Answer:
8th customer when i did the math
Step-by-step explanation:
...
Answer:
the first person to get a free taco would be the 60th customer since 60 is a common multiple of both 12 and 15 and I believe the second would be 120th customer
Find the value of x in each case.
Answer:
I think its 80 for both. .,.
Hola,
Goodluck! Z:
Just for some fun during veterans day:
24−16÷(5+3)·2
Answer:
20
Step-by-step explanation:
24 - 16 ÷ (5 + 3) × 2 using BODMAS
24 - 16 ÷ 8 × 2
24 - 2 × 2
24 - 4
20
A local flower shop sells a dozen roses for $12.85. Based on this information, which of the following could be true?
1 point
A. $38.55 for four dozen roses
B. $64.25 for five dozen roses
C. $25.70 for 18 roses
D. $32.13 for two dozen roses help me please
What is the next number in this sequence? 3, 7, 11, 15….
17
21
19
22
Answer:
19
Step-by-step explanation:
Please give brainliest.
Answer: 19
Step-by-step explanation:
hope this works
Part 2 of the other question and obvi the ones that are crossed out, you do not have to do.
Answer:
19)51.06
22)-3.08
25) 19.25 cost per visit.
Step-by-step explanation:
Amil took $65.00 to go shopping, and he bought 2 pair of jeans for $27.00 each. How much change will he have? Choose the expression that is a correct translation of the problem.
(2 x 27) - 65
65 – (2 x 27)
65 – (2 + 27)
65 – 2 + 27
Answer:
B) 65 – (2 x 27)
Step-by-step explanation:
65 is you total, 2 is the amount of jeans and 27 is the individual price of the jeans.
Since you want to know how much is left over, you subtract how much you spent which would be, in this case, the jeans.
You bought 2 jeans, each for 27 dollars so you multiply the two to see how much for both jeans.
Subtract that from the total.
Hope this helps! (^-^)
Answer:
65-(2 x27)
Step-by-step explanation:
You already know that Amil has 65$ so that's the first part.
And then it tells you that he bought 2 pairs of jeans and the price.
So if u multiply how many jeans he got times the price that tells you how much it cost. So it cost 54$
Last but not least you subtract 54$(the price) from 65$(how much money he had) to get the amount of change left over.
Please give Brainliest. And hope this helps :)
Bill bought a shirt for $35.80 plus he paid an additional 7% in sales tax. What was the total cost?
Answer:
60.86 i think
Step-by-step explanation:
What steps should be taken to complete the conversion?
8 mi 1.61k 1000 m
x х
X
1 mi 1k
1
ОООО
Cancel the mile and kilometer units. Divide 8 by 1.61, then multiply by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1.61, then multiply by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1.61, then divide by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1000, then divide by 1.61.
Answer:
The third option should be correct please correct me if im wrong
write an integer for profit of $9
1 yard in 6 minutes
Question 1
Part A
Find the unit rate.
The unit rate in feet per second is 1/120 feet/sec.
Given that, 1 yard in 6 minutes.
What is the unit rate?Unit rate can be defined as the ratio between two measurements with the second term as 1. It is considered to be different from a rate, in which a certain number of units of the first quantity is compared to one unit of the second quantity.
We know that 1 yard=3 feet and 1 minute = 60 seconds
Now, 6 minutes = 360
So, unit rate is 3/360
= 1/120 feet/sec
Therefore, the unit rate in feet per second is 1/120 feet/sec.
#SPJ2
"Your question is incomplete, probably the complete question/missing part is:"
1 yard in 6 minutes, find the unit rate in feet per second.
You have 2 different savings accounts. For Account A, the simple interest earned after 3 months is $0.90. For Account B, the simple interest earned after 18 months is $22.50. If the interest rate is 3.6%for Account A and 2.5% for Account B, how much is the principal in each account? Which account earned you the most interest the first month? Explain your answer.
Account A has a principal of $BLANK. (Round to the nearest dollar as needed.)
Help help help help help help help
Answer:
C▶♋♋♋♋♋♋♋♋♋♋♋
Please help me answer this question.
Ross has a model truck. It has a scale of 1 inch for every 32 inches on a real-sized truck. He wants to build a garage for the model at the same scale.
Given that the garage for a real-sized truck is 12 feet wide, how wide should his model garage be?
