What is the surface area of this
square pyramid?

Answers

Answer 1
Of what square pyramid?

Related Questions

by how much is the product of 2 1/2 and 2/5 less than 4​

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

I really need help omgggggggg

Answers

Answer:

The 3rd one  Abc is a congeuent

ASSIGNMENTS
COURSES
Assignment - 15. Quiz 3: Word Problems
Attempt 1 of 2
SECTION 1 OF 1
QUESTIO
<
9
10
11
12
13
14
15
>
After John worked at I job for 10 years, his salary doubled. If he started at $x, his salary after 10 years is
0.1
2
$x+ 2
$x-2
$2x

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

What

Kayden is going to invest $2,100 and leave it in an account for 13 years. Assuming the
interest is compounded monthly, what interest rate, to the nearest tenth of a percent,
would be required in order for Kayden to end up with $5,200?

Answers

Answer:

0.58

Step-by-step explanation:

pv=-2100

fv=5200

n=13*12

Answer: 7.0%

Step-by-step explanation:

6.99504% = r

Select five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors.
А
220
B
550
С
190
D
1,045
E
440
F
330
G
110
H
418

Answers

A, C , F, G, H are the five factors

220, 550, 440, 330, 100 are the  five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors. Hence, options (A), (B), (E), (F), (G) are correct.

What is prime factor?

Prime factor is a constituent that is a prime number, in other words, any prime number that can be multiplied to get the original number.

Example: The first two components of 15 are three and five.

The given numbers can be written as:

the prime factor of 220 = 2 × 2 × 5 × 11

the prime factor of  550 = 5  × 2 × 5 × 11

the prime factor of 190 = 2 ×5 × 19

the prime factor of 1045 = 5 × 11 × 19

the prime factor of  330 = 3 × 2 × 5 × 11

the prime factor of 110 = 2 × 5 × 11

Hence, 220, 550, 440, 330, 100 are the  five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors.

Learn more about prime factor here:

https://brainly.com/question/29775157

#SPJ2

Using the image above, if lines a and b are parallel and angle 6 is 40 degrees list the measurements of the other angles:

Angle 1:

Angle 2:

Angle 3:

Angle 4:

Angle 5:

Angle 6:

Angle 7:

Angle 8:

Answers

Answer/Step-by-step explanation:

Given:

m<6 = 40°

Required:

Measure of all the other numbered angles

Solution:

Since line a is parallel to line b, therefore:

✔️m<1 = 180° - m<6 (supplementary angles)

m<1 = 180° - 40° (substitution)

m<1 = 140°

✔️m<2 = m<6 (corresponding angles)

m<2 = 40° (substitution)

m<3 = 180° - m<6 (same side interior angles are supplementary)

m<3 = 180° - 40° (substitution)

m<3 = 140°

✔️m<4 = m<6 (alternate interior angle)

m<4 = 40°

✔️m<5 = 180° - m<6 (linear pair)

m<5 = 180° - 40°

m<5 = 140°

✔️m<7 = m<5 (vertical angles)

m<7 = 140°

✔️m<8 = m<6 (vertical angles)

m<8 = 40°

Help PLEASE I'll mark u brainliest

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

multiply 14 and 6 to find the area of base

hope this helps :)

14 X 6 = 84
84 X 11 = 924

base x width x height

ANSWER: 924 sq. inches

A comedian is planning to make his show more appealing by telling three jokes at the beginning of each show. He has been booked in a bar for the next three months. If he gives one performance a night, and he never wants to repeat the same set of jokes on any two nights, what is the minimum number of jokes he needs to prepare?

Answers

Answer:

135 jokes

Step-by-step explanation:

3 months = 90 days

90/2 = 45 days of new jokes

45 days x 3 jokes per day = 135 jokes

In a group of 20 students, 1 studies both Art and Biology.
1 studies Biology but not Art.
7 study neither subject.
Given that a randomly selected student studies Art, what is the probability the student studies Art and Biology?

Answers

Answer:

1/12

Step-by-step explanation:

Total number is 20.

Distribution is:

Art + Biology = 1Biology = 1Neither = 7

The rest = 20 - 9 = 11, the Art students

Total number of Art students becomes 12

The probability would be then:

1/12

A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?

Answers

Answer:

57 cents

    or

$0.57

Step-by-step explanation:

1 quart= 4 cups

2 quarts=8 cups

8 cups=4.56

Divide each side by 8

1 cup=0.57

Hope this Helps!

Solve for w: 30= 6/5w

Answers

Answer:

w = 25

(Hope this helps! Btw, I am the first to answer.)

