Answer: 16.5
Step-by-step explanation:
Base: 11
Height: 3
Area of triangle = bh/2
11x3=33
33/2= 16.5
What is 1/3 plus 3/4
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Consider the following system of functions. F(x)=7x^2+9x-8. G(x)=2x+6. Complete the table of values and find the solution(s) to the system.
Answer:
x=(-2,1)
x=(1,-2)
Step-by-step explanation:
Answer:
X= -2 1
X=1 -2
Step-by-step explanation:
Algebra Nation
(There’s no comma separating the answer but leave a space)
One cube has edge length of 3 cm. A larger cube has edge length of 8 cm. What is the ratio of the surface area of the smaller cube to the surface area of the larger cube in the simplest form?
Answer:
54:384
the simplest form is 9:64
Evan earns $21.50 per hour for 25 hours and time and a half for overtime. If he worked 5 hours
overtime, what is his total pay?
Express the following in exponential
notation: (3p) x (3p) x (3p)
simplify the equation -x^3 + 5x + 7x^2 +8x^3 - (-x^3 +x)
Answer:
8x³ + 6x² + 5x
Step-by-step explanation:
Let's simplify step-by-step.
−x^3 + 5x + 7x^2 + 8x^3 − ( −x^3 + x )
Distribute the Negative Sign:
= −x^3 + 5x + 7x^2 + 8x^3 + −1 ( −x^3 + x )
= −x^3 + 5x + 7x^2 + 8x^3 + −1 ( −x^3 ) + −1x
= −x^3 + 5x + 7x^2 + 8x^3 + x^3 + −x
Combine Like Terms:
= −x^3 + 5x + 7x^2 + 8x^3 + x^3 + −x
= ( −x^3 + 8x^3 + x^3 ) + ( 7x^2 ) + ( 5x + −x )
= 8x^3 + 7x^2 + 4x
Answer:
= 8x^3 + 7x^2 + 4x
Andy ran a 5 kilometer race in 40 minutes if Andy maintains that same Pace how many klometers can Andy run in 1 hour
PLEASE HELP NEED IT ASAP
Write the equation, in slope-intercept form, for the line shown in the graph below
Answer:
y=5x+3
Step-by-step explanation:
Slope is going 5 units up and 1 unit right.
Slope= 5/1 but just the 5 is preferred.
y-intercept=3
need help on this plz
Find the sum of f(4) + g(-5) when f(x) = 4x - 3 and g(x) = -2x + 10
Answer:
33
Step-by-step explanation:
f(4) = 4(4) - 3 = 16 - 3 = 13
g(-5) = -2(-5) + 10 = 10 + 10 = 20
13 + 20 = 33
Please help me with the question please ASAP ASAP please ASAP
Answer:
V = 672; SA = 544; LA = 448
Step-by-step explanation:
Determine the measure of the area of
a sector of 90° in a circle whose
diameter measures 13 centimeters
Answer:
Area of sector = 132.78 cm² (Approx.)
Step-by-step explanation:
Given:
Angle created by sector = 90°
Diameter of circle = 13 centimeters
Find:
Area of sector
Computation:
Radius of sector = Diameter of circle / 2
Radius of sector = 13 / 2
Radius of sector = 6.5 centimeters
Area of sector = [θ/360]πr²
Area of sector = [90/360][22/7][13]²
Area of sector = [1/4][22/7][169]
Area of sector = [0.25][3.1428][169]
Area of sector = 132.78 cm² (Approx.)
school x and school y play eachother in a competition school x has eight more points than school y school x has three times as many points as school y. how many points does each school have?
Answer:
School X has 12 points and school y has 4 points.
At Wegmans a 12 pack of paper towels costs $15.72. At Tops a 10 pack of paper towels cost $13.35. Which store has the better buy? What is the difference in unit prices?
Answer:
Wegman's, roughly 3 cents
Step-by-step explanation:
Divide the price by the number of paper towels in the pack to get the unit price.
$15.72/12= $1.31
$13.35/10= $1.335, round since it's money, $1.34
$1.34-$1.31= $0.03 or 3 cents
Wegmans has the better buy, as their unit price is lower.
The difference in unit prices between the two stores is $0.03 per paper towel.
To determine which store has the better buy, we need to compare the unit prices of paper towels at both Wegmans and Tops.
The unit price is the cost per paper towel.
For Wegmans:
Cost of 12 pack of paper towels = $15.72
Number of paper towels in the pack = 12
Unit price at Wegmans = Total cost / Number of paper towels
Unit price at Wegmans = $15.72 / 12 = $1.31 per paper towel
For Tops:
Cost of 10 pack of paper towels = $13.35
Number of paper towels in the pack = 10
Unit price at Tops = Total cost / Number of paper towels
Unit price at Tops = $13.35 / 10 = $1.34 per paper towel
Now, we compare the unit prices:
At Wegmans, the unit price is $1.31 per paper towel.
At Tops, the unit price is $1.34 per paper towel.
The store with the lower unit price has the better buy.
In this case, Wegmans has the better buy, as their unit price is lower.
To find the difference in unit prices:
Difference in unit prices = Unit price at Tops - Unit price at Wegmans
Difference in unit prices = $1.34 - $1.31 = $0.03 per paper towel
So, the difference in unit prices between the two stores is $0.03 per paper towel.
To learn more on division click:
brainly.com/question/21416852
#SPJ6
X+1/2=21/14 help please!!!
