Apala has Rs 200 with her, and she spent 80% from the amount she
had. Calculate the money left with her.
(a)Rs 20
(b) Rs 10
(c) Rs 40
(d) Rs 30

PLS help I can't at all solve this pls soon as possible ​

Answers

Answer 1

Answer:

I guess answer is Rs 40

Hope it help you

Answer 2

Answer:

40

Step-by-step explanation:

we make assumption that 200 is 100% since it is our output value

We next represent the value we seek with x

From step 1, follows 100%=200

in the same x%=200


Related Questions

A cork has a mass of 3 grams and a volume of 16 cm3
. Calculate the density.

Answers

Answer:

0.1875, or 3/16

Step-by-step explanation:

The formula for density is mass/volume.

I hope this helps :)

Answer:

[tex]{\boxed {\sf \frac{3}{16} \ g/cm^3}}[/tex]

or

[tex]\boxed {\sf 0.1875 \ g/cm^3}}[/tex]

Step-by-step explanation:

Density can be found by dividing the mass by the volume.

[tex]\rho= \frac{m}{v}[/tex]

The mass of the cork is 3 grams and the volume is 16 cubic centimeters.

[tex]m= 3 \ g\\v= 16 \ cm^3[/tex]

Substitute the values into the formula.

[tex]\rho = \frac{3 \ g }{16 \ cm^3}[/tex]

Divide.

[tex]\rho=\frac {3}{16} \ g/cm^3[/tex]

[tex]\rho=0.1875 \ g/cm^3[/tex]

The density of the cork is 3/16 or 0.1875 grams per cubic centimeter.

-2y - 3y + 8 = 8 -5y - 12

solve this equation fast please

Answers

I don’t think there’s a solution
Ok hi so I’m going to help you solve on this equation, if I solved this correctly can you please mark me as brainiest? I’d really appreciate it. Anyway let’s get started!

What we need to do is cancel both like terms on both sides of this equation which is
8=8 and you remove them.

Then you are left with -2y-3y=-5y-12

What you need to do is add -2y-3y because they are like terms

Now you have -5y

Then you put -5y=-5y-12

So you have to now cancel equal terms on both sides of this equation which were “-5y=-5y”, then you turn them into a 0

Now you are left with 0=-12

Therefore the statement is false for any value of y.

Duane recorded the temperature outside his window one morning. On the second day, the temperature went up 7 degrees. On the third day, the temperature went down 10 degrees. On the fourth day, the temperature went down 6 degrees, and it was 1°F. What was the temperature on the first day?

Answers

Answer:

The temperature on the first day was 10 °F.

Step-by-step explanation:

Let's find the temperature in every single step starting from the fourth day:

[tex]T_{4} = T_{3} - 6 F = 1 F[/tex]          

[tex] T_{3} = 1 F + 6 F = 7 F [/tex]

Then, the temperature of the third day was 7 °F

On the third day:

[tex] T_{3} = T_{2} - 10 F = 7 F [/tex]

[tex] T_{2} = 7 F + 10 F = 17 F [/tex]

Hence, the temperature on the second day was 17 °F.

Now, on the second day:

[tex]T_{2} = T_{1} + 7 F = 17 F[/tex]  

[tex] T_{1} = 17 F - 7 F = 10 F [/tex]

Therefore, the temperature on the first day was 10 °F.

I hope it helps you!                        

In which story is the answer to the question 0?

1:
Neil felt sick, so his grandma took his temperature. She said his temperature
was 2°F above the normal human body temperature. At dinner time, his
temperature was 2°F higher than it was that morning. What is the difference
between Neil's temperature now and the normal human body temperature?

2:
Neil felt sick this morning, so his grandma took his temperature. She said his
temperature was 2°F above the normal human body temperature. At dinner
time, his temperature was 2°F lower than it was that morning. What is the
difference between Neil's temperature now and the normal human body
temperature?

