8 cans of corn cost $16. What is the cost per can?

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

$16 / 8 cans = $2 per can


Related Questions

How many triangles in a 15 sides polygon ?

Answers

I believe the answer is 13
Sorry if that’s wrong I truly tried!!! Please mark brandies the if correct though

isabel needs to memorize words on a vocabulary list for Spanish class. She has 8 words to memorize, and she is one-fourth done. how many words has Isabel memorized so far?​

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1/4 × 8 = 2

:))))nakajsisj

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8/ 1/41/4=2

the sum of two numbers is 183 and the difference is 88 . find the two numbers serve by carmmers rule​

Answers

Answer:

135.5 and 47.5

Step-by-step explanation:

135.5+47.5=183

135.5-47.5=88

Is point (9,7) on line J explain why or why not

Answers

Answer:

you need to add the image

Step-by-step explanation:

For which value of a are the graphs of 4 = 3x + 6y and ax – 8y = 12 parallel?
a = -4
O a =
= - 1 / 1
a = 1/2
O
a = 2

Answers

Answer: a=-4

Step-by-step explanation:

I need help with this math problem please! At a basketball game, 55% of people attending were supporting the home team, while 45% were supporting the visiting team. If the total number of people attending the game was 520, how many people attending were supporters of the home team?

Answers

Answer: 500

Step-by-step explanation: 275/55%=275/0.55=500

how many lines of symetry do a heart have

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

You can only cut it in half (vertically)

Can Someone plz help me i will mark brainliest

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

if u multiply by -5 the 5s will cancel out

Answer:

c

Step-by-step explanation:

sorry if it wrong

Maggie and three friends are going to the movies. It cost them ten dollars for their tickets and
snacks cost three dollars each. In interval form, how many snacks can they buy if they brought
thirty-five dollars?

Answers

Answer:

8 Snacks

Step-by-step explanation: First subtract 35 by 10 because u need to subtract the cost of the tickets. Thenyou get an answer of 25 so u divide 25 by 3 and u get 8 remainder 1 so u can only buy 8 snacks. I believe this is right sorry if it isn't.

whats is x2 - x - 12 = 0

Answers

Answer:

x = -3 or x = 4

Step-by-step explanation:

[tex]x^2-x-12=0[/tex]

[tex](x+3)(x-4)=0[/tex]

[tex]x + 3 = 0[/tex]

[tex]x = -3[/tex]

[tex]x - 4 = 0[/tex]

[tex]x = 4[/tex]

Answer:

x=-3 or x=4

Step-by-step explanation:

x2−x−12=0

Step 1: Factor left side of equation.

(x+3)(x−4)=0

Step 2: Set factors equal to 0.

x+3=0 or x−4=0

x=−3 or x=4

if you help me with this , you're a life saver

Answers

Step-by-step explanation:

sin0° = cos90°

sin30° = cos60°

sin45° = cos45°

sin60° = cos30°

sin90° = cos0°

How can i prove this? Please someone help i get 100points

Answers

Typing.................

Answer:

I can look it up, what's this calle?

Step-by-step explanation:

PART A: Which statement below is true?

1. A = H
2. I = C
3. B = G
4. I = A

PART B: Which statement below is true?

1. AC = IH
2. BC = HI
3. GH = BC
4. IG = CB

Answers

Answer:

Part A is I = C

&

Part B is BC = HI

there are 40 boys and 20 girls at the party 35% from boys wearing glasses and 60% girls wearing how many people wearing glasses glasses

Answers

Answer:

12 g 14 b

Step-by-step explanation:

.

