Answer:
For the circle: 254.47 For the parallelogram: 45
Step-by-step explanation:
Circle:
Since we're scaling the numbers up by 2.5, 4=9
the formula for a circle is πr^2, so multiply 3.14* 81
Parallelogram:
this is a lot easier than the circle, the formula's only b·h
scaled, 2.25= 4.5 and 5= 10
multiply, and get 45
hope this helps!
Answer:
10
Step-by-step explanation:
the ratio of horeses to chickens on a farm is 9:4 if theres a total of 39 animals how many chickens are on the farm
Answer: Should be 156 chickens
Step-by-step explanation:
4 times 39 iss 156
Solve the following equations. Check your work.
1. 5m + 4 = 7m + 6
Jen got 18 out of 21 questions on a test (missed 3 questions). What is their percent grade. How did you find the answer?
Complete the table for each value of k.
k
k=2 ⬜
k=3 ⬜
Answer:
Step-by-step explanation:
Value of k. Units. 8.9875517923(14)×109. N·m2/C2.
N, P2O5, and K2O costs $0.42, $0.50, .
The scale factor here is 3 ( k =3) and the distance from A to B is 8 units.
Write answer on correct order so i would not be confused + no need for explanation
Answer:
Step-by-step explanation:
What is the range and domain
Answer:
domain is 0 to infinity and range is 5 to infinity
Step-by-step explanation:
x is domain and y is range
help asap, just help
Answer: p’s’ || Q’R’
Step-by-step explanation:
The ratio of girls to boys in Mrs.Johnson' class is 4 to 5. There are 12 girls in the class. What is the total number of students in Mrs.Johnson' class?
Answer:
27
Step-by-step explanation:
What do we divide the numerator and denominator by to simplify \frac{12}{30}
30
12
to lowest terms?
3
4
2
6
Answer:
2
Step-by-step explanation:
Took a quiz with this question and got it right
Select the correct answer.
The ratio of keepers to animals in the city zoo is 2 : 7. The table shows the current numbers of animals and keepers in the zoo. If 21 more animals are added, how many total keepers are needed to maintain the ratio of keepers to animals?
free 50 points btw
Answer:
You need 8 keepers in total.
Step-by-step explanation:
2:7 _:28
28 divided by 7 is 4
4 times 2 is 8
Answer:
8
Step-by-step explanation:
2/7= _/28
Cross multiply and divide and you will get 8
Can someone answer the question below
What is the mathematical equation for 1 bobcat has 2 eyes =
Answer: 86?
Step-by-step explanation: 60/2 = 30 x= bobcat and eyes
4x + 2(30-x) = 86
4x + 60 - 2x = 86
2x = 86-60
2x = 26
x = 13 4 x 13 + 2 x 17 = 86
PLEASE HELP!!!!
Which equation is a point slope form equation for line AB?
1. y+2=−2(x−5)
2. y+5=−2(x−2)
3. y+1=−2(x−6)
4. y+6=−2(x−1)
Answer:
i think its 4
Step-by-step explanation:
the point on the line it it describing is a and it is at (1,6)
i hope this helps
Hey, I really need some help figuring out this question.
Answer:
it's d
Step-by-step explanation:
because the answer would be the same on both sides
Solve the equation.
f/6=2.5
Answer:
15
Step-by-step explanation:
2.5 x 6 = 15 so f = 15
The maximum height of an asian elephant is 9.8 feet. What mixed number represtents this height?
Answer: 9 and 4/5
Step-by-step explanation:
Answer:
9 &4/5
Step-by-step explanation:
You put $6000 in an account. The account earns $1050 simple interest in 5 years. What is the annual interest rate?
1050 divided by 5 =210$ birr per year
I WILL MAKE BRAINLIEST (please show work)
a) In the first event, the eighth graders are running a baton relay race with three other classmates. The team’s top speed for each leg is 56.81 seconds, 59.22 seconds, 57.39 seconds, and 60.11 seconds. Use the information to predict the team’s best time for the race.
If the team’s best time for the race is less than 4 minutes, then the eighth graders earn 40 points. If not, the seventh graders earn 40 points. Which grade should be awarded 40 points?