Answer:

[tex]w = \boxed{\frac{1}{25} }[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]if \:: 30= \frac{6}{5w} \\ (30) \times (5w) =( 6) \times (1) \\ 5w = \frac{6}{30} \\ 5w = \frac{1}{5} \\ (5) \times (5) \times (w) = (1) \times (1) \\ w = \frac{1}{(5) \times (5)} \\ w = \frac{1}{ {5}^{2} } = \frac{1}{25} [/tex]

4x - 3 = 2x + 7

What is x

Answers

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

At Quality Tees, shirts sell at a
rate of $12.50 per shirt, with a
flat shipping rate of $8. Tony
spent a total of $83. How many
shirts did Tony purchase?

Answers

the answer is 6 shirts


12.5x+8=83
12.5x=83-8
12.5x=75
x=75/12.5
x=6

HL criteria of congruence can be used only with?

Answers

Answer: Right triangles or a hypotenuse and a leg

Please help, I couldn’t play attention today in class so I don’t understand this.

Thanks if you help

Answers

Answer:

a.0       b. 33.5

Step-by-step explanation:

absolute value means everything turns positive.

5-6=-1 +1=0

b. 2(16.75)= 33.5.

everything inside the bracket turns positive.

For part A
|5-6+1|

You either calculate the sum or difference to this equation and would turn out to be 0 as your answer

|5-6+1|=0

Therefore 0 is the answer to |5-6+1| for part A

For part B
2|-16.75|
The absolute value of any number is always positive

2*16.75

You then multiply it and then come up with 33.5


Therefore 33.5 is the answer for 2|-16.75| in part B.

2|-16.75|

Hope this helps~

The domain is ? (image attached)

Answers

I think the domain’s are 21,25,24
Hope this helps!
pretty sure the domain is 21, 25, and 24.

You have a bid of $250 per room for 180 guest rooms. You want to comp 12 rooms for the upcoming teacher convention. What is your average room rate across the paid and free rooms? Round to the nearest dollar.

a) $234
b) $244
c) $250
d) $254

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Help due in 1o mins!!!

Answers

Answer:

c = 15

Step-by-step explanation:

The angles are4 a linear pair and are supplementary, so the sum of their measures is 180 deg.

7c - 7 + 6c - 8 = 180

13c - 15 = 180

13c = 195

c = 15

The answer should be 15.

Explanation:
The line equates to 180, so you would put both equations (7c-7 , 6c-8) together and equal it to 180°.
So, it would come out looking like this:
7c-7+6c-8=180.

You’d add 7c and 6c to get 13c, and then subtract -8 from -7 (-7-8) to get -15.
The equation would now look like this.
13c-15= 180.

You’d add 15 to 180 to get 195. Then, you’d divide 195 by 13 to get 15, which would mean c=15.

Two students are interested in whether or not there is variation in their test scores for math class. There are 15 total math tests they have taken so far. The first student's grades have a standard deviation of 38.2. The second student's grades have a standard deviation of 22.5. The second student thinks his scores are lower. State the null and alternative hypotheses.

Answers

Answer:

[tex]H_0=\sigma_1 =\sigma_2[/tex]

[tex]H_a=\sigma_1 >\sigma_2[/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

Number of math tests n=15

standard deviation 1 [tex]\sigma _1=38.2[/tex]

standard deviation 1 [tex]\sigma _2=22.5[/tex]

Generally given the two tailed test the null hypothesis is given as

[tex]H_0=\sigma_1 =\sigma_2[/tex]

Generally given the two tailed test the null hypothesis is given as

[tex]H_a=\sigma_1 >\sigma_2[/tex]

At a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000 it costs the owner $6 for each souvenir they gave away how many tickets must be sold to break even

Answers

Answer:400

Step-by-step explanation:it didn’t say it gives away and souvenirs so the 6$ can be out the equation and 4000 divided by 10 is 400

The number of tickets that must be sold to break even is 1000 if at a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000.

What is linear equation?

It is defined as the relation between two variables, if we plot the graph of the linear equation we will get a straight line.

If in the linear equation, one variable is present, then the equation is known as the linear equation in one variable.

The question is incomplete.

The complete question is:

At a local ballpark, a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.

How many tickets must be sold to break even.

Let x be the number of tickets.

Let y be the total cost

From the data given in the question we can frame the linear equation in two variables:

y = 6x + 4000

y = 10x

After solving the above two linear equations in two variables.

6x + 4000 = 10x

10x - 6x = 4000

4x = 4000

x = 1000

Thus, the number of tickets that must be sold to break even is 1000 if at a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000.

Learn more about the linear equation here:

brainly.com/question/11897796

#SPJ2

65 points!!!!
The angle of elevation from a park bench 778 feet from the base of the Gateway Arch. How tall is the Gateway Arch? Show all work.

Answers

Answer:

Answer: 630

Step-by-step explanation: 18 feet tall is the gateway arch . The angle of elevation from a park bench 778 feet from the base of the Gateway Arch in St

Triangle ABC is shown below. Its original
lengths are multiplied by 150%. What is the
new perimeter of A'B'C'?

