Answer:The answer is 3.5273684211
Step-by-step explanation:
I your round it up then it would be 3.5
Answer:
33.7/9.5 = 3.547368421...
PLEASE HELP!!!!!
Which of the following is one of the standard forms of a hyperbola
centered at (h,k)?
Given:
Center of hyperbola is at (h,k).
To find:
The standard forms of a hyperbola.
Solution:
We know that, standard forms of a hyperbola are
1. For Horizontal hyperbola:
[tex]\dfrac{(x-h)^2}{a^2}-\dfrac{(y-k)^2}{b^2}=1[/tex]
2. For Vertical hyperbola:
[tex]\dfrac{(y-k)^2}{a^2}-\dfrac{(x-h)^2}{b^2}=1[/tex]
where, (h,k) is center of the hyperbola.
Therefore, the correct option is B.
Show 1 1/4 on a number line out of 4
Find the value of the x in the equation 4(6x-9.5)=46
Answer:
X= 3.5
Step-by-step explanation:
4(6x-9.5)=46
24x-38=46
X=3.5
25. Solve for x. 12x -15 = 129
O
x = 15
O
x=-12
O
x = 12
x= -15
Which statement is correct?
A. Secant is the reciprocal of sine.
B. Cotangent is the reciprocal of tangent.
C. Cosecant is the reciprocal of cosine.
D. Cosine is the reciprocal of cotangent.
SUBMIT
Answer:
Solution in photo
Step-by-step explanation:
The statement that is correct is Cotangent is the reciprocal of tangent.
What is cotangent?The term cotangent can be written as ( cot ). It is said to be the reciprocal of the tangent and It is one whose ratio of its adjacent side is said to be the opposite side that is found in a right triangle.
Therefore, we can say that The statement that is correct is Cotangent is the reciprocal of tangent as it is the correct one among the options.
Learn more about tangent from
https://brainly.com/question/4470346
#SPJ2
Ms Patel purchased some pliers, wrenches, and chisel sets for her shop. She bought twice as many pliers that cost $17.50 each as wrenches that cost $21.50 each. She bought 3 fewer chisel sets than pliers. How many of each tool did Ms Patel buy if she paid a total of $141 and the price of each chisel set is $28?
Ms Patel bought 4 pliers, 2 wrenches and 1 plier set.
Step-by-step explanation:First, make a ratio. For every 2 wrenches, she bought 4 pliers and 1 chisel set. This ratio would be written as (in pliers:wrenches:chisels)4:2:1
Then, multiply each of these numbers by their price, and add them together.PLIERS: 4 × 17.50 = $70
WRENCHES: 2 × 21.50 = $43
CHISEL SETS: 1 x 28 = $28
TOTAL = $70 + $43 + $28 = $141
As this adds up to $141, this shows that she bought 4 pliers, 2 wrenches and 1 chisel set.Mrs Patel purchased 2 wrenches, 4 pliers, and 1 chisel set for her shop.
I hoped this helped!
If $350 is divided into two portions in the ratio 2 to 5 what is the smaller portion
The ratio is 2 : 5 and the smaller portion is 100
What is an Equation?
Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.
It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.
Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.
Given data ,
Let the total amount be A = $ 350
Now , the ratio is 2 : 5
So , the total ratio is = 2x + 5x
= 7x
And, the value 7x = total amount
So , 7x = 350
Divide by 7 on both sides of the equation , we get
x = 50
So , the number 350 in the ratio 2 : 5 is 100 : 250
Hence , the smaller portion is 100
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/10413253
#SPJ2
How? Just how I'm horrible at math
Answer:
c)[tex] \frac{x + 2}{x - 3} . \frac{4}{x + 2} [/tex]Select the expressions that are equivalent to 8(6m).
[tex]\textsf{Hey there!}[/tex]
[tex]\text{Select the expressions that are equicalent to 8(6m)}\downarrow[/tex]
[tex]\text{We DON'T have any like terms so we CAN'T pair them off!}[/tex]
[tex]\mathsf{8(6m) \rightarrow 8 \times 6 \times \ m}\\\mathsf{8\times 6 = 48}}\\\mathsf{48\times\ m = 48m}\\\\\\\boxed{\boxed{\mathsf{Answer: \bf{48m}}}}\checkmark[/tex]
[tex]\textsf{Good luck on your assignment and enjoy your day!}[/tex]
~[tex]\dfrac{\frak{LoveYourselfFirst}}{:)}[/tex]
Suppose we want to test to see if a roulette wheel is balanced. The wheel is spun 100 time resulting in 58 red outcomes. Is this evidence that the roulette wheel is out of balance
Solution :
Here, [tex]$ \hat p$[/tex] = sample proportion of red outcomes
[tex]$ \hat p =\frac{58}{100}$[/tex]
[tex]$ \hat p$[/tex] = 0.58
So we have to test,
[tex]$H_0 : p = 0.5$[/tex]
V/S [tex]$H_a: p \neq 0.5 $[/tex]
The test statistic is
[tex]$z = \frac{\hat p - p}{\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}}$[/tex]
[tex]$z = \frac{0.58 - 0.5}{\sqrt{\frac{0.5(1-0.5)}{100}}}$[/tex]
[tex]$=\frac{0.08}{0.05}$[/tex]
= 1.600
P value using the z table is 0.110
So P value greater than 0.05
Therefore, there is no evidence that roulette wheel is out of balance.
