the measure of the missing angle(s)
Answer:
2x=80°
2x+20=100°
Step-by-step explanation:
2x+20+2x=180
4x+20=180
-20 -20
4x=160
4x/4=160/4
x=40
2x=80
2x+20=100
hopefully this helps :)
Answer:
x=40°
Step-by-step explanation:
2x+20°+2x=180°
4x+20=180°
4x=160°
x=40°
I need help ASAP!!!!
Answer:
it would be small.
Step-by-step explanation:
bcause its the smallest one and theres only 1 softball.
Please I will give brainliest !!!!!
Please
!
!
.
...
Help with this please
Answer:
4,5,6.
Step-by-step explanation:
This is the answer because these 3 x values are the one's where the y value is less than one, and another name for y is f(x). Hope this helped!