Answers

Answer:

75

Step-by-step explanation:

21 × 150% = 31.5

20 × 150% = 30

9 × 150% = 13.5

Perimeter formula: a + b + c

31.5 + 30 + 13.5 = 75

1. Find the unit rate per sandwich. Round to the
nearest hundredth if necessary: $210 for 50
sandwiches.

Answers

$4.2 because $210 dived by 59 is 4.2

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

You take 210 and divide it by 50 and then it equals out to $4.20. Hope this helps! <3

Anna is following this recipe to make biscuits.
Anna uses 540 mL of syrup.
How many grams of margarine will she need?

Recipe: Makes 24 biscuits
120 g sugar
135 mL syrup
200 g oats
150 g margarine
40 g chocolate

Answers

Answer:

The chocolate is needed is 40 gram chocolate

Hope this helps

Answer:

Its 40

Step-by-step explanation:

our work is samee

༼ つ ◕◡◕ ༽つ

The radius of a circle is 3 yards. What is the circle's circumference?​

Answers

Answer:

18.85

Step-by-step explanation:

2(3.14)(3)

Can y’all please help me I would really appreciate it I’m so sorry if you guys cannot see the picture!

Answers

Answer:

C is the answer

Step-by-step explanation:

You can see that 7 sixth graders and 8 eight graders and the question is asking 6th grade to 8th...... so 7:8 :)

The two triangles shown are similar. Which of the following is an acceptable similarity statement for the triangles?
Question options:

A)

ΔSQR ∼ ΔVUT

B)

ΔQSR ∼ ΔVUT

C)

ΔSRQ ∼ ΔVUT

D)

ΔRQS ∼ ΔVUT

Answers

Answer:

I think of A

Step-by-step explanation:

is that right

Answer:

ΔSRQ ∼ ΔVUT

Step-by-step explanation:

i got it correct

What is the solution to 4x+6<18
Ox<3
Ox56
O x348
Ox596

Answers

Answer:

x<3

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

I NEED HELP WITH THIS​

Answers

Answer:

its A and C and D

Step-by-step explanation:

The _______ pair is the location of a point on the coordinate plane and contains the
x coordinate and y coordinate

Answers

Answer:

Ordered

Step-by-step explanation:

The ordered pair is the location of a point on the coordinate plane and contains the x coordinate and y coordinate

An ordered pair tells you the location of a point by relating the point's location along the x-axis (the first value of the ordered pair) and along the y-axis (the second value of the ordered pair). In an ordered pair, such as (x, y), the first value is called the x-coordinate and the second value is the y-coordinate.

Other Questions
At smiths five bags of chips cost nine dollars how much would it cost for a seven bags of chips Suppose a U.S. Senator proposes legislation that increases taxes for higher- income taxpayers in order to make more funds available for public education. Is this Senator more likely to have a conservative view or a liberal view of the economic role of government? which of the following ways did the railroad help the homesteaders?choose 2 answers1.It helped them tranceport goods2. It helped them travel back east faster3. It helped the east develop more quickly4. it helped them fight against native americans Obtuse triangles have only one obtuse angle.True or false 6x^2+ x - 12?What are the factors? Scott can run the 50-yard dash in 6.9 seconds. How many yards could he run in 17.25 seconds? Using the expression you found in part a, how many minutes will it take to make and pack an order for 15 parts? Show your work. help now plz25pt If y = x + 3, what is y if x = 4? Define: tropical Plzz help Describe Tom Sawyer, as a person, listing some of his good and bad traits, using QUOTATIONS from the text. 2 Good & 2 Bad. The capacity of Dr Khan's oil tank is 1,200 litres.There are currently 650 litres of oil in the tank.Oil costs 77.2p per litre.Dr Khan gets a 5% discount on the price of oil.How much does it cost Dr Khan to fill the oil tank? NEED HELP WITH MATH ! Piper has a flower shop. She started the week with 320 flowers. Each day she sells half of the flowers in her shop.Which graph shows the exponential decay described?320280240Flowers 200Left1601208040320280240Flowers 200Left1601208040OAOc.0 1 2 3 4 5 6Days0 1 2 3 4 5 6Days320280240Flowers 200Left1601208040320280240Flowers 200Left1601208040OB.OD0 12 3 4 5 6Days0 1 2 3 4 5 6Days WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP You determine that the soil in your backyard is 70% silt, 30% sand, and 35% clay. Is this a good soil to grow crops? Why Black Female Activists are so important to us and society? there are 24 non swimmers and 20 swimmers in the swimming program what is the ratio of non-swimmers to swimmers write your answer as a decimal Explain what is a chemical reaction. Which expression can be used to determine 50% of 4242-242-242. 10O42-10Please 2+1=1+2=What is the answer to this plz help me in preschool. k + 12 20, if k = 15 HELP PLEASE!!