Carole has $53.95 and washes cars for $8 each. Carole wants to attend a musical that costs $145.75.
a. Write and solve an inequality to determine the minimum number of cars Carole must wash to be able to buy the ticket to the musical.
Answer:
try adding them togeher
Step-by-step explanation:
Answer:
Carole has $53.95 and washes cars for $8 each. Carole wants to attend a musical that costs $145.75.
a. Write and solve an inequality to determine the minimum number of cars Carole must wash to be able to buy the ticket to the musical.
b. Is the answer to the question that same as the solution to the inequality? Explain.
2
SEE ANSWERS
Step-by-step explanation:
Find the slope of the ordered pairs (2,5) (4,13)
Answer:
[tex]slope = \frac{y2 - y1}{x2 - x1} \\ slope = \frac{13 - 5}{4 - 2} \\ = \frac{8}{2} = 4[/tex]
The elevator can hold at most 20 people. Which inequality shows the capacity of the elevator.
A
x ≤ 20
B
x > 20
C
x < 20
D
x ≥ 20
Answer:
A x ≤ 20
Step-by-step explanation:
In the school chorus, 3 9 of the students are fourth graders. In simplest form, what fraction of the students in the school chorus are fourth graders?
Answer: 1 / 3
Step-by-step explanation:
3/9 of the students in the school choir are fourth graders.
To take a fraction to its simplest form, divide both of the numbers in the fraction by their highest common factor.
3 factors = 1 , 3
9 factors = 1, 3 , 9
Highest common factor = 3
Divide both numbers by 3
= (3/3) / (9/3)
= 1 / 3
When plotting points on the coordinate plane below, which point would lie on the y-axis??
Answer:
the second number
Step-by-step explanation:
EX: ( -3, 2 ) the 2 would lie on the y axis because its the second number the x axis always comes 1st and the y axis 2nd
helpppppppppppppppppppppppppppp
Answer: i know p4 but what does the first q say?
Step-by-step explanation:
Answer:
2nd one
Step-by-step explanation:
SOMEONE HELP MEH...
Tonya has 5/9 yards of ribbon and is sharing it with Terri by cutting it in half. How much ribbon will each girl have?
Group of answer choices
1_1/9
5/9
5/18
45
Answer:
I think it's the first or third
Answer:
5/18
Step-by-step explanation:
So the total is 5/9 yard of ribbon, cut it in half means dividing it into 2
5/9 ÷ 2 = 5/9 * 1/2 = 5/18
Sara has 24 muffins, which he needs to box up
into dozens. How many boxes does she need?
Answer:
2 boxes
Step-by-step explanation:
1 dozen = 12
24 divided by 12 = 2!
Answer:
S/he needs 2 boxs
Step-by-step explanation:
24/12=2
16+x=-34
Solve the equation for the value of the variable show all work help please:):)
Answer:
x=-50
Step-by-step explanation:
16+x=-34
take away 16 from each side
x=(-34-16)
x=-50
If julie makes 18 baskets, how many baskets does Kari make? How many baskets do they make in all?
Answer:
I don't know what you are asking
Step-by-step explanation:
Algebraic Simplification
Solve
1. (5a- 6b) + (4a +8b)
2.pqr+pqr-2qrs+5qrs-3pqr
(Need step by step explanation)
Answer:
[tex] \boxed{ \tt{1. \: \: 9a + 2b}}[/tex]
[tex] \boxed{ \tt{2. \: \: 2pqr + 3qrs - 3pqr}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex] \tt{1. \: \: (5a - 6b) + (4a + 8b)}[/tex]
Remove the unnecessary parentheses :
⇾ [tex] \tt{5a - 6b + 4a + 8b}[/tex]
Combine like terms. Like terms are those which have the same base { For instance : In the term 4a , a is the base }. Also remember that : Only coefficients of like terms can be added or subtracted.
