-7 + (-9) - (-11) -2

-7 + (-9) - (-11) -2

Answers

Answer 1
The answer is -7, please give brainliest.

Related Questions

When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??

Answers

Answer:

the second number

Step-by-step explanation:

EX:  ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd

helpppppppppppppppppppppppppppp

Answers

Answer: i know p4 but what does the first q say?

Step-by-step explanation:

Answer:

2nd one

Step-by-step explanation:

-(-125) = ___


can someone answer this

Answers

Answer:

125

Step-by-step explanation:

the minus and negative sign basically cancel each other out and/or combine to make + sign for positive

Help me with this pls

Answers

Answer:

D 10x=150

Step-by-step explanation:

They are the same degree so they must equal eachother

Answer:

10x=150(Vertically Opposite Angle)

Figure ABCD is a rhombus.What is the value of x? 13 14 26 28

Answers

Answer:

The answer is 13

Step-by-step explanation:

Took the test on Edge

Answer:

x=13 :)

I took the quiz

Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g​

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.

C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.

A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.

Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?

Step-by-step explanation:

help

The amount of flour that the bakery used this month was a 40% increase relative to last month. The bakery used 75 pounds of flour last month. How much
flour did the bakery use this month?

Answers

75-40%=
100-40= 60%= 0.6
75-0.6= 74.4 pounds of flour

I’m sorry if it’s wrong because I’m not 100% sure

Answer: 11%

Step-by-step explanation:

so, I’m not going anywhere else to go to the store and I’ll let you know if you need anything or do I need to get something for dinner lol you know what I’m going through and I can’t even imagine what you mean by that time and you have have to do that for you too but I’m just trying to get you to do that that I don’t want to do with that and that I’m going to be a pain and I’m sorry I don’t want you to think that you have been in the hospital and you have no desire for me to come in this week I don’t think I can do anything with your dad and you are just not being mean and I can’t even talk to you and I’m not going through all that I know I don’t know what to do but you are not going through all this nonsense I know that I know what I want you do not need me but you know me I love that I don’t know if I will ever do that anymore but you are not even in my mind for a while but you are not so much and I’m sorry I just want to make sure that I have no idea that I’m going to have to be a friend of my best relationshi.

16+x=-34

Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)

Answers

Answer:

16+x=-34

We move all terms to the left:

16+x-(-34)=0

We add all the numbers together, and all the variables

x+50=0

We move all terms containing x to the left, all other terms to the right

x=-50

(Hope that help you out) God bless!

Answer:

x=-50

Step-by-step explanation:

16+x=-34

take away 16 from each side

x=(-34-16)

x=-50

SOMEONE HELP MEH...

Tonya has 5/9 yards of ribbon and is sharing it with Terri by cutting it in half. How much ribbon will each girl have?

Group of answer choices

1_1/9

5/9

5/18

45

Answers

Answer:

I think it's the first or third

Answer:

5/18

Step-by-step explanation:

So the total is 5/9 yard of ribbon, cut it in half means dividing it into 2

5/9 ÷ 2 = 5/9 * 1/2 = 5/18

Other Questions
Pls help I need a good grade 1. Evaluate when y=3. 3y + 2 (2y+6)33273y+12 What is the rate of seafloor spreading at Point Z if it is 300 kilometers from the crest of the mid-ocean ridge Figure ABCD is a rhombus.What is the value of x? 13 14 26 28 Select two incidents that contribute to the main conflict in the story nathan Sandy is upgrading her Internet service. Fast Internet charges $30 for installation and $46.45 per month. Quick Internet has free installation but charges $53.95 per month. Complete the equation that can be used to find the number of months after which the Internet service would cost the same. Use the variable x to represent the number of months of Internet service purchased. can anyone help me with this question?how do enzymes affect activation energy in a chemical reaction was jesus actiually born on christmas Choose the preterite trigger word or phrase that means "the day beforeyesterday."O A. Ayer por la tardeO B. AnteayerO C. AyerO D. Ayer por la maana A printer prints 24 pages in 3 minutes which unit rate is correct Add 34+(212) using the number line. Select the location on the number line to plot the sum. Why was President James Polk unwilling to go to war with Great Britain over Oregon but willing to go to war with Mexico over Texas? The amount of flour that the bakery used this month was a 40% increase relative to last month. The bakery used 75 pounds of flour last month. How muchflour did the bakery use this month? Please look at picture Help me with this pls The line of best fit is shown on the scatter plot below. What is the equation of the line of best fit?A: y=5/4x+9B: y=1/2x+9C: y=5/4x9D: y=x+9 manny has an investment account which compounds interest continuously at a rate of 3.1%. He puts $7500 into the account initially. after 2 years how much money does he have in the account? Hitler built up hostility against the Jews by incorrectly blaming them for Germanys problems of inflation, debt, and economic depression.What is this hostility towards Jews called?economic blameNazismanti-Semitismanti-Jewism when the foil is negatively charged will all of the foil still be made up of aluminum atoms Help me please And good morning