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

It was +2 in the morning. -2 would make it 0.

the second story is the answer

Does anyone wanna help ya girl out?? I’ll give brainliest for best answer (it’ll go who answers first, and how helpful the answer is)... you’ll also get 20 points teehee :)

Answers

Answer: 1, 2, and 4

Step-by-step explanation:

Two years ago Juanita bought 2 shirts for $15 and last year she bought 4 shirts for $45. Assuming the prices will increase linearly, how much will 8 shirts cost Juanita this year?

Answers

Answer:

This year, Juanita will have to use $75.

Step-by-step explanation:

Because if 2 shirts is $15, 4 shirts will be $30. $45 is $15 more than $30, so the increase is $15. 2*4 is 8, so that will make it 15*4=60. 60+15=75.

Need help with this ASAP
30 points !!

Answers

Answer:

im sorry I wish I could help are there any other questions you have?

Step-by-step explanation:

find the number that belongs in the green box.

round your answer to the nearest tenth. ​

Answers

Step-by-step explanation:

By Sine Rule, 13/sin96° = x/sin25°.

Hence, x = 13sin25°/sin96° = 5.5.

7th grade math help lol

Answers

Step-by-step explanation:

F and C, I think those are the only ones

need this right now.

Answers

D..........................

Norman is a sunflower farmer. He uses a plot of

land that is 3 km by 4.3 km. How much land

does he use for his sunflowers​

Answers

Answer: 12.9 square km

Step-by-step explanation: 4.3 x 3 =12.9

6th grade math i mark as brainliest​

Answers

Answer:

quotient im pretty sure i haven't been in 6th grade in 2 years so sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

Plz help I’ll give brainlest

Answers

Answer:

about 13 inches sorry if im wrong ive spent so long tryna figure this out

Step-by-step explanation:

Answer:

13 inches

Step-by-step explanation:

multiply 2 and 6.5 *i got 2 because the 2 hours and the 4 inches

i have to write it in standard form ​

Answers

2/3x + y = 4
2x + 3y = 12

If y − 1 = 4x, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs?

Answers

Answer: {(0, 1), (1, 5), (2, 9)}

Step-by-step explanation:

Given linear equation: y-1=4x which can be rewritten as

y=4x+1

To find the set which represents possible inputs and outputs of the function. Let's check all the options

A. {(1, 4), (2, 8), (3, 12)}

at x=1

y=4(1)+1

⇒y=5≠4

Thus this set is not the required set.

B. {(4, 1), (8, 2), (12, 3)}

at x=4

y=4(4)+1

⇒y=16+1=17≠1

Thus this set is not the required set.

C.{(0, 1), (1, 5), (2, 9)}

at x=0

y=4(0)+1

⇒y=1

Thus this set is the required set represents possible inputs and outputs of the function.

D. {(1, 0), (5, 1), (9, 2)}

at x=1

y=5≠0

Thus this set is not the required set.

Can someone please help me with the question.
Divide using LOND DIVISION:
(4x^4-5x^2+2x-11)/(2x+3)
a. 2x^3-3x^2+2x+4+-23/2x+3
b. 2x^3-3x+2x-2+-5/2x+3
c. 2x^3-3x^2-2x+2+5/2x+3
d. none of these

Answers

Answer: D (none of these)

Step-by-step explanation:

What are the variables in each graph? Describe how the variables are related at various
points on the graph.

Answers

9514 1404 393

Answer:

variables: time, volumepoints show volume at a given time

Step-by-step explanation:

The axes labels give you a clue as to the variables: time, volume.

__

The graph is a plot of volume versus time. That is, each point is the volume at a particular time.

7. The lifetime of a certain brand of tires is approximately normally distributed, with a

mean of 40,000 miles and a standard deviation of 2,500 miles under normal driving conditions.

Tire wear is greatly affected by road, weather and driver conditions along with proper

maintenance of the tires. A driver who aggressively accelerates or makes quick stops, for

example, will wear out a tire much more quickly. The brand carries a warranty of 33,000 miles

under normal driving conditions, i.e., the company will replace a tire if it wears out before this

mileage limit is reached.