Help me to do this problem System by sustitution.
4) y = -3x - 7
-6x - 2y = 14​

Answers

Answer:

The system of equations has infinite solutions

Step-by-step explanation:

y = -3x - 7 ⇒ (1)

-6x - 2y = 14 ⇒ (2)

→ Substitute y in equation (2) by equation (1)

∴ -6x - 2(-3x - 7) = 14

→ Simplify the left side

∵ -6x - 2(-3x) - 2(-7) = 14

-6x + 6x + 14 = 14

→ Add the like terms in the left side

∵ (-6x + 6x) + 14 = 14

∴ 0 + 14 = 14

14 = 14

∵ The variable is disappeared and the two sides of the equation equal

∴ The equation has many solutions

→ That means x and y can be any numbers

The system of equations has infinite solutions



y=2x−1
5x−4y=1


Is (1,1) a solution of system

A.Yes
B.No

Answers

Yes this is the answer

Wyatt bought 12 souvenirs during 3 days of vacation. How many days will Wyatt have to spend on vacation before he will have bought a total of 20 souvenirs? Solve using unit rates

Answers

Answer: 5 days

Step-by-step explanation:

12/3=4 souvenirs a day

20/4=5 days

Answer:

Assuming Wyatt buys the same number of souvenirs per day (4), it will take him 5 days to buy 20.

Step-by-step explanation:

12/3 = 4 souvenirs/days

20/4 = 5 days

Write an equation of the parabola in vertex from y=a(x-h)^2 +k that passes through (-7,-15) and has vertex (-5,9).

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

We have the work form of the equation, and we also have values for x, y, h, and k. All we need to do is fill those in and solve for a:

[tex]-15=a(-7-(-5))^2+9[/tex]

Let's clean that up a bit.

[tex]-15=a(-2)^2+9[/tex] and

-15 = 4a + 9 and

-24 = 4a so

a = -6

Now we'll fill in the a value along with the h and k to get

[tex]y=-6(x+5)^2+9[/tex] which is choice C

15 POINTS PLEASE HELP!

Answers

Answer:

buddy...u weren't able to attach it properly...

Step-by-step explanation:

u may type it out in the comments...

Simplify the below question.

Please send the answer with correct explanation.

Answers

Answer:

48t^4

Step-by-step explanation:

First you simplify and cross out all the uneeded characters because this is a division equation

Then whatever is left you calculate it

Answer:

[tex]48t^{4}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3^{3}*8t^{3}*32}{9t^{-2}*16t}=\frac{3^{3}*8*32*t^{3}}{9*16*t^{-2+1}}\\\\=\frac{3*1*32*t^{3}}{1*2*t^{-1}}\\\\= \frac{3*16*t^{3}}{t^{-1}}\\\\= 48t^{3}*t^{1}\\\\= 48*t^{3+1}\\\\=48t^{4}[/tex]

HINT:

[tex]a^{m}*a^{n}=a^{m+n}\\\\\\\frac{1}{a^{-m}}=a^{m}[/tex]

.In the coordinate x,y the point x is calledorigin
abscissa
line
y-axis

Answers

Answer:

The x coordinate is known as abscissa (B)

Step-by-step Explanation:

In a Cartesian plane, we learn many such terms which represent a point, or a line, or cooridnates of some points etc[tex].[/tex]

Such terms are:

Origin (Intersection of x axis and y-axis.)x - axis (Horizontal line)y - axis (Vertical line)abscisaa (x -coordinate)ordinate (y - coordinate)

Help will give star and brainlest or what ever is the highest you can give a comment!!!​

Answers

Answer:

puppies - 22

Step-by-step explanation:

since the ratio is 2:3, there are 5 parts in total. (2+3=5)

55/5=11 then multiply by parts

puppies- 2×11=22

adults- 3×11=33

check answer by adding- 22+33=55

Answer:

22 puppies and 33 adult dogs

Step-by-step explanation:

Total: 55 Dogs

Ratio: 2:3

Puppies : Adults

2 : 3 (1)

20 : 30 (10)

22 : 33   (11)

Answer = 22 puppies

please help!! i’ll mark brainliest!!!!