Solve the proportion
Scuba diving, Elisa descends at a rate of 7 1/2 feet per minute. How long 2
will it take her to reach a depth of 90 feet?
Answer:
12 minutes
Step-by-step explanation:
90/7.5 = 12 minutes
A baker has a 20-kg bag of raisins. One-eighth of the bag is used in each batch of cookies. How much is used for 5 batches?
Answer:
12 1/2 kg
Step-by-step explanat
Select the three ratios that describe the model.
CLEAR
CHECK
The ratio of apples to oranges is 4 to 3.
For every 3 apples, there are 4 oranges.
4 of the fruit are apples.
The ratio of oranges to apples is 3 to 4.
Answer:
the ratio of apples to oranges is 4 to 3
12x + 70 ≥ 10x + 80?
Answer:
x is greater than or equal to 5
Step-by-step explanation:
Hope this helps! :))
Have a nice day<3
When finding the area of a quadrilateral, what operation would I use and why?
Use the formula width x height = area. If the width is 4 inches and the height is 2 inches, the area equals 8 inches squared.
write the formula for the surface area of a rectangular prism
Answer:
A=2(wl+hl+hw)
Step-by-step explanation:
(9x9+17x9+17x9)
=387
=2x387=774
A=774
From the rectangle ABCD a square is cut off to leave rectangle BCEF. Rectangle BCEF is similar to ABCD. Find x and hence state the ratio of the sides of the rectangle ABCD
Where is the image?
Without an image this would be unanswerable
You pay $3 per square foot for carpeting. Which equation can be solved to find the
amount you will pay to cover a triangular section of the floor with a base of 2 yards and
a height of 5 yards?
Answer:
$135
Step-by-step explanation:
Step 1
Conversion
Base = 2 yards
1 yard = 3 feet
2 yards = x
Cross Multiply
x = 2 × 3 feet = 6 feet
Height = 5 yards
1 yard = 3 feet
5 yards = x
Cross Multiply
x = 5 × 3 feet = 15 feet
Step 2
Find the area of the triangle
Area of a triangle = 1/2 × base × height
Base = 6 feet
Height = 15 feet
Area = 1/2 × 6 × 15
= 45 square feet
Step 3
Find the cost of the carpet
1 Square foot = $3
45 square feet = x
Cross Multiply
x = 45 × $3
x = $135
Therefore, the amount you will pay to cover a triangular section of the floor is $135
How to get the answer of 2/5 X -3/7 - 1/14 - 3/7 X 3/5 using distributive property of multiplication?
Answer:
The answer to the given question is - ¹/₂
Step-by-step explanation:
Given;
[tex]\frac{2}{5} \times -\frac{3}{7} - \frac{1}{14} - \frac{3}{7} \times \frac{3}{5}[/tex]
Before we apply the distributive property, perform the multiplication operation.
[tex](\frac{2}{5} \times -\frac{3}{7}) - \frac{1}{14} - (\frac{3}{7} \times \frac{3}{5} )\\\\\frac{-6}{35} - \frac{1}{14} - \frac{9}{35}[/tex]
Now, apply the distributive property, to obtain the final answer,
In distributive property, the following rule is applied;
ax + ay = a(x + y)
[tex]\frac{-6}{35} - \frac{1}{14} - \frac{9}{35} = \frac{-1}{7} (\frac{6}{5} + \frac{1}{2} + \frac{9}{5} )= \frac{-1}{7} (\frac{12 + 5+ 18}{10} )= \frac{-1}{7} (\frac{35}{10} ) = \frac{-35}{70} = \frac{-1}{2}[/tex]
Therefore, the answer to the given question is - ¹/₂
What is the surface area of the solid?
Answer:
othe large one is 234 i ran out of time sorry i didnt get circleto t
Step-by-step explanation:
Answer:
347.04 m²
Step-by-step explanation:
Total surface area = central rectangular prism + (1/2 left + 1/2 right)cylinder
a = 2x(11x3+11x6+6x3) + (2xπx(6/2)²+2xπx(6/2)x3)
= 234 + 113.04
= 347.04
Nathaly lost 29 cups of sugar by accidentally spilling it all over the floor after she cleaned it up,she asked her neighbor she could borrow some.the neightbor could only spare 18 3/4 cups of sugar.nathly took that then asked another neighbor if she could borrow some. The neighbor could only
spare 18 3⁄4 cups of sugar. Nathaly took that and asked another neighbor who gave her 6
1⁄2 cups. How much more will Nathaly need to replace the sugar she spilled?
She needs 3 3/4 cups more
Step-by-step explanation:
(I think you accidently put the 18 3/4 part twice) but anyways if you add 3/4 and 1/2 you get 1 and 1/4 that will be important later then you do 18 + 6 = 24 and then add your 1 and 1/4 to get a total of 25 1/4 then you just minus that from 29 and get 3 and 3/4
Hope this Helps!
Write an explicit formula to represent the sequence:
{8, 11, 16, 23, 32,...}
I will give you BRAINLEST if you answer !!!!!!
Answer:
45
Step-by-step explanation:
Use Pythagoras theorem to solve
Which transformation is shown
Answer:
Rotation
Step-by-step explanation:
The shape is rotating about 90º counterclockwise towards the image.
sjdjsjjdjsjdjsjsjds
Answer:
answer = 2
4- 10
6- 15
Step-by-step explanation:
i have learned it