Answers

Answer:

0.0025551

Step-by-step explanation:

Given that:

Mean (m) = 40000

Standard deviation (s) = 2500

P(x < 33,000) :

USing the relation to obtain the standardized score (Z) :

Z = (x - m) / s

Z = (33000 - 40000) / 2500 = - 2.8

p(Z < -2.8) = 0.0025551 ( Z probability calculator)

Probability of Tyre wagering out before mileage limit is reached = 0.0025551

Reggie is deciding when to go bowling with his friends. Friday night is glow-bowling night, with 5 glow-bowling games for $22.50. But the early-bird special on Saturday morning offers 8 games for $30. How much more does glow-bowling cost per game?

Answers

Answer: Glow bowling cost $1.20 more per game

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

what is 88n+20n
A:108n
B:108n²
c:108+n
D:108+n²

Answers

Answer:

108n

Step-by-step explanation:

88n+20n

=108n

The answer to your question is A: 108n

PLEASE HELP
subtract 6 from w, then double the result

Answers

Answer:

2(w - 6)

Step-by-step explanation:

subtract 6 from w and then multiply by 2

solve the equation or inequality.
5t - 3 (7t + 1) < 93​

Answers

Step-by-step explanation:

5t-3(7t+1) < 93

Remove the parentheses

5t-21t-3 < 93

-16t < 93+3

-16t < 96

Divide both sides by 16

-t<96/16

-t<6

t > -6

Answer: The inequality t < 6 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

5t - 3 (7t + 1) < 93​ <--- This is the original equation.

5t + (7t + 1) - 3 < 93​ <---- Use commutative property.

16t - 3 < 93 <--- Simplify

16t - 3 + 3  < 93​ + 3 <---- Add 3 to both sides,

16t < 96 <--- Simplify and do addition.

[tex]\frac{16t}{16}[/tex] < [tex]\frac{96}{16}[/tex] <--- Divide both sides by 16.

t < 6 <--- is the answer to the inequality.

Hope this helps! :D

Define a variable. Write and solve each equation.
9. Anna wants to take horseback riding lessons.
She is given $200 for her birthday to cover the
cost. She has to pay $20 for grooming supplies.
If the lessons are $30 an hour, how many lessons
can Anna take?

Answers

The answer is x = 6

Let us first define x to be the number of hours of riding lessons she can take.

X = Hours of lessons

Now, she has $200, she needs to pay $20 for grooming supplies, and the lessons cost $30 an hour. We to find the maximum amount of hours of lessons she can take, so in other words, we want to make her broke. To do this, we first convert the words into an equation:

200 - 20 - 30x = 0

Simplifying, we get

180 = 30x

x=6

Write a real-world problem that can be solved using the equation 9+4x=21−2x.

Answers

1. you have to subtract 9 from both sides. 21-9= 12

2. you have to add 2x to both sides. 4x+2x= 6x

3. 6x divided by both sides =

4.x=2

Choose the graph of the linear equation, 30x + 75y = 300?

On a coordinate plane, a line goes through points (0, negative 4) and (4, negative 2).
On a coordinate plane, a line goes through points (negative 8, 0) and (0, 3).
On a coordinate plane, a line goes through points (0, 4) and (10, 0).

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer:

its c

Step-by-step explanation:

i just did it

HELP PLZ TEXT MESSAGE: The cost of a text message increases from $0.10 per messages to $0.25 per message. What is the percent increase in the cost of sending a text message?​

Answers

x = number of text messages sent

0.2x+40=50

0.2x = 10

5(0.2x) = 5(10)

x = 50

Therefore, 50 text messages would have to be sent or received in order for the plans to cost the same each month.

