If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?

Answers

Answer 1

Answer:

I think the unit rate is 6$

i divided 48 by 8 and got 6


Related Questions

8 Classes
G how to change you..
3. Using the graph provided determine the experimental probability,
expressed as a reduced fraction, of rolling 1 or 5 when a number cube is
rolled 50 times.*
20 points
Number Cube Experiment
14
12
10
10
9
8
6
Number of Rolls
O NO
6
2. 3
5
Number Showing

Answers

Answer:

14

Step-by-step explanation:

The correct Answer is 14

Read the article below carefully and answer the question that follows.

On the morning of July 15, 2006, fourteen school buses were vandalized. The buses, property of Walt Whitman Middle School, were parked in the "bus barn" on campus. The vandals spray-painted the buses with pictures of dogs. Dogs happen to be the mascot of rival school Edgar Allan Poe Academy. This has led some to believe that some students from EAPA may be the culprits in the incident. Says the mother of one Walt Whitman student, "Oh, yeah, the [Edgar Allan] Poe [Academy] kids are definitely responsible. Those kids don't have any discipline, and they're still stewing over the loss of last week's football game." Police, however, say that they currently have no suspects.

This article is probably NOT from a mainstream news source.

True
False

Answers

I would say the answer is true, if it’s not I apologize

Name a pair of supplementary angles. PLS HELP

A. angles AEB and CEB
B. angles AEB and BED
C. angles FED and DEC
D. angles FED and DEB

Answers

B supplementary is what angles equal 180 degrees

Rosa spent $11.52 on 8 candy necklaces for each of her two friends. How much did each necklace cost?

A:0.72$
B:0.75$
C:0.89$
D:1.72$

Answers

Answer:

A. 0.72

Step-by-step explanation:

We take the amount spent on the necklaces and divide that by the amount she bought. So that would be $11.52/8. When we divide this, we get 1.44, and since this is not an option, I went and divided it by the two friends to get 0.72. So I believe A. would be the answer.

The cost for each necklace is given as $0.72.

How to calculate the cost per item?

In order to calculate the cost of one item, divide the total cost of items by the total number of items.

It is also called the unit rate of that item.

Total money spent on 8 neckless is $11.52.

The number of friends Rosa has 2.

Then, total number of  necklaces is 8 × 2 = 16

Now, the cost of each necklace can be calculated as,

Total cost of necklace ÷ Number of necklace

= $11.52 ÷ 16

= $0.72

Hence, the cost of each necklace for each of the friends is $0.72.

To know more about cost per item click on,

https://brainly.com/question/20489295

#SPJ2

Find the zeroes of the function g(x).
g(x) = (x - 8)(x + 7)
Write your answer as a list of values separated by commas,

Answers

Answer:

-15

Step-by-step explanation:

=(x - 8)(x + 7)

=x2-15x-56

= (0)2 - 15(0) -15

= -15

literally don’t know dude

please help on the last question im gonna do 40 points

Answers

i believe number 5 is c and number 6 is f

What is 10x9 and 9x10

Answers

Answer:

90 for both of them

Answer:

90

Step-by-step explanation:

1+1+1+1+1+1+1+1+1=9 then add a 0

Find the next three terms of the arithmetic sequence: 39,50,61,72

Answers

Answer:

83, 94, 105

Step-by-step explanation:

it's going up by 11

Answer:

83

Step-by-step explanation:

Its adding 11 each time

put the numbers in
order
2.6
6.2
2.06
0.62​

Answers

Answer:

Put the numbers in

order

2.6

6.2

2.06

0.62​

Step-by-step explanation:

Answer:

If your looking for the answers from least to greatest it goes,

0.62, 2.06, 2.6, 6.2

please help ASAP 25 pts + brainliest, please show or explain answer

Answers

Answer:

B. .60

Step-by-step explanation:

With reference angle A

perpendicular (p) = 6

hypotenuse (h) = 10

Then

Sin A

= p/h

= 6 / 10

= 0.6

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

We know that

[tex] \sin( \alpha ) = \frac{side \: opposite \: to \: \alpha }{hypotenuse \: of \: triangle} [/tex]

where [tex] \ alpha [/tex] is an angle of a triangle.

