please provide answer and explanation !!

Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.

Please Provide Answer And Explanation !!Three Lines Are Given On Each Graph That Intersect At One Point.

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

Please Provide Answer And Explanation !!Three Lines Are Given On Each Graph That Intersect At One Point.

Related Questions

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528

Bob sets the price of the plants according to their height in inches. A plant that is 9.5 inches high costs $2.28 in his store. What is the price per inch of a plant? Show your calculation.

Answers

Answer:

2.28 divide 9.5

=0.24

Step-by-step explanation:

if im not wrong it is 24cents each inch $2.28÷9.5=0.24

Solve: 3(x- 2)= 18.

X=

Answers

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3(x-2)=18

3x-6=18

3x=24

x=24/3

x=8

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

3 (x - 2) = 18

3x - 6 = 18

18 + 6 = 24

3x = 24

x =

Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)

34x
55x - 17
55x - 25

Answers

Answer:

the answer is the second one, 55x-17

Step-by-step explanation:

So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.

Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)

=63x+−21+−8x+4

And reduce that further and you get 55x-17.

The answer that you get is B which is 55x - 17! Your welcome!

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t

Answers

Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.

Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)

Can someone help on this other question ^W^

Answers

Answer:

z=12

Step-by-step explanation:

z/4-2=1

z/4=2+1

z/4=3

z=3×4

z=12

Answer:

[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

Please help asap I suck at math :(

Answers

Answer:

a. 68 mi/h

b. It will take Nolan 3 hours at this rate

Answer:

A. 68

B. 3 hours

.........

.

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

Ok im almost done with this assignment pls help with this question

Answers

Answer: 9 grandchildren

Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9

Answer:

The answer is 9 grandchildren.

All you have to do is divide $425.25 by $50.25.

Hope this helps! Have an awesome day!

ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75

–$5,018.20

$5,018.20

$31,363.75

Answers

Answer:

It's either –$5,018.20 or $5,018.20


I think it’s -$5,018.20

Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.

a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0

Answers

a) y=1/2x + 4/3
b) y=-2/5x + 6
a) y=1/2x-8/6
b) y=-2/5x+30

Simplify: 3x + 2(x - 1)

Answers

Answer:

5x -2

Step-by-step explanation:

literally did this in my head but

2 * x = 2x

2 * -1 = -2

2x + 3x = 5x -2

Answer:

5x-2

Step-by-step explanation:

3x+2(x-1)

3x+2x-2

5x-2

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

Priya has a recipe for banana bread. She uses

7 1/2

cups of flour to make 3 loaves of banana bread.

Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.

Which of these equations represents the relationship between b and f?

1. B=2/5 f

2.B=9/2 f

3.B=2/9 f

4.B=5/2 f

Answers

Answer:

i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best

I think it’s b hope I’m right

List the values shown on the number line

Answers

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3

Step-by-step explanation:

Answer:

-4, -2.8, 0.5, 3.1

Step-by-step explanation:

If trapezoid
Q
R
S
T
is translated
4
units left and
7
units up, what is the length of segment
T

S

?

3
units
3 units

4
units
4 units

6
units
6 units

12
units

Answers

It’s really hard to understand can u maybe re write it

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067

A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?


$212.45

$ 212.45

$237.45

$ 237.45

$312.50

$ 312.50

$512.45

Answers

Answer:

$512.45

Step-by-step explanation:

12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45

$512.42 I think but I’m not sure

A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:D

Step-by-step explanation:

I just did the quiz and passed !

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)

Answers

Answer:

17x + 4

Step-by-step explanation:

The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.

What is 2.286

Rounded to the nearest hundredth

Answers

Answer:

2.29

Step-by-step explanation:

2.286

If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go

TRICK/ TIP

(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)

what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3

Answers

Answer:

Slope:  2

y-intercept:  3

slope 2
y-intercept 3
if I got it wrong sorry
Other Questions
The earl gasped nervously and they reached the tall doors of the banquet hall. What is/are the adjectives in the sentence. Check all that apply.nervouslytallbanquethall Howrley-David, Inc., manufactures two models of motorcycles: the Fatboy and the Screamer. Both models are assembled in the same plant and require the same assembling operations. The difference between the models is the cost of materials. The following data are available for August: Fatboy Screamer TotalNumber of units assembled 2,000 4,000 6,000 Materials cost per unit $ 2,000 $ 3,000 Other costs: Direct labor $ 6,000,000 Indirect materials 1,800,000 Other overhead 4,200,000 Required:Howrled-David uses operations costing and assigns conversion costs based on the number of units assembled. Compute the cost of each model assembled in August. fatboy screamer totaloperation cost materials cost total cost number of units unit cost R holdA company claims that their new bottle holds 25% more laundry soap. If their original container held 53 fluid ounces of soap, how much does the new containe? solve this question a=7+3 Q14)Points A, B and C lie on the circumference of a circle and DE is thetangent to the circle at A. Angle DAB = 79 and angle EAC = 37.2Find the sizes of angles x and y.Not to scaleGive a reason for your answers.B7[Total 37901370EA what is 0.246 divide by 6 Sunland Company is a merchandising firm. Last year the company reported sales of $676000 and cost of goods sold of $404600. The company's total variable selling and administrative expense was $60800, and fixed selling and administrative expense was $54020. The total fixed costs for the firm are Using the scenario below, what would you do in each step of the SIPDEprocess:You are driving at 55 mph on an Interstate. A car in front of you has ablow out on its right front tire. How do I simplify 25.3(2.4) Which is an example of the relationship between the arts and social change during the 1920s? Connections academy ? Alexandra spends 1/3 of her daysleeping and 3/8 of her day at work. What fraction of Alexandras day is occupied by sleep or work? You decide to invest $997.90 at an interest rate of 17% l, how long will it take to triple your money? Round to the nearest whole number. I NEED HELP FAST!!Peter is assisting with a report that will forecast sales for the next year. He has been askedto collate sales data for the previous five years in different seasons. He understands thatwill help account for seasonal trends. What kind of sales forecast report is Peter workingon?nPeter is working on areport to forecast sales.Delphi methodtime series analysissales force estimationsales forecastingIt is not the last one. I already tried it. What can be done to make a lot of human growth hormone so that it can be used therapeutically? When going from a fast speed to a slow speed how is light bent?1.away from the normal line2.toward the normal line OAll of the aboveWhich drug is an example of a narcotic and an OPIOID?*MarijuanaTobaccoAlcoholOcycontin Which best identifies Jackie Robinsons reason for writing his letter to President Eisenhower? He hopes that the president will take immediate action to curb segregation laws at the federal level. He believes that the president should punish Governor Faubus for his inexcusable actions. He feels that the president has too much sympathy for pro-segregationists like Governor Faubus. He thinks that the president should be commended for his remarks at the Summit Meeting of Negro Leaders How should the United States flag be disposed of when it becomes old and tattered?Thrown into a garbage canBurned ceremoniouslyCut into piecesRecycled (IF YOU ANSWER ME ILL MAKE YOU BRAINLIST)Which of the following does NOT correctly describe the Battle of Kettle Creek? A. It effectively eliminated the British presence in Georgia. B. It demonstrated the lack of Loyalist support in the south.C. It was poorly executed due to a lack of military discipline. D. It was an encouraging Patriot victory amidst larger defeats Help me please. I need helpppppoooooopppppopopppp