Answer:
ok i dont knkw what is that lol
It costs Jorri $6.25 to purchase a 1 week (5 day) lunch card at school. Last month there were only 18 school days. Which equation represents how much money Jorri spent on lunch last month, assuming she bought lunch every day there was school?
SOMEONE PLEASE HELP ME
Answer:
22.50
Step-by-step explanation:
So what i did is times 5 by 3 to get 15 right?
And then you have 3 days left over so to find out how much it costs per day i divided 6.26 by 5 days and got 1.25
so i times 1.25 by the extra 3 days
which you get 3.25
and with the other 15 days you just times 6.25 by 3 because we already know every 5 days is 6.25 if this makes sense to you
Brainliest plz if its right!
Please help! This is hurting my brain.
I don't know what the equal sign means, but it could be a plus or a minus symbol.
Answer:
6(2p-1)(p-4)
Step-by-step explanation:
Here, we want to factorize the given equation
we have to bring the right hand side values to the left
We have this as;
12p^2 - 10p = 44p - 24
12p^2 -10p -44p +24 = 0
12p^2 - 54p + 24 = 0
6(2p^2 -9p + 4) = 0
6(2p^2 -p-8p + 4) = 0
6(p(2p - 1) -4(2p - 1)) = 0
= 6(p-4)(2p-1) = 0
Mr. Mcdonald plants carrots in 5 rows of 6 six each, and he plants radishes in 8 rows of 12 each. How many vegetables did Mr. Mcdonald plant?
Answer: 31
Step-by-step explanation:
Which two expressions are equivalent?
Answer:
7(x+8) and 7(x) + 7(8)
Step-by-step explanation:
Answer:
none are correct but d is I think the answer
Step-by-step explanation:
becuase of the way you are suppose to do the work
Mr.Robin assign 3/4 hour of homework each day to his students for 4 days in a row. How many total hours of homework does Mr.Robin assign his students?
What operation do we use to solve unit rate?
FAST PLEASE
Answer:
Step-by-step explanation:
Calculator Use
A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.
Answer:
A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.
Question 3 Multiple Choice Worth 1 points)
(06.02 MC)
A cylinder has an 18-inch diameter and is 15 inches tall. It is filled to the top with water. A 6-inch-diameter ball is placed within the cylinder, and then the cylinder is
filled with water. How much water is in the cylinder? Give your answer in terms of pi.
O 1.162 in
O 1.179TT in
O 1.21517 in
01.251 in
Answer:
Step-by-step explanation:
radius r of cylinder = 18/2 = 9 inches
height h = 15 inches
volume = πr²h = 1215π inches³
Radius of sphere = 3 inches
Volume of sphere = 4π3³/3 = 36π inches³
Volume of water = 1215π - 36π = 1179π ≈ 3704 inches³
Where is the blue dot on the number line?
Answer:
Step-by-step explanation:
determine the speed in metres per second if it takes 10 minutes to walk 1,2 kilometre
Step-by-step explanation:
[tex]speed = \frac{distance}{time} \\ = \frac{(1.2 \times 1000)m}{(10 \times 60)s} \\ = \frac{1200m}{600s} \\ = 2 \frac{m}{s} [/tex]
Write a linear equation representing the information shown in the table
A) Y=-2x+10
B)Y=2x+10
C)Y=10x-2
D)Y=10x+2
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Y = -2(0) + 10 (10 is the answer)
And so on, sorry i have to go to dinner
Answer:
y= -2x + 10
hope it help
Roberto paid $1.65 per pound for 4.5 pounds of strawberries. How much did he spend?
Answer:
Roberto paid $7.43 cents.
Step-by-step explanation:
1.65 times 4.5=7.425
I rounded 7.425 to 7.43 giving you your final answer.
Answer: $7.43
Step-by-step explanation: The easy way to do this with a calculator is 1.65 times 4.5 which is 7.425, estimated to $7.43. However, if you aren't allowed to use a calculator, you can just do 1.65 times 4.5 on paper for showing work. If you don't know how to times a decimal between a decimal, you can see how much money is per pound than times that by 4.5.
ILL GIVE BRAINIEST IF SOMEONE CAN HELP
Please answer correctly !!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!
Step-by-step explanation:
since they are in order points p and q are in the middle and points O and R are on the end so they say that OR=36 since you don't know the exact lengths of all of the lengths in the middle from O to R then you multiply 5,6 and 1 by x and add
5x+6x+1x=12x
so then the whole length is equal to the ratio of 12x and also 36 so set those to equal each other
12x=36
x=3
so that is just the ratio and since they are asking for the length of O to Q that means that it is just 5x+6x=OQ
11x=OQ
insert x=3
33=OQ
Hope that helps :)
ANSWER PLSSSSSSSSSSSSSSS
NO LINKS
Answer:
The mode would be 8, since it occurs the most
Question: Find the perimeter and area of the rhombus.
answer:
perimeter- 12
area- 4.5
step-by-step explanation:
perimeter-
p=4a
=4*3
=12
area-
a=pg/2
=3*3/2
=4.5
good luck :)
i hope this helps
brainliest would be highly appreciated
have a nice day!
