Answer:
125
Step-by-step explanation:
the minus and negative sign basically cancel each other out and/or combine to make + sign for positive
When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??
Answer:
the second number
Step-by-step explanation:
EX: ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd
SOMEONE HELP MEH...
Tonya has 5/9 yards of ribbon and is sharing it with Terri by cutting it in half. How much ribbon will each girl have?
Group of answer choices
1_1/9
5/9
5/18
45
Answer:
I think it's the first or third
Answer:
5/18
Step-by-step explanation:
So the total is 5/9 yard of ribbon, cut it in half means dividing it into 2
5/9 ÷ 2 = 5/9 * 1/2 = 5/18
Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g
Answer:
A
Step-by-step explanation:
B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.
C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.
A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.
Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?
Step-by-step explanation:
help
helpppppppppppppppppppppppppppp
Answer: i know p4 but what does the first q say?
Step-by-step explanation:
Answer:
2nd one
Step-by-step explanation:
16+x=-34
Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)
Answer:
x=-50
Step-by-step explanation:
16+x=-34
take away 16 from each side
x=(-34-16)
x=-50