In the triangle given above , [tex] \ alpha = angle A [/tex]. So,

[tex] \sin(a) = \frac{6}{10} = 0.60[/tex]

HELP PLEASE IF GET RIGHT I WILL GIVE BRAINLIST

Answers

Y=2x+4 that’s the equation

Answer:

y=-3/2x+3

Step-by-step explanation:

y intercept is 3 and the slope is going down so its negative

Deer ticks can be carriers of either Lyme disease or human granulocytic ehrlichiosis (HGE). Based on a recent study, suppose that 16% of all ticks in a certain location carry Lyme disease, 10% carry HGE, and 10% of the ticks that carry at least one of these diseases in fact carry both of them. If a randomly selected tick is found to have carried HGE, what is the probability that the selected tick is also a carrier of Lyme disease

Answers

Answer:

0.2364

Step-by-step explanation:

We will take

Lyme = L

HGE = H

P(L) = 16% = 0.16

P(H) = 10% = 0.10

P(L ∩ H) = 0.10 x p(L U H)

Using the addition theorem

P(L U H) = p(L) + P(H) - P(L ∩ H)

P(L U H) = 0.16 + 0.10 - 0.10 * p(L u H)

P(L U H) = 0.26 - 0.10p(L u H)

We collect like terms

P(L U H) + 0.10P(L U H) = 0.26

This can be rewritten as:

P(L U H)[1 +0.1] = 0.26

Then we have,

1.1p(L U H) = 0.26

We divide through by 1.1

P(L U H) = 0.26/1.1

= 0.2364

Therefore

P(L ∩ H) = 0.10 x 0.2364

The probability of tick also carrying lyme disease

P(L|H) = p(L ∩ H)/P(H)

= 0.1x0.2364/0.1

= 0.2364

Help I will give breinlits

Answers

the answer is SAS and ASA !!
The answer is SAS and ASA

What is $+%

WRONG ANSWERS ONLY
MAKE THE ANSWER A LONG ANSWER
EXPLAIN HOW YOU GOT YOUR ANSWER
MAKE IT KINDA MAKE SENSE
I WILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

$%

Step-by-step explanation:

cause x to the square root of 27 x 9382 is equal to the penguin race that gives us $%

Glad i could help!

Mr. Curtis is taking his family to Disney World. He stopped for gas and paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of gas per gallon?

Answers

Answer:

$3.85 per gallon.

Step-by-step explanation:

48.51 / 12.6 = 3.85

Answer: The answer would be 1 gallon=$3.85

Step-by-step explanation:

Find the unit rate. 210 miles in 7 hours

That means you need to find out how many miles are traveled in 1 hour.

Your answer should be written like this: ____ miles in 1 hour OR ____miles per hour OR ____ mph and you need to fill in the blank with your answer!

Answers

Answer:

the answer will be 30 mikes per hour

Step-by-step explanation:

Solve the simultaneous equations
X + y = 8
3x - y = 12
X =
y =​

Answers

Answer:

y= -6

x=14

Step-by-step explanation:

in attachment

Answer: (5,3)

Step-by-step explanation:

Solve by Addition/Elimination

x + y = 8

3x − y = 12

Add the two equations together to eliminate y from the system.

    x + y = 8

+ 3x −y = 12

  4x      = 20

Divide each term in 4x = 20 by 4.

4x  = 20

4      4

Cancel the common factor of 4.

x= 20/4

x = 5

Substitute the value found for x into one of the original equations to solve for y.

  (5) + y = 8

Remove parentheses.

  5 + y = 8

Move all terms not containing y to the right side of the equation.

Subtract 5 from both sides of the equation.

  y = 8 − 5

Subtract 5 from 8.

  y = 3

The solution to the independent system of equations can be represented as a point.

  (5, 3)

The result can be shown in multiple forms.

Point Form:

  (5, 3)

Equation Form:

  x = 5, y = 3

The translation that moves a figure down 4, to the right 2 is
1. (x + 4, y - 2)
2. (x - 2, y + 4)
3. (x + 2, y - 4)
4. (x - 4, y + 2)

Answers

I think it is the 3 on

Combine the two expressions found in parts C and D to relate a, c, A, and C. Rewrite the expression as an equality between two ratios. Show your work.

Answers

Answer:

BD = c sin A and BD = a sin C.

Therefore, a sin C = c sin A.  

Divide both sides by sin A × sin C to get A/sin A = C/sin C

Step-by-step explanation:

Anybody can help with these 2 I would really appreciate it for my last grade

Answers

Answer:

575x.25=143.75   575-143.75=$431.25

21.95x.15=$3.29 tip total bill $25.24

Step-by-step explanation:

0.57319 kg to cg need this asap

Answers

Answer:

57319 Centigrams

Step-by-step explanation:

You would just multiple 0.57319 by 100,000.

Hope this helps! :)

Answer:

1 kilogram=100,000 centigram

0.57319 kilogram=0.57319 ×100,000= 57319 centigram

57319 centigram is the right answer.

Ariana went shopping for a new video game. The listed price of the video game was
$36, but the price with tax came to $37.08. Find the percent sales tax.

Answers

Answer:

I think it should be around 0.03%

Step-by-step explanation:

hope that helps:)))

Answer:

3%

Step-by-step explanation:

Explain why the two figures below are similar?

Answers

Answer:

6ix9ine

Step-by-step explanation:

What two figures ????????

is -√16 a rational number or irrational?