Matthew weighed 96 ounces at birth. His sister, Adrienne, weighed 7 pounds at birth. Who
weighed more and how many pounds more?
Answer:
A
Step-by-step explanation:
96 ounces = to 6 pounds
7-6=1
PLZ HELP WILL GIVE BRAINLEST
Answer:
it's the fourth one i did that assignment aswell
If u steal point i report
Answer: the 2 on the right
Step-by-step explanation:
What is an equation of the line that passes through the points (-3,-1) and
(6,2)? Put your answer in fully reduced form.
Answer:
y=1/3x
When x of the line is -3, y of the line must be -1.When x of the line is 6, y of the line must be 2. y=1/3x+b. b is what we want, the 1/3 is already set and x and y are just two "free variables" sitting there. We can plug anything we want in for x and y here, but we want the equation for the line that specifically passes through the two points (-3,-1) and (6,2).(-3,-1). y=mx+b or -1=1/3 × -3+b, or solving for b: b=-1-(1/3)(-3). b=0.b came out to be zero, so there is no "+b" term.
The measure of <1
I don’t understand how to solve
Answer:
<1=55°
Step-by-step explanation:
180-125=55
If 5/2 kg of carrots cost $3,how much will 3/2 kg cost?
Answer:
first you find out how much will 1/2 kg of carrot cost, that way you can multiply it by 3 to get what 3/2 cost.
So, 3÷ 5 = 0.6 per 1/2 kg. Then 0.6 × 3 = 1.8 dollars for 3/2 kg
omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. it’s in the picture
Answer:
Product for A = 046
Product for B = 0230
Sum for C = 0.0276
Step-by-step explanation:
We need to multiply the terms and find the answers
First we multiply 2 with 0.23, then we multiply 1 with 0.23
0.23
x 0.12
-------------
046
0230
--------------
.0276
Since there are 2 numbers after decimal in 0.23 and same for 0.12, so we place the decimal so that there are 4 decimal places.
Counting of decimal will start from the units place.
So, Product for A = 046
Product for B = 0230
Sum for C = 0.0276
Like terms need to have what
SoukaSoukaSoukaSoukaSoukaSoukaSoukaSoukaSoukaSouka
Answer:
The same letter lol
Step-by-step explanation:
In algebra, like terms are terms that have the same variables and powers. The coefficients do not need to match. Unlike terms are two or more terms that are not like terms, i.e. they do not have the same variables or powers. The order of the variables does not matter unless there is a power.
Find the value of 0 and round to the nearest whole degree
Answer:
57°
Step-by-step explanation:
[tex] \theta = {sin}^{ - 1} \bigg( \frac{36}{43} \bigg) \\ \\ \theta = 56.846591584 \degree\\ \\ \theta \approx 57 \degree\\ \\ [/tex]
I dunno, need help!
PLEASE HELP ITS DUE TODAY!!
Find the cost per gallon. 8 gallons of gas for $28.48.
A. $3.50
B. $3.56
C. $3.05
D. $3.65
Answer:
B. $3.56
Step-by-step explanation:
You take $28.48 and divide it by 8
28.48 / 8 = 3.56
/ = divide
Each pair of figures is similar. Find the missing length. Round to the nearest tenth where necessary.
Answer:
x=5 and n=36
Step-by-step explanation:
For the first question: 32/8 = 4/1
4/1 = 20/x
4x = 20
x = 5
For the second question: 63/81 = 21/27
21/27 = 28/x
21x = 756
x = 36
I need help please, this is homework
Answer:
-1 = 11
0 = 13
1 = 15
2 = 17
5 = 23
Step-by-step explanation:
2 (-1) +13 = 11
2 (0) +13 = 13
2 (1) +13 = 15
2 (2) +13 = 17
2 (5) +13 = 23
If u steal point i report
Answer:
Y:4 X:540
Step-by-step explanation:
Answer: first divide so you make it one and then you multiply hope that helps
Step-by-step explanation: then you can add them to get by one then multiply
A peice of fabric costs $5.29 a yard which is an estimated cost of 16.3 yards of fabric?
Answer:
90
Step-by-step explanation:
$5.29 * 16.3 = $86.227
=$86.23
86.23 could be rounded up to 90
There are 3 times as many children as adults at the zoo. Complete the table with possible combinations of adults and children and write an equation that represents all the possible combinations
Answer:
Step-by-step explanation:
Adults = x, Children =y
3y=x
you need to raise at least $400 in order to go on a field trip. you are selling magazines for $12 each. you have already raised $124. how many magazines must you sell to meet your goal? write, solve and graph the inequality for this situation.
Answer:
44 magazines need to be sold
Step-by-step explanation:
Y=Mx+b
400=12x-124
524=12x
43.6667 or 43 (2/3)
round up since you cant sell 2/3 of a magazine
Answer:
the inequality is 124+12x≤400
Step-by-step explanation:
x=23
hope this helps
Which of these expressions is equivalent to?
Number 4
Josh is ordering an ice cream dessert. He must order a size, a flavor of ice cream, and a topping. There are 3 sizes, 2 flavors, and 2 toppings to choose
from. How many different ice cream desserts could he order?
Step-by-step explanation:
So if there are 3 sizes, 2 flavors and 2 Toppings to choose from, then there are
3 * 2 * 2 possible combinations
For example:
S = 3 sizes
F = 2 flavours
T = 2 toppings
Then there are 3 * 2 * 2 = 12 possible combinations