Answers

Answer:

x^2+11x+30

Step-by-step explanation:

1. Simplify: 2√50 × 3√32 × 4√18

Answers

2√50 × 3√32 × 4√18
=2(5√2) × 3(4√2)× 4(3√2)
=2(5)(2)(3)(4)(4)(3√2)
=2880√2

Answer:

Answer is 4072.93506 and there's full explanation.

Jada has 60% of her goal of $70 saved for her trip.

If 10% x 6 = 60%, how much money does Jada have saved?

Answers

Answer:

60% of $70 is $42, so i think its $42

Answer:

Jada has saved $36

Step-by-step explanation:

60% of $60  is the question

0.6 × $60 is $36

what is the answer to 26= 8 + v

Answers

Answer: v = 18

Explanation: if 26 is equal to 8 + v, then you’d have to subtract 8 from 26 to get v. I know this because then when you add 18 (v) and 8 together, you’ll get an equal if 26.

Variable on both sides
John will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $57.96 and costs an additional $0.12 per mile driven.
The second plan has an initial fee of $47.96 and costs an additional $0.16 per mile driven. How many miles would John need to drive for the two plans to cost
the same?
II miles
Х
?

Answers

So for starts we can go 0.16 x 63 miles = 10.04 so the total for the second plan would be $58 with driving 63 miles. and for the first plan would be 0.12 divided by 3 would be 0.04 so we add them together and we get $58 with driving a 3rd of a mile.

Overall:

1st plan: $58 with driving a 3rd of a mile.

2nd plan: $58 with driving 63 miles.

Find the value of X. Help please

Answers

Answer:

x=5√2 units

Step-by-step explanation:

cos(45°)=x/7+3

cos(45°)=x/10

x=10cos(45°)

x=5√2 units

Camilla and Anne work as interior decorators in the city. Camilla can decorate a home in 5 days while Anne can
complete a home in 4 days. Working together, how long will it take them to decorate 2 homes?

Answers

Answer:

It will take them 4.44 days to decorate 2 homes.

Step-by-step explanation:

Given that:

Camilla can decorate a home in 5 days

Anne can complete a home in 4 days

Let,

x be the time taken by Camilla and Anne to decorate 1 home.

[tex]\frac{1}{Camilla's time}+\frac{1}{Anne's\ time} = \frac{1}{total\ time}\\[/tex]

[tex]\frac{1}{5}+\frac{1}{4}=\frac{1}{x}[/tex]

Taking LCM;

[tex]\frac{4+5}{20}=\frac{1}{x}\\\\\frac{9}{20}=\frac{1}{x}\\x=\frac{20}{9}[/tex]

Time taken by Camilla and Anne to decorate 2 homes = [tex]\frac{20}{9}*2=\frac{40}{9}[/tex]

Time taken to decorate Camilla and Anne 2 homes = 4.44 days

Hence,

It will take them 4.44 days to decorate 2 homes.

A plumber charges $75 for a house call plus $35 per hour to work on the problem. you paid $145. How many hours did the plumber work?​

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

145 - 75 = 70

70 divided by 35 = 2

2 hours

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

x is how meany hours he worked and we know that

145=45x+75 is true and when you put 2 in place for x you get 90+75 = 145 and 145=145