Can someone please help me asap ill mark brainlist + extra points!!!
Step-by-step explanation:
radius=5yd
diameter= 2r =2(5)=10yd
area=πr²= 22/7*(5)²
78.57yd²
circumference= 2πr=2*22/7*5
31.43yd
Answer:
Answers are below.
Step-by-step explanation:
Radius: 5
Diameter (2 multiplied by the radius): 10
Area (pi multiplied by radius squared): Approximately 78.54
Circumference (2 multiplied by pi, multiplied by radius): Approximately 31.42
hope this helps and is right. p.s. i really need brainliest :)
The gym class has 27 students and 3 soccer balls. What is the ratio of students to soccer balls? O A. 27: 1 O B. 24: 1 O C. 30 : 3 O D. 9:1 E. 24 : 3
What is the volume of this rectangular prism?
4/3
cm
4/3
cm
4/3
cm
Answer:
volume of square =side³
volume of square =(4/3cm)³
volume of square=64/27cm³
The total cost of an $85.73 meal with a 20% tip
Answer:
$102.9
Step-by-step explanation:
20% of 85.73 is 17.15
to finish, you’ll just need to add 85.73 with 17.15 to get you answer,
the total cost of the meal is $102.9
brainliest? ..if you don’t mind
Answer:
$102.876 or $102.88
Step-by-step explanation:
20%/100=0.20
85.73*0.20=17.146
85.73+17.146=102.876
I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Answer:
g(x) = (f-x)
Step-by-step explanation:
It's relection across the y axis
==> g(x) = (f-x)
At Penny's Pie Shop, it costs $4 for
1
4
of a pie. What is the cost of a whole pie?
Simplify your answer and write it as a proper fraction, mixed number, or whole number.
Answer:
$16
Step-by-step explanation:
$4 for 1/4 of a pie, means that it isn't an entire pie. Luckily for us, this is simple multiplication. You would multiply like so:
4 x 4 = 16
And you'd get your answer, since 4/4 equals 1 whole.
I hope I helped you, and a "Brainliest" is always appreciated! ☺
Two angles are complementary. The measure of ∠ABC is x° and the measure of ∠DBC is (3x + 20)°. What is the value of x? pls help asap
Answer:
x = 17.5°
Step-by-step explanation:
complementary means their sum is 90°.
x + 3x + 20° = 90°
4x = 70°
x = 17.5°
2. Which graph represents y = 3x2 - 1? (EBF.3)
F.
H.
Cyax² + c
G.
1.
3-2-1
12
y
ax?
23
PLEASE HURRRRRRRY! Also please answer in words and how work and attach photo but not a website/file like bit/ly because I can’t use those! Thank you :)
Answer:
G. 3x²-1
.......................
Which equation best models the data in the scatter plot?
Can you help me on algebra?
Answer:
the answer is :c^5 b^3
Three gallons of paint are used to paint 16 wooden signs. How many wooden signs can be painted with one gallon of paint
Answer:
3/16 gallons 0.1875 gallons
Step-by-step explanation:
To determine the number of wooden signs that can be painted with one gallon of paint, divide the total amount of gallons of paint by 16
Total wooden signs that can be painted with one gallon of paint = 3/ 16
3/16 can be expressed as a decimal by dividing 3 by 16
decimal = 0.1875 gallons
what is m<1 pleaseeee help me
Answer:
m = 92 degrees
Step-by-step explanation:
you know all angles of a triangle add up 10 180 degrees.
[tex]50 + 38 = 88\\180 - 88 = 92[/tex]
Answer:
88°
Step-by-step explanation:
Let's look at the triangle inside. Two angles are given already. A triangle is 180°. So the other one on the inside is 180-(38+50) = 92°
The side of∠1 is a straight angle.We have found 92 so m∠1 is (180-92) = 88
please anybody can help me to solve this question btw im from malaysia but the questions have the eng subtitle so you can read the eng subtitle, no worries! please help me to answer the questions
Huixian's grandparents own a farm with m goats and
n chickens. She counted that the animals have a
total of 52 heads and 140 legs. How many goats and
how many chickens are there on the farm?
Hint: A goat has 4 legs and a chicken has 2 legs.
help to answer
Answer:
i hope youll be success in your lifee soon
If the simple interest on $7,000 for 2 years is 980, then what is the interest rate?
Answer:
7%
Step-by-step explanation:
since the formula says si=ptr/100
so we have to separate r which gives us r =(i ×100)/(p×t)
now putting the values (980×100)/(7000×2)
=7
therefore the rate of interest is 7%