Answer in decimal form: 4.5 inches
Answer as a mixed number = 4 & 1/2 inches
========================================================
Explanation:
" It has a scale of 1 inch for every 32 inches on a real-sized truck" means the the scale is 1:32
Put another way, the real life width is 32 times greater than the scale model.
So we can form the equation
y = 32x
where x is the scale model width and y is the actual real life width.
---------
The garage in the real world is 12 feet wide, or 12*12 = 144 inches wide.
Plug y = 144 into the equation and solve for x
y = 32x
32x = y
32x = 144
x = 144/32
x = 4.5
His scale model garage must be 4.5 inches wide
4.5 inches = 4 & 1/2 inches = 4 and a half inches
Answer:
4.5 inches
Step-by-step explanation:
First, convert all measurements to the mase units
12 feet -> 144 in
Now, we will identify what 144 inches would be as a model scale. We will do so by dividing 144/32 since 32inches equals 1 model scale inch.
144/32= 4.5
therefore, the garage will be 4.5 inches as a model scale.
Charles decides to use the method of proportions and similar
triangles to find the height of a lamppost. He measures the length of
the post's shadow and finds it is 10 feet long. Then he holds a 12-inch
ruler perpendicular to the ground and finds that it casts a 4-inch
shadow. How tall is the lamppost?
a. 2.5 ft c. 30 ft
b. 4.8 ft d. 120 ft
Answer:
C. 30 ft.
Step-by-step explanation:
10 = x
12 = 4
Divide by 4
1inch shadow = 3 inches height
1 inch of a shadow is 3 inches
10 feet is 120 inches
120 * 3
360 inches height = 30 ft
Consider Brainliest!
In 2017, a rock band held a concert in Atlanta, Georgia. The attendance was 53,500. However, in 2018, they returned to Atlanta, but the crowd was only 41,900. What was the percent change in crowd attendance from 2017 to 2018? *
An increase of 21.68%
An increase of 27.68%
A decrease of 21.68%
An decrease of 27.68%
Answer:
A decrease of 21.68
Step-by-step explanation:
I NEED HELP THIS IS DUE IN AN HOUR!!!!!
Answer the best you can please :)
Answer:
586
Step-by-step explanation:
Answer:
4,102/7 in decimal notation: five hundred eighty-six
I REALLY REALLY NEED HELP ON THIS!!! IF YOU SHOW YOUR WORK I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST!! WORTH 20 POINTS!!! A water pump moves 360 gallons of water in 18 minutes. Draw a graph of the situation. How long would it take to pump 1,080 gallons of water? Find the number of gallons pumped each minute.
The dog knows it should not be traveling at this time, but follows his owner. Would this be an example of an internal or external conflict? Why?
Answer:
internal conflict
Step-by-step explanation:
bc the dog cares about his owner but he also knows he shouldn't b traveling rn so its a problem within him. Hope this helps
Plz :<
In a science experiment, the temperature of a substance is changed from 42 degrees Fahrenheit to -54 degrees Fahrenheit at an average rate of -12 degrees per hour. Over how many hours does this change take place? *
10 points
A -8 hours
B. 1/8 hour
C. 1 hour
D. 8 hours
Answer:
D 8 hours
Step-by-step explanation:
it has to be positive and it is obviously more than 1 hour so it has to be 8 hours by process of elimination.
A restaurant orders corn tortillas and flour tortillas. The ratio of the number of corn tortillas to the number of flour tortillas is 2 : 3. What is the ratio of the number of flour tortillas to the total number of tortillas?
3 : 8
3 : 5
2 : 8
2 : 5
Answer:
The answer is 3:5
Step-by-step explanation:
Since the Ratio is to flour tortillas to total, we already know that the number of flour tortillas is 3.
The total number is 5. If you add up both flour tortillas and corn tortillas the total number would be 5.
The ratio would be 3:5
y = –6x+2
–12x – 2y = –4
How many solutions does this linear system have?
one solution: (0, 0)
one solution: (1, –4)
no solution
an infinite number of solutions
Will AWARD BRAINLEYEST
Answer: Option D
(D) infinite number of solutions
Step-by-step explanation:
Find the value of x in each case:
**AWARDING BRAINLIEST!**
Answer:
edc≡80°
cba=32.75°
Step-by-step explanation:
A triangle is 180° so for edc you do 180-100= 80°. For cba you do
180-49= 131. Then to get x you do 131÷4= 32.75°
I think this should be the correct answer!
Determine whether the graph represents a proportional relationship.
a) Yes, it is a proportional relationship because the graph goes through