8x-17+5x+19
Solve for x & find the converse

Answers

Answer:

4 if rong so so sorry

Step-by-step explanation:

Which table represents the statement “An airplane is flying at a speed of 525 miles per hour”?
A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled hours with entries 525, 1,050, 1,575. Column 2 is labeled distance with entries 1, 2, 3.
A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled hours with entries 1, 2, 3. Column 2 is labeled distance with entries 525, 1,050, 1,575.
A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled hours with entries 1, 2, 3. Column 2 is labeled distance with entries 525, 1,000, 1,525.
A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled hours with entries 1, 2, 3. Column 2 is labeled distance with entries 525, 526, 527.

Answers

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

got it right on edge

Answer:

Its b

Step-by-step explanation:

I got it right on my test

Tom is going to turn little Quacker into roast duck! He goes to the grocery store to get some salt and pepper seasoning to his duck dinner. Salt costs .50 cents per scoop. Pepper cost .75 cents per scoop, and he wants to speand less that $5. He plans to bring home no more than 8 scoops of seasoning

Answers

Answer:

He can buy 3 scoops of salts and 4 scoops of pepper or 4 scoops of salts and 3 scoops of pepper spent maximum.

Step-by-step explanation:

Given that:

The cost of salt = 50 cents / scoop =$ 0.5 / scoop

The cost of pepper =75 cents / scoop = $ 0.75 / scoop

Let he buys x scoops of salt and y scoops of pepper.

As he plans to bring home no more than 8 scoops of seasoning, so

[tex]x+y\leq8\cdots(i)[/tex]

The total cost of x scoops of salt and y scoops of pepper = 0.5x+0.75y

As he wants to spend less than $5, so

[tex]0.5x+0.75y<5 \\\\ \Rightarrow 50x+75y<500 \\\\\Rightarrow 2x+3y <20\cdots(ii)[/tex]

Here, [tex]x\geq 0, y \geq 0[/tex] and x,y are counting numbers.

On plotting the graph of equations (ii) and (ii), the possible solution is the integral values in the shaded as shown in the figure.

The maximum possible integral values, for expances less than $5, are (x,y)=(3,4), (4,3).

Hence, he can buy 3 scoops of salts and 4 scoops of pepper or 4 scoops of salts and 3 scoops of pepper to spent maximum.

Wahts the value of N

Answers

Answer:

n=7

Step-by-step explanation:

