Write an expression that represents the area in square feet of each room in the house shown. Then
write an expression that represents the area of the whole house.
• Bedroom =
• Closet =
• Bathroom =
• Total Area =

Write An Expression That Represents The Area In Square Feet Of Each Room In The House Shown. Thenwrite

Answers

Answer 1

Answer:

Bedroom = x^2 ft^2

Closet = 25 ft^2

Bathroom = 6x ft^2

Total Area = x^2 + 6x + 25 ft^2


Related Questions

Why is the function below called a rational function?

f(x) =x+3
——
x-2

Answers

a rational function is any function which can be defined by a rational fraction, which is an algebraic fraction such that both the numerator and the denominator are polynomials

where the dot needa go ?

Answers

Answer:

where the green circle is where it goes

A librarian sorts 450 books at a constant rate. After 4 days, the librarian still has 150 books to sort. How much time does it take to sort the books from start to finish?

Answers

Answer:

6 days

Step-by-step explanation:

hope this helps

A librarian sorts 450 books at a constant rate. After 4 days, the librarian still has 150 books to sort. Then 6 days  time does it take to sort the books from start to finish

What is Equation?

Two or more expressions with an Equal sign is called as Equation.

The librarian sorted at a constant rate, then they sorted the same amount of books all 4 days.

450-150=300

If they still have 150 books left to sort, then they sorted 300 books over 4 days.

300/4=75

This means that they sorted 75 books per day.

150 divided by 75 is 2

So it will take 2 more days to finish sorting all the books.

So altogether, it will take 6 days to sort all of the books.

Hence 6 days time does it take to sort the books from start to finish

To learn more on Equation:

https://brainly.com/question/10413253

#SPJ5

23=-8y-7+2y
Y=???????????

Answers

Answer:

y= -5

Step-by-step explanation:

Answer:

y=-5

Step-by-step explanation:

23=-8y-7+2y

23=-6y-7

23+7=-6y-7+7

30=-6y

To find Y divide both sides by-6.

30/-6=-6y÷-6

-5=y

Help please uh thanks

Answers

12•1
13•6
12/78 divide both numbers by 6 to simplify
Answer- 2/13
2/13 Is the answer to this question :)

Un químico agrega cierta cantidad de una solución de 86% de alcohol a 11 litros de otra solución al 71% de alcohol y obtiene una solución al 77% de alcohol encuentre la cantidad de litros de la primera solución que se agregaron a la segunda

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Sea x la cantidad de litros de la mezcla al 86%

x× 86% + 11 × 71% = (x + 11) × 77%

0.86x + 7.81 = 0.77x + 8.47

19 - (- 41)
plzzzzzz help fast!

Answers

Answer:

60

Step-by-step explanation:

Is because when you have two negative -- signs it became positive

19 + 41 = 60

Answer:

60

Step-by-step explanation:

19 - (- 41) by the power of math, it turns into a positive and the subtraction sign to an addition

19 + (+41)

19+40= 60

Which of the following numbers is irrational?
0.13
✓3
-0.3

Answers

the square root of 3 is irrational

El precio del saco de arroz es a 2 como el precio del saco de azúcar es a 3; si el producto de ambos precios es numéricamente 3 456, calcula el precio del saco de azúcar.

Answers

Answer:

El precio del saco del azúcar es de 72.

Step-by-step explanation:

Sean [tex]x[/tex], [tex]y[/tex] los precios del saco de arroz y el saco de azúcar, respectivamente. A continuación, traducimos cada oración relevante en ecuaciones matemáticas:

(i) El precio del saco de arroz es a 2 como el precio del saco de azúcar es a 3:

Aquí se menciona una igualdad entre expresiones racionales, es decir:

[tex]\frac{x}{2} = \frac{y}{3}[/tex]

[tex]3\cdot x -2\cdot y = 0[/tex] (1)

(ii) El producto de ambos precios es numéricamente 3456:

[tex]x\cdot y = 3456[/tex] (2)

Ahora resolvemos el sistema de ecuaciones, despejamos [tex]x[/tex] en (1):

[tex]x = \frac{2}{3}\cdot y[/tex]

Y la aplicamos en (2):

[tex]\frac{2}{3}\cdot y^{2} = 3456[/tex]

[tex]y^{2} = 5184[/tex]

[tex]y = 72[/tex]

El precio del saco del azúcar es de 72.

£100 will buy lunches for 80 school children for 5 days
work out the cost of buying lunch for one school child for one day


I will only mark brainest and rate a 5 star if you show working out pls and the correct answer and working out​

Answers

80 children x 5 days = 400 total lunches.

£100 / 400 lunches = £0.25 per lunch

The cost for one lunch for one student is £0.25

Anthony is shopping at a discount store. He really wants to buy a jacket that costs $129.99. The jacket is on sale for 25% off. Anthony also has a coupon for 35% off any item in the store. If the sales tax is 7.2% after discounts, what is the final sale price of the jacket?

Take the discounts off one at a time in the order listed, and then add on the tax. Round to the nearest cent.

