Answer:
2.29 × (2.50 × 4) is equivalent.
Step-by-step explanation:
It doesn't matter what order multiplication happens in, it will result in the same answer!
The sum of two numbers is 60 and the difference is 6. What are the numbers?
Answer:
33 and 27
Step-by-step explanation:
60 ÷ 2 is 30
33 is 6 more than 27
A T-Rex made 16 waffles for his friends for breakfast. 5 were blueberry waffles and the rest were chocolate chip waffles. How many chocolate chip waffles did he make?
Answer: 11 waffles were chocolate chip
Step-by-step explanation:
16-5=11 waffles were chocolate chip
Solve the equation 4(2x + 1) = 6x - 12
x=-13/2
x = -8
x = 8
X=11/2
find the sum of 301+73+27 , mentally, using the associative property of addition. Show how you can use the property to group two of the addends. Explain how you found the sum.
Answer:
401
Step-by-step explanation:
301 + 73 + 27
Using the correct order of operations, you would start by adding 301 to 73. Then you'd add 27 to that sum.
Using the associative property of addition, you change the grouping to add 73 and 27 first since that equals 100, and it's easy to add 100 to 301 mentally.
301 + 73 + 27 =
= 301 + (73 + 27)
= 301 + 100
= 410
In timed pls help
To find this product, Julissa first multiplied 83 x 49.
0.83 x 0.49 = 4067
Where should she place a decimal point in the final product
O Before the 4
O after the 4
O after the 0
O before the 7
Answer:
that guys answer is right thx and have a god day :)
Step-by-step explanation:
A deli sells sliced meat and cheese. One customer purchases 4 pounds of meat and 5 pounds of cheese for a total of $30.50. A sandwich shop owner comes in and purchases 11 pounds of meat and 14 pounds of cheese for $84.50. The system of equations below represents the situation.
4x + 5y = 30.50
11x + 14y = 84.50
The variable x represents the .
The variable y represents the .
The deli charges $ .
Answer:x=cost per pound of meat
Y=Cost per pound of cheese
The deli charges 4.50 for a pound of meat
Step-by-step explanation:
Answer:
The variable x represents the
✔ cost per pound of meat
.
The variable y represents the
✔ cost per pound of cheese
.
The deli charges $
✔ 4.50 for a pound of meat
.
Step-by-step explanation:
The auto parts department of an automotive dealership sends out a mean of 3.2 special orders daily. What is the probability that, for any day, the number of special orders sent out will be more than 3?
Answer:
0.603
Step-by-step explanation:
Given that mean = 3.2
Probability that special order sent out will be no more than 3
Using poisson :
P(x) = (e^λ * λ^x) / x!
λ= 3.2
P(x≤3) : = p(x = 0) + p(x = 1) + p(x= 2) + p(x =3)
P(x = 0) = (e^-3.2 * 3.2^0) / 0! = 0.0407622
P(x = 1) = (e^-3.2 * 3.2^1) / 1! = 0.1304390
P(x = 2) = (e^-3.2 * 3.2^2) / 2 = 0.2087024
P(x = 3) = (e^-3.2 * 3.2^3) / 3! = 0.2226159
Hence ;
0.0407622 +0.1304390 + 0.2087024 + 0.2226159 = 0.6025195
= 0.603
a number subtracted from the product of
four and the number.
Answer:
x-(4+x)
Step-by-step explanation:
x is the number. and a number subtracted from the product of four and the number is basically saying x-(4+x)
find the radii of a circle 6.16ha
Answer:
88m
Step-by-step explanation:
area = 6.16msq
πrsq=6.16
22/7*rsq=6.16/100
22/7*rsq=616
rsq=616*7/22
rsq=4321/22
rsq=196
r=√196
r=14m
diameter=14*2=28m
radius=14m
circumfrence=2πr
=2*22/7*14
=44*2
=88m
Hhhhhhhhhhhhhheeeeelllpppppp
Answer:
c
Step-by-step explanation:
NEED HELP PLEASE!!!!
Answer:x=35
Step-by-step explanation:
PLZZ help me with this I will give brilliantis to whoever gets it right
Answer:
C
Step-by-step explanation:
(1, -7) slope = -1 writing linear equations given point and slope
Answer:
The answer is
[tex] \huge y = - x - 6[/tex]
Step-by-step explanation:
To find an equation of a line when given the slope and a point we use the formula
[tex]y - y_1 = m(x - x_1)[/tex]
From the question we have
[tex]y + 7 = - 1(x - 1) \\ y + 7 = - x + 1 \\ y = - x + 1 - 7[/tex]
We have the final answer as
[tex]y = - x - 6[/tex]
Hope this helps you
Jay needs to paint one side of his house. He knows 1 can of paint covers and area of 24 square feet. What is the least amount of paint Jay will need to paint the side of his house?
Answer:
he will need 4 cans to make it 100 %compleate
Points A, B, and C, form a triangle. The distance between point A and point B is 15 yards. The distance between point B and point C is 25 yards. Pete walks directly from point A to point C, without passing through point B. What is the direct distance from A to C?
Answer:
man the answers are 40 10 30
Step-by-step explanation:
Please helpppp guyssssss
Answer:
the answer is B because the 30x how much they charge each hiur and the other one has a trend of 25 each hour so P charges 5 more .
1) The width of a rectangle is 6 meters less than its length. The area is 315 square meters. Find the length of the
rectangle
Answer:21
Step-by-step explanation:
x=length
x(x-6)=315
x^2-6x=315
x^2-6x-315=0
(x-21)(x+15)
x=21, x=-15
x cannot be negative so the only answer is 21
Do I have this correct or did I read the instructions wrong? This is due tomorrow and I’m still on slide 1. Pls help!
Answer:
Hey man! Just saw this and that answer is not correct! I see how you were thinking tho. Here is how it should be graphed.
Step-by-step explanation:
I have marked the correct dots in green.
PLEASE HELP ME SIMPLIFY THIS PLEASE SHOW WORK TO! THANK YOU 5.3x - 9 + 7.6x
Answer:
12.9x - 9
your welcome
Mr. and Mrs. Sanchez hope to send their daughter to college in fourteen years. How much money should they invest now at an interest rate of 9.5% per year, compounded continuously, in order to be able to contribute $9500 to her education?
Answer:
Principle (P) = $2,512.56 (Approx)
Step-by-step explanation:
Given:
Interest annually (R) = 9.5% = 0.095
Amount need (A) = $9500
Time period (T) = 14 years
Find:
Principle (P)
Computation:
A = P[e^(R*T)]
9,500 = P[e^(0.095 x 14)]
9,500 = P[3.781]
P = 9,500 / 3.781
Principle (P) = $2,512.56 (Approx)
Mr. and Mrs. Sanchez need to invest $2666 for 14 years in order to be able to contribute $9500 to her education.
A compound interest is given by the formula:
[tex]A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt}[/tex]
Where A is the final amount, r is the rate, t is the period, P is the principal and n is the number of times compounded in a period.
Given that A = 9500, r = 9.5% = 0.095, t = 14, n = 1. hence:
[tex]A=P(1+\frac{r}{n} )^{nt}\\\\9500=P(1+0.095)^{14}\\\\9500=3.56P\\\\P=\$2666[/tex]
Mr. and Mrs. Sanchez need to invest $2666 for 14 years in order to be able to contribute $9500 to her education.
Find out more at: https://brainly.com/question/22803385
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:45 mins.
Step-by-step explanation: half of 30 is 15 (one box = 15) and 15 times 3 is 45
A college student takes the same number of credits each semester. She had 9 credits when she started, and after 6 semesters, she had 117 credits.
Answer:
18 credits per semester
Step-by-step explanation:
Based on the information given the rate at which she is earning credits is 18 credits per semester.
Using this formula
Credits earning rate=Ending credit-Beginning credits /Number of semesters
Where:
Ending credits=117 credits
Beginning credits=9 credits
Number of semesters=6
Let plug in the formula
Credits earning rate=117-9/6
Credits earning rate=108/6
Credits earning rate=18 credits
Inconclusion the rate at which she is earning credits is 18 credits per semester.
Learn more here:https://brainly.com/question/25458096
What are the different ways to write multiplication in math
Answer:
Different ways to write multiplication include:
3 times 5
3x5
(3)(5)
3(5)
(3)5
etc
Step-by-step explanation:
I hope this helps!
Answer: 3 x 5, 3 · 5, 3 * 5 , (3) (5), 3 (5), and (3) 5. Hope this helps.
Step-by-step explanation:
what’s the nth term of -5,-4,-1,4,11,20,31
Answer:
The nth term is n + odd numbers
Thank you and please rate me as brainliest as it will help me to level up
What is the u equal to -4=u/2-8
Answer:12. V is not needed, and just substitute the letters with the numbers the correspond to.
Step-by-step explanation:
Penny used to drive 3.36 miles to school. Then, she moved 1.29 miles closer to
school. How far does Penny have to drive to school now?
о
Answer:
I think the answer is 2.07
PLEASE HELP!!!!
IT IS NOT A
A. Yes; 20 hours/painter
B. Yes; 8 hours/painter
C. No; Does not pass through the origin
D. None of the above
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Answer:
Pretty sure it's
D. None of the above
Priya has picked 1/2 cups of raspberries, which is enough for 3/4 of a cake. How many cups does she need for the whole cake?
Plz answer quick needed for quiz
Answer:
2/3 cups
Step-by-step explanation:
Using unitary method we get the ans as 2/3.
Which weighs more a backpack that weighs 9.5 kg grams or a case of water that weighs 16 pounds
Answer:
The backpack weighs more
Step-by-step explanation:
9.5kg = 20.94391 lbs
Answer:
a backpack that weighs 9.5kg
Step-by-step explanation:
kilogram (kg) is stated to be 2.2 times heavier than a pound
Becky read 10 books in 4 days.Sarah reads 50 books in 20 days. Are the two girls reading at the same rate