SOMEONE HELP MEH...

Tonya has 5/9 yards of ribbon and is sharing it with Terri by cutting it in half. How much ribbon will each girl have?

Group of answer choices

1_1/9

5/9

5/18

45

Answers

Answer 1

Answer:

I think it's the first or third

Answer 2

Answer:

5/18

Step-by-step explanation:

So the total is 5/9 yard of ribbon, cut it in half means dividing it into 2

5/9 ÷ 2 = 5/9 * 1/2 = 5/18


Related Questions

16+x=-34

Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)

Answers

Answer:

16+x=-34

We move all terms to the left:

16+x-(-34)=0

We add all the numbers together, and all the variables

x+50=0

We move all terms containing x to the left, all other terms to the right

x=-50

(Hope that help you out) God bless!

Answer:

x=-50

Step-by-step explanation:

16+x=-34

take away 16 from each side

x=(-34-16)

x=-50

When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??

Answers

Answer:

the second number

Step-by-step explanation:

EX:  ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd

Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g​

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.

C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.

A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.

Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?

Step-by-step explanation:

help

Other Questions
When performing a self-assessment, it is useful to ask yourself whether you _________.a.Really enjoy what you do at workb.Think your job pays enoughc.Can achieve your career goals in the same companyd.All of the abovePlease select the best answer from the choices providedABCD Nosotros _________ jugar a la pelota.A. supisteB. conocemosC. sabemosD. conozcoReset Next what is consumer surplus was it moral for settlers to move in and set up farms and towns? Why/why not? A hot dog and three pickles costs $6.50. Two hot dogs and two pickles costs $7.00. Discuss any five achievements of "Acheampongs" National Redemption Council junta from January to October 1975 in Ghana PLS HELP ME I NEED THIS QUESTION ANSWER FAST ASAP!Its not the possessions that matter, its the memories associated with them.Write an article for a magazine about your most prized possessions. In your article,you could include:1. what the possessions are2. facts or information about the possessions3. why the possessions are prized What effect did the Ghost of Christmas Past have on Scrooge after their encounter? How did Scrooge feel at that point in the story? When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis?? Given: B bisects EA, FE is parallel to CA, DC is parallelto GFProve: Triangle BGF Triangle BDCWhich method?ESSSSASAASOHLBASAAINTL 9:53 describe how an electromagnet can be switched on and off. How many electrons can be present in an atom having three principalenergy levels? * Find the measure of the indicated angle to the nearest degree (whole number).393615 Cajas de CartonAnswer 7 questions out of the ten1. Pon en orden importancia los siguientes temas del relato: la agricultura, el aislamiento, el amor, las clases sociales, la desesperanza, la educacin, la familia, los idiomas, la mudanza, la pobreza. la salud y el pasar del tiempo. Cal te impresiona ms? Por qu? 2. Qu significan mi Carcanchita para el padre, mi olla para la madre y la trompeta para Panchito? Qu simbolizan los distintos objetos en la vida de cada uno de ellos? 3. La familia vive en un garaje, utiliza cajas de cartn como muebles, cultiva y cosecha frutas y se muda con frecuencia. El carro y la olla son de segunda mano. Qu nos indican estas realidades sobre Panchito y su familia? 4. Panchito narra la historia en la primera persona. Cul crees t que ser la intencin autorial de Jimnez? Qu revela sobre las presiones corporales y la ansiedad emocional de Panchito? Qu efecto produce en el lector? Qu tono tiene como resultado? 5. En qu contextos narrativos retrata Jimnez estos elementos de la naturaleza: desapareci en una nube de polvo, las montaas que rodeaban el valle se tragaron el sol; la tierra que pareca hervir; el sol oliente? Analiza qu sentidos provocan estos recursos literarios en nosotros, los lectores. 6. Qu funcin tienen los insectos, pjaros y otros animales en la narracin? Cmo influyen en los protagonistas y en qu circunstancias? 7. Seala los momentos narrativos en que Panchito lloraba y tambin cuando l se senta mareado a lo largo del relato. Qu revelan de los sentimientos y pensamientos del joven hacia s mismo, la familia, el trabajo y la escuela? 8. Narra ejemplos de alegra y esperanza que el autor intercala en el cuento. Comenta momentos de melancola y frustracin en el relato. Qu ironas notas en los momentos alegres y tristes? 9. Qu sensacin te transmite la familia protagonista? Describe las relaciones entre ellos usando ejemplos del cuento. 10. Qu mltiple simbolismo llevan las cajas de cartn? Qu mltiples mensajes sociales manifiesta el cuento sobre los trabajadores migratorios? Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*a) y = 7.35gb)g=7.35 yc) y = 7.35+g Pls help I need a good grade 1. Evaluate when y=3. 3y + 2 (2y+6)33273y+12 What is the rate of seafloor spreading at Point Z if it is 300 kilometers from the crest of the mid-ocean ridge Figure ABCD is a rhombus.What is the value of x? 13 14 26 28 Select two incidents that contribute to the main conflict in the story nathan