33-19÷2= 7

sorry if my answer is wrong

the answer is N=7. pretty sure this is correct:)
Other Questions
Help need ASAP will give brainliest and 5 stars RATE Please ASAP!!!!! HELP I. Fill in the blanks in the sentences below, using the cues in parentheses. Conjugate verbsin parentheses, paying attention to person and tense. If you see an English word inparentheses, translate it to Spanish so that it makes sense in the context of the sentence. What were two of the demand that the students wanted? The tone of the passage indicates that the author A) is straving to death. B) has a health problem.C) is shipwrecked on an islandD) chose to live in a deserted place.StrandedTracy WilsonAPRIL 25. Even the morning air is sultry today. I would have fished for my breakfast last night before sunset, but I knew that it would surely spoil before morning. Drinking my water warm has taken some getting used to. Its funny how we take certain things like ice for granted. If I become desperate I can always resort to eating the freeze dried rations, but that defeats my purpose for being here to begin with. Besides, they are about as edible as the tough, dry bark in a long dead tree. I think I have almost learned to track the time by the rays of the sun. Time, like water, seems to sit in a pot unable to boil if your eye isnt constantly on it. Time seems to be the only thing that man hasnt learned to control; but I am sure some genius like Fred Johnson is currently working on it, while sitting in a cubicle checking the four thousand emails on his smart phone. As for me, I think I will lean back on this dune and nap a while before I head out to catch some lunch.VaradoTracy Wilson25 DE ABRIL. Incluso el aire de la maana es sensual hoy. Hubiera pescado mi desayuno anoche antes del atardecer, pero saba que seguramente se echara a perder antes del amanecer. Me ha costado un poco beber agua tibia. Es curioso cmo damos por sentado ciertas cosas como el hielo. Si me desespero, siempre puedo recurrir a comer las raciones liofilizadas, pero eso, para empezar, frustra mi propsito de estar aqu. Adems, son casi tan comestibles como la corteza dura y seca de un rbol largo y muerto. Creo que casi he aprendido a rastrear el tiempo por los rayos del sol. El tiempo, como el agua, parece estar en una olla que no puede hervir si su ojo no est constantemente en l. El tiempo parece ser lo nico que el hombre no ha aprendido a controlar; pero estoy seguro de que algn genio como Fred Johnson est trabajando actualmente en eso, mientras est sentado en un cubculo revisando los cuatro mil correos electrnicos en su telfono inteligente. En cuanto a m, creo que me recostar en esta duna y tomar una siesta antes de salir a almorzar. (60) POINTS AND 5 STAR AND THANKS AND BRIAN-LIST!!!!!The chart below describes the speed of four desktop printers.Which printer is the fastest?A Roboprint B VoltronnC Vantek Plus D DLS Pro6 A store sells bags of 12 apples for $3.60. What is the unit cost per apple?A $0.30 B $0.33 C $3.33 D $3.60 The image above is a parallelogram because both pairs of opposite sides are parallel by the converse of theAlternate (Interior Exterior) Angle Theorem.Write which word should go in the underlined space after the word Alternate?Directions for answering:Choose the correct word in the parenthesis in the sentence above and type it exactly as shown into the answerspace. Next to the warehouse doors is another outside door, a separate entrance to the office. Just inside the office door is a second door, and beyond that a stairway. At the top of the stairs is another door, with a frosted window on which the word Office is written in black letters. This is the big front office very large, very light and very full. Bep, Miep and Mr. Kleiman work there during the day. After passing through an alcove containing a safe, a wardrobe and a big supply cupboard, you come to the small, dark, stuffy back office. This used to be shared by Mr. Kugler and Mr. van Daan, but now Mr. Kugler is its only occupant. The Diary of a Young Girl, Anne Frank What do the descriptive details in this passage show? how loud and crowded the office is what the front and back offices are like where the secret annex was in the building how secure the hiding place is How is Mr. Hollembeak demonstrating appropriate behavior for participating in this discussion? Select three options. He has come prepared for the discussion. He is following protocol for the discussion. He is offering to support his point of view with further details. He is withholding his questions until the end of the discussion. He is using casual, accessible language that is appropriate for the discussion. The Articles of Confederation didn't create executive or legal branches of government. Hi! Which goal was supported by socialists, but not by Samuel Gompers?A) Five-Day work weeksB) Safety reforms in mines C) Government ownership of factoriesD) Workers right to form unionsThank you so much! :D Solve for x: one over four (4x + 15) = 24 khloe and her children went into a movie theater where they sell bags of popcorn for $7 each and candies for $4 each. khope has $60 and must buy no less than 11 bags of popcorn and candies altogether. if x represents the number of bags of popcorn purchased and y represents the number of candies pruchased, write and solve a system of inequalities and determine one possible solutionboth inequalities must start with y Each week jake gets an allowance of $8 plus $3 for each chore he does athome. His younger sister bella gets an allowance of $6 plus $2 per each choreshe does. Write an expression for how much their parents give them each week ifthey do the same number of chores. people who farm the hard land in the west were called ( this is about the wild west) Is it possible to tune my concert ukulele as a baritone without breaking it? What was a goal of the Populist Party?A. To promote the development of railroadsB. To establish a national bankC. To give tax breaks to wealthy investorsD. To help poor farmers Which item describes the function of reflective writing?A-to convey thoughts and feelingsB-to describe an eventssayC-to persuade othersD- to discuss an idea What did the cry "remember the Alamo!" reveal about Santa Anna's victory? Consider the following scenario describing the residents of Charlestown: The list pairs resident's ages with their zip codes.Does this scenario represent a function? No, because people who are the same age can have different zip codes No, because people who have the same zip code can be different ages Yes, because people who are the same age can have different zip codes Yes, because people who have the same zip code can be different ages