⇾ [tex] \tt{5a + 4a - 6b + 8b}[/tex]
⇾ [tex] \tt{9a + 2b}[/tex]
[tex] \tt{2. \: \: pqr + pqr - 2qrs + 5qrs - 3pqr}[/tex]
Combine like terms :
⇾ [tex] \tt{2pqr + 3qrs - 3pqr}[/tex]
Hope I helped ! ♡
Have a wonderful day / night ! ツ
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
Answer:
1. (5a-6b) + (4a+8b)
= (5a + 4a) + (8b - 6b)
=9a + 2b
2. pqr+pqr-2qrs+5qrs-3pqr
= 2pqr-3qrs-3pqr
= -3qrs-pqr
Step-by-step explanation:
have a great day
a) Find the lowest common multiple (LCM) of 36 and 48
Answer:
144
Step-by-step explanation:
I did the sum out :) :)
If x = ─7 and y= 3 , find i) x+y ii) xy iii) xꓥ2 + yꓥ2 WHAT IS THE ANSWER
Answer:
Step-by-step explanation:
1. X + y
Putting values of x and y
-7 + (-3)
= - 10
2. xy
Putting values of x and y
(-7)(-3)
= 21
3. x2 + y2
Putting values of x and y
= (-7)2 + (-3)2
= 49 + 9
= 58
find the value of x in the triangle below
Answer:
x=109
Step-by-step explanation:
The angles inside of a triangle all add up to 180 degrees. So:
23+48+x=180
Simplify Like-Terms:
71+x=180
Subtract 71 from both sides:
x=109
Saffron is very expensive spice. A shop selling saffron for $ 7.35 per gram.
Write the formula for the cost (y), in dollars, of g grams of saffron.*
a) y = 7.35g
b)g=7.35 y
c) y = 7.35+g
Answer:
A
Step-by-step explanation:
B is wrong because it's saying to multiply the cost by $7.35.
C is wrong because it's telling you to add the amount of grams to $7.35.
A is the correct answer because you have to mutiply the cost by the grams which is what a number by a variable means.
Saffron is one the most expensive spices in the world. Ms. Patel pays $123.51 for 2.3 grams of saffron. What is the price per gram?
Step-by-step explanation:
help
If annie has 8 apples and eren has 927 ore apples then annie, how much apples does eren have?
Answer:
935 apples
Step-by-step explanation:
927 plus 8 equal 935
The answer is 935
because remove the 92 from 927 you have 8+7
so the equals 15 then add 1 to the 2 and then you have 3 then you have the remaining 5 where you leave in the ones place then you have 935
-(-125) = ___
can someone answer this
Answer:
125
Step-by-step explanation:
the minus and negative sign basically cancel each other out and/or combine to make + sign for positive
I don't know how to solve for any of the values so please help me!!
Ewan has 48 white tiles and 16 blue tiles. The cost of each white tile is £2.
The cost of each blue tile is £4.
Work out the ratio of total cost of white tiles to the total cost of the blue tiles.
-7 + (-9) - (-11) -2
Figure ABCD is a rhombus.What is the value of x? 13 14 26 28
Answer:
The answer is 13
Step-by-step explanation:
Took the test on Edge
Answer:
x=13 :)
I took the quiz
Need help
Find the value of x
Mya and ERIC WORK IN A BAKERY . MYA HAS 3 TIMEA AS MUCH FLOUR AS ERIC .MYA HAS 15.81LB OF FLOUR .USE THE EQUATION 3F = 15.81 TO FIND HOW MUCH FLOUR ERIC HAS .
Answer:
5.27 lb
Step-by-step explanation:
Given that,
Mya has 3 times as much floor as Eric. Mya has 15.81 lb of floor. The relation is given by :
Let Eric has F floor.
3F = 15.81 ...(1)
We need to find how much flour Eric has.
Dividing both sides by 15.81.
F = 15.81/3
F = 5.27 lb
Hence, Eric has 5.27 lb of flour.