Price after the first discount:

Price after both discounts:

Price after adding tax:

Answers

Answer:

dats alot

Step-by-step explanation:

the height of an apple

Answers

Answer:

apples are usually roundish, 5–10 cm (2–4 inches) in diameter

Step-by-step explanation:

Dwarf apple trees grow about 10 feet tall, while semi-dwarf varieties can reach 15 feet. Meanwhile, standard-size apple trees often soar to heights above 20 feet and sometimes tower at 30 feet.

Apples are 5 - 10 cm in height.

What is height?

Height, altitude, elevation mean vertical distance either between the top and bottom of something or between a base and something above it

Given is an apple.

When harvested, apples are usually roundish, 5–10 cm (2–4 inches) in diameter.

Therefore, apples are 5 - 10 cm in height.

To solve more questions on distances, visit the link below -

brainly.com/question/30215119

#SPJ6

HELP ILL GIVE BRAINLIEST

Answers

A would be the correct answer.

Answer:

[tex]7.09*10^{8}[/tex]

Step-by-step explanation:

In scientific notation, a number less than 10 (in this case 7.09) is the base, and it is multiplied by 10 with an exponent (in this case 8).

which equation represents the vertical line passing through (7,-3)
A. x=-3
B. y=-3
C. x=7
D. y=7

Answers

Answer:

B- y=-3

Step-by-step explanation:

752 second graders went to
see Hansel and Gretel on
Friday. 25% of the students
went to the bathroom during
the movie. How many kids
went to the bathroom?

Answers

752 second graders went to
see Hansel and Gretel on
Friday. 25% of the students
went to the bathroom during
the movie. How many kids
went to the bathroom?

Answer:

188

Step-by-step explanation:

752 x 25% = 188

What is the solution 8x-3(2x-4)=3(x-6)

Answers

Answer:

x = 30

General Formulas and Concepts:

Pre-Alg

Order of Operations: BPEMDASEquality Properties

Step-by-step explanation:

Step 1: Define equation

8x - 3(2x - 4) = 3(x - 6)

Step 2: Solve for x

Distribute:                                   8x - 6x + 12 = 3x - 18Combine like terms:                   2x + 12 = 3x - 18Subtract 2x on both sides:        12 = x - 18Add 18 to both sides:                 30 = xRewrite:                                       x = 30

Step 3: Check

Plug in x to verify it's a solution.

Substitute:                    8(30) - 3(2(30) - 4) = 3(30 - 6)Multiply:                        240 - 3(60 - 4) = 3(30 - 6)Subtract:                       240 - 3(56) = 3(24)Multiply:                        240 - 168 = 72Subtract:                       72 = 72
16x^2 - 32x -3x +12 = 3x-18
X= 30

What is the sum of 3(x + 3) and -2(x - 5)?
A. x - 2
B. x - 1
C. x + 8
D. x + 19

Answers

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

14x - 43 = 71 + 8x look for x show work please

Answers

Answer:

x=19

Step-by-step explanation:

14x-43=71+8x         problem

14x=114+8x           add 43 to both sides

6x=114              subtract 8x from both sides

x=19                 divide by 6 to both sides (114/6 =19) x=19

y-intercept. y = -3/2x

Answers

Answer:

i hope you find the answer but unfortunaatly im not sure

Step-by-step explanation: thankyou for the points though :)

Please help and If you can have a good night

Answers

Answer:

Please help and If you can have a good night

SSS

Which is the correct decimal representation of 13/40

Answers

Answer:

.325

Step-by-step explanation:

Answer:

0.325 is a decimal

Step-by-step explanation:

Percy planted 4 tomatoes plants the first week of spring. He planted 11 tomato plants the second week of spring. What is the percent increase in the number of plants Percy planted?

Answers

Answer:

[tex]\%\ Increase = 175 \%[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Initial = 4[/tex]

[tex]New = 11[/tex]

Required

Determine the percentage increase

This is calculated using the following formula:

[tex]\%\ Increase = \frac{|New - Initial|}{Initial} * 100\%[/tex]

[tex]\%\ Increase = \frac{|11 - 4|}{4} * 100\%[/tex]

[tex]\%\ Increase = \frac{|7|}{4} * 100\%[/tex]

[tex]\%\ Increase = \frac{7}{4} * 100\%[/tex]

[tex]\%\ Increase = 1.75 * 100\%[/tex]

[tex]\%\ Increase = 175 \%[/tex]

Completely factor f(x)=2x^4+11x^3+2x^2-15x given that f(-3/2)=0

Due today please help

Answers

Answer:

There isn't a picture

Step-by-step explanation:

what is the proportional realashionship

Answers

Answer: "Proportional relationships are relationships between two variables where their ratios are equivalent. Another way to think about them is that, in a proportional relationship, one variable is always a constant value times the other. That constant is know as the "constant of proportionality"."

Step-by-step explanation: I got this from a website. Hope it works!!!

Chocolate sprinkles cost as much per pound as sugar. Find 1 10 the baker's total cost for 100 pounds of chocolate sprinkles. Explain the number of zeros and the placement of the decimal in your answer using a place value chart.