Answer:
233.53 s
Step-by-step explanation:
The sum of best times for the legs is ...
56.81 +59.22 +57.39 +60.11 = 233.53 . . . seconds
Without additional information about the effects of training or the normal variation in times, this is the best prediction we can make.
PLEASE HELP ASAP!!! my class is about to ennnd!
Answer:
the first answer choice
A)
Step-by-step explanation:
Help-------------------------------
Answer:
a=70
b=14
c=33
Step-by-step explanation:
a= 140÷30= 70
B=140÷10=14
C=120÷36=33.333333 so that rounds to 33
what is the answer for 8 4/7 ÷ 15
Answer:
4/7
Step-by-step explanation:
What two things are true if a relationship is proportional? Is there a shortcut ?
Answer:
They represent the same relationship and one variable is always a constant value times the other.
Step-by-step explanation:
Simplify:
–13.5a + 34.12b + 65.5a – 32.5b – 35.8a
A. 32.5a + 20.47b
B. 16.2a + 1.62b
C. –18.7a – 26b
D. 1.62a + 16.2b need the answer right away
Answer: 32.5a + 20.47b
Step-by-step explanation:
Answer:
It's A
Step-by-step explanation:
edg 2022
I request assistance.
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Answer:
I got b
Step-by-step explanation:
Im not sure how to fully explain but I hope tthishelps!
Several items in a store are on sale. Complete the table with the correct prices.
Answer:
1.$36
2.$35
3.$51
4.$43
Answer:
1.) $35
2.) $36
3.)$51
4.)$43
Step-by-step explanation:
1.)30% of 50 is 15 and you would subtract the 15 from 50 to get your discount.
2.)55% of 80 is 44 and you would subtract 44 from 80 to get your after price.
3.)For this one, I divided the discount price by 3 and multiplied it by 4 to get the original price since 1/4 was taken from it or 25%.
4.) There was only one option left.
I'll give brainliest!! Please answer these please!!
Use dimensional analysis to convert each rate. Round your answer to the nearest hundredth if necessary.
#1. It costs $0.001 per hour to run a light bulb. How much does it cost to run each light bulb per month?
#2. The winner of the biggest loser lost 0.952 ounces per hour. How many pounds did they lose per week?
#3. Falcons can dive at a speed of up to 318 feet per second. How many miles per hour can they dive?
Answer:
#1 It costs $0.73 to run each lightbulb per month
#2 They lost 9.996 pounds per week
#3 They can dive 3.61363636 miles per hour
Step-by-step explanation:
#1 There are 730 hours in a month. Multiplying that by 0.001 gives $0.73.
#2 There are 168 hours in a week. Multiplying that by 0.952 gives 159.936 ounces. 159.936 ounces = 9.996 pounds
#3 One minute equals 60 seconds. 318x60 gives 19,080 feet. 19,080 feet converted gives 3.61363636 miles
Justin is trying to determine if he has enough money to buy a new video game. The game cost $54.79. He started the day with $210 in his bank account. Looking at his receipts, he has spent $87.35 at a clothing store, $42.79 at a party store, and $25.68 at a gas station. What integer represents the amount he spent?
Answer:
He has spent $155.82
Step-by-step explanation:
87.35+42.79+25.68=155.82
Answer: He invested 155,82 dollars.
Step-by-step explanation:
Which of the following statements are true about 2 to the power of 8? (Select all that apply)
It can be read as "eight squared."
It has an exponent of 2.
It can be written as a multiplication problem with eight factors of 2.
It has a power of 256.
It can be read as "two raised to a power of eight."
It has a base of 2.
It has a power of 128.
Answer:
It can be read as "eight squared". It can be read as "two raised to the power of eight." It can be written as a multiplication problem with eight factors of 2.
Step-by-step explanation:
can you guys help with this
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The answer is C.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Solve the inequality. 2n/7 ≤ 4, but it needs to be in set-notation.
Answer
n < 14
Step-by-step explanation:
simplify 2n<28
2n/2<28/2
simplify n<14