Other Questions
2(x + 3)2 3(x + 3) + 8simplified polynomial in standard form? 2. Of the plates listed, which will receive the highest number of hits from the Sun's rays when the Earth is positioned as shown belowA Plate AB. PlatecC. PlateD. Plate Can you think of a person who would have beenconsidered a tyrant in the modern world? i need a summary on this, pleaseWhen Charlotte Bront set out to write the novel Jane Eyre, shewas determined to create a main character who challenged the notionof the ideal Victorian woman, or as Bront was once quoted: a heroineas plain and as small as myself (Gaskell, Chapter XV). Brontsdetermination to portray a plain yet passionate young woman whodefied the stereotype of the docile and domestic Victorian feminineideal most likely developed from her own dissatisfaction with domesticduties and a Victorian culture that discouraged women from havingliterary aspirations. There were many expectations and limitationsplaced on Victorian women. Considering Bronts position and herdesire for literary achievement given that context, we are able to seewhy she felt compelled to write Jane Eyre and to publish it under amale pen name, Currer Bell.During an era in which etiquette guides circulated freely, empirewaists gave way to tiny-waisted corsets, and tea parties grew inEmpire waists: a style of dress fitting just below the bust, leaving the waist and hipsundefined, that became fashionable in the early 19th century.popularity, it might seem unlikely that realistic novels would set theVictorian literary trend. Perhaps the socially conscious novel may havebeen a result of the belief of the rising middle class of Victorian Englandin the possibility for change, since they had witnessed such economicchanges in their lifetimes. Works such as Charles Dickens Hard Times,George Eliots [another woman using a male pen name] Middlemarchand Charlotte Bronts own sister Emilys Wuthering Heights [publishedunder Ellis Bell instead of Emily Bront,] featured female characters thatrepresented trapped and repressed Victorian women marrying for thewrong reasons, disillusioned with family life, and relying on theirphysical beauty as a means to gain attention and advancement.And then, along came the character Jane Eyre: physicallyuninteresting yet passionate and intense in her desire to express heremotions and thoughts. It is no wonder that Currer Bells novel wasconsidered groundbreaking and bold. Jane is a heroine battling thesame societal limitations as her literary counterparts, but her rawnarrative voice never fails to expose her Romantic sensibilities,psychological depth, and her adamant desire to stay true to herself. what is the percent of 7/10 It says Find out the value of x Compared to 3.011 10 atoms of Na, 1.0 mole of CarbonA. has the same number of atomsB. has twice as many atomsC. not enough informationD. has half as many atomsCompared to 1.0 mole of HS (molar mass 334 g/mol), 1.0 mole of NH (molar mass 17g/mol)A. has half the number of moleculesB. not enough informationC. has twice the number of moleculesD. has the same number of moleculesThank you! In a botany experiment, a light source is placed below a plant. Over a six-week period, the plant's substantive growth is observed and recorded. If the plant is healthy, what observations might be recorded? QUESTION 3 Which sequence of events illustrates the most helpful problem-solving plan? o Think of a solution, execute it, and evaluate the positive and negative effects. If it doesn't wor Recall a time when someone you know had a similar problem, find out what they did, evaluat then evaluate your options Clearly state the problem, analyze its cause and effects, brainstorm possible solutions, evaluat each potential choice, pick an option try it out and evaluate its success Clearly state the problem, get advice from a friend or teacher, and act on the best suggestion QUESTION 4 Click Save and Submit to save and the How was Bennies neighborhood changed? Country Carpets charges $22 per square yard for carpeting, and an additional installation fee of $100. City carpets charges $25 per square yard for the same carpeting and an additional installation fee of $70. Write and solve an equation to find the number of square yards of carpeting for which the total cost charged by the two companies will be the same. What is the measure of angle 3 in degrees?0 270 33O 600 1530 what type's of therpist are there plzz help mee!!! chess club every 4 days. He goes to soccer practice every 3 days. If he has both activities today, in how many days will he first have both activities again? Which statement about parallel lines is true?Parallel lines intersect at a 45 angle.Parallel lines intersect at a 90 angle.Parallel lines are always line segments.Parallel lines never intersect. Which one should I choose The Artists of the Northern Renaissance were most heavily influenced by ___________ Kingdoms in _______ Asia adopted many aspects of Indian culture.A) SouthwestB) NorthwestC) NortheastD) Southeast PLEASE ANSWER I WILL MAKE U BRAINLIESTWho made an incorrect statement about each rotation. Then, correct and rewrite the statement. What is an equation of the line that passes through the point (4,-3) and is perpendicular to the line x-2y=2?