Answers

116=$0.05


hope this helps

The total cost of chocolate sprinkles is $800

What are Place value charts?

This is an implementation of the numeral system that shows the value of each digit in a number using their positions

Given that, Chocolate sprinkles cost as much per pound as sugar.

From the complete question, we have the following parameters:

Unit rate = $8.00

Total pounds = 100

Total cost of chocolate sprinkles

So, the total cost of chocolate sprinkles is calculated using the following formula;

Unit = Total / Pounds

This gives

$8.00 = Total / 100

Total = $800

Hence, the total cost of chocolate sprinkles is $800

Read more about place value charts at:

brainly.com/question/12386995

#SPJ5

S
You have $18 to spend on lip balm and hand sanitizer. The equation 1.5x + 2.5y = 18 represents this situation, where x is tubes of
lip balm and y is bottles of hand sanitizer. How many tubes of lip balm can you buy when you do not buy any bottles of hand
sanitizer?

Answers

Answer:

(1.5×5) + (2.5×4)

Step-by-step explanation:

if 1.5 + 2.5 is 4.0, and you have $18 and you would see how many times 4 can go into 18 (18÷4) which has four times then you have $2 left so you can get another lip balm so x equals 5 and Y equals 4. I hope this helps! :D

someone knows what number multiplied twice by the same can give me results 130!!!! Help plis plisss

Answers

Answer:

i will try to help you....

Answer:

65 i believe

Step-by-step explanation:

130/2    

= 65

and

65 x 65 = 130

What is the missing number in the solution to 958 ÷ 10?

Answers

Answer:

B.)58?

Step-by-step explanation:

Hope I helped..

Answer:

b: 58

Step-by-step explanation:

solve the question, thank you

Answers

Answer:

A . m = 11/6

its going to be a

the answer is A because when you do y2 - y1 / x2- x1 you are doing 18-7/ 4- (-2) and 18-7 is 11 and 4-(-2) is 6 so your answer will be 11/6 which is A

5-10m
WHATS THIS ANSWER?.
.
.
..
.
.

Answers

Answer:

-5 is the answer

Step-by-step explanation:

Other Questions
The Canadian Pear Growers Association is concerned about increased competition from imported pears that are larger than those grown within Canadas borders. The Association wants to lobby for a trade barrier. Some members think a tariff or quota would be most beneficial. Others disagree and suggest an embargo would be best.What trade barrier do you think would be most effective? Why? (This question is worth 2 points - 1 for your answer and 1 for your explanation) Which statement BEST represents the relationship between binge eating disorder and being overweight or obese?A) Most overweight and obese individuals engage in binge eating.B) Binge eating disorder is not linked to being overweight or obese.C) Binge eating disorder is not associated with changes in body weight.D) Roughly half of people with binge eating disorder become overweight or obese. What can make it more difficult for a person to remain drug-free? A: peer pressureB: planning aheadC: being a role modelD: parental involvement The correct answer will be: A - peer pressure what is the main problem of pandoras box explain the benefits of using parallel structure in writing. hey guys what is this type of equation/ question called 1 < x < 30 How much cheese is in processed cheese food?At least 25%At least 51%At least 73%At least 90% Suppose the beta of Microsoft is 1.13, the risk-free rate is 3 percent, and the market risk premium is 8 percent. Calculate the expected return for Microsoft. A. 12.04 percent B. 15.66 percent C. 13.94 percent D. 8.65 percent Cj has $50 more than Jordan has. Together they have $100. How much does Jordan have? help me with question 3 for brainliest Nothing. I just wanna wish everybody a Happy Thanksgiving and I am so thankful that I have this app and that I can help everyone and everyone can help me! Brian bought a jacket that cost d dollars. He paid the clerk $60,00 He received $7.39in change. How much did Brian pay for the jacket? Part A - Identify the outlier 3,52,54,64,69,71,77,79,82,88 Part B - Calculate the mean and median with the outlier. Part C - Calculate the mean and median without the outlier. Part D - How did the outlier affect the mean and median? Does the outlier have a greater effect on the mean or the median? Justify your answer with your calculations. Why do you think traders did not travel the entire length distance of the Silk Road? Use text evidence to support. plz help for real ;-; UN PASTEL SE CORTA QUITANDO CADA VEZ LA TERCERA PARTE DEL PASTEL QUE HAY EN EL MOMENTO DE CORTAR QUE FRACCION DEL PASTEL ORIGINAL QUEDO DESPUES DE CORTAR TRES VECES? 36/ BLANK= 12/ BLANK FILL IN THE BLANKS PLEASE We wish to produce a graphic that is pleasing and easily readable. Suppose wemake the background color pink. What color text font should we use to makethe text most readable? Justify your answer.Assume that the color Pink is obtained by mixing equal amounts of Red and White. Use the RGB color model and assume that the amount of each primary color in the model is described in the interval [0 255]. Describe the color of the text font you would choose using these conventions. An item is regularly priced at $60. It is on sale for 40% off the regular price. What is the sale price? Please help 30 points for a quick response!! Only sports required the skill of agility. true or false EMERGENCY