Answers

Answer:

irrational

Step-by-step explanation:

The scatter plot shows a correlation between the number of participants and the year of
the snowboarding competition.
The line of regression models that correlation.
Enter a number to complete each statement.

Answers

Answers:

In 2003, there were 32 ...

The model predicts ... 40 ...

... 8 below what the model predicted

In 2003, there were 32 ...

-> We find the x-axis of 2003 and look up until we hit the line, then we find the y-coordinate for that point

-> 32

The model predicts ... 40 ...

-> The green 8 with an arrow shows the prediction

-> 40 - 8 = 32

-> 40

... 8 below what the model predicted

-> The green 8 shows the difference in the prediction and the actual participation

-> 8

Solve for x x/12+6=8

x=​

Answers

Answer:

X=24

Step-by-step explanation:

X/12 + 6 = 8

we can multiply the equation to 12 to make it simple. We get:

X + 72 = 96

So X = 96-72=24

Pls help urgently extra points and mark brainlist easy reading

Answers

Answer:

the act of pointing out faults

Step-by-step explanation:

Answer: The answer is A the act of pointing out faults because it talks about how Anna was Criticism of how the or the author on skate  

Step-by-step explanation:

What percentage of the students surveyed eat no more than 3 whole servings of fruits and vegetables daily

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The missing histogram file is attached in the image below.

From the graph, deduce that:

the servings of fruits and vegetable                     number of students

0                                                                             1

1                                                                             4

2                                                                             5

3                                                                             10

4                                                                             8

5                                                                             3

6                                                                             0

7                                                                             1

Thus, the percentage of students surveyed that eat more than 3 whole servings is:

= starting from 4 = (8+3+0+1)/32 = 0.375

What is the volume of the figure Enter the answer in the box

Answers

Answer: 1360

Step-by-step explanation: I saw it on brainless

what is 4/7÷2/3? please help me with this​

Answers

Answer:

Hi! The correct answer is 8/21!

Step-by-step explanation:

~Simplify the expression~

Answer:

Um 0.09523809523. Yeah

Other Questions
"The heart grew heavy". is this a metaphor??thank you Three differences between micro teaching and peer teaching Suppose the demand for apples becomes more elastic. All else equal, this means that the same change in price will result in Lowood School treated Jane harshly throughout her entire time there.TrueFalse Pls help urgently extra points and mark brainlist En mi niez, yo ________. No me gustaba hablar. m0lestaba soaba iba al parque iba al mercado can someone please help meHow was Incan history recorded and passed down?Oral traditions and quipu were used to record stories, poetry, and dates.Clay tablets were used to record stories, poetry, and dates.Oral traditions were the only means of recording and passing along stories and dates.Written records and artwork were used to record and pass down stories and dates. How do Hobbes, Locke, and Rosseau understand the state of nature and the social contract differently? A student fails to insert the cuvette into the colorimeter or spectrophotometer correctly. What effect will this have on the measured absorbance A loss has a Debit balance and is shown on the balance sheet. A gain has a Credit balance and is shown on the balance sheet. B. A loss has a Debit balance and is shown on the Income Statement. A gain has a Credit balance and is shown on the Income Statement. C. A loss has a Debit balance and is shown on the Income Statement. A gain has a Credit balance and is shown on the Balance Sheet. D. A loss has a Credit balance and is shown on the Income Statement. A gain has a Debit balance and is shown on the Income Statement. Please help me quick! Righteousness is not found. While reviewing a set of fingerprints, the law enforcement database identified a ridge characteristic in which one ridge formed a small hill and a short ridge made an S shape in that space. Which characteristic was identified?A. specialtyB. deltaC. hookD. core What are the differences and similarities between the reconstruction plans of Lincoln, Johnson, and the congressional Republicans? An art shop has 80 large boxes of markers and 34 small boxes of markers in stock. Each large box contains 48 markers and each small box contains 20 markers. Which equation could be used to find n, the total number of markers in stock? Using the image above, fill in the blank for each missing word. Look out for when to stem-change, use accent marks, andwhen to use pronouns for reflexive and reciprocal verbs! Escoge la respuesta apropiada a las preguntas o afirmaciones.-Cmo es Dolores?Choose one answer choice -Le gusta dibujar. Es muy artstico.-Es de Bogot-Le gusta pasar tiempo con sus amigos. Es muy sociable.-Somos buenos amigos. Can somebody plz help answer these questions (only if u know them)Thanks so much!! :DWILL MARK BRAINLIEST WHOEVER ANSWERS FIRST:DD How many products are produced in the following equation. C2H2N2O4 + O2 4 CO2 + 2 H2O + 2 N2 Who was the 1856 republican candidate please help me.i'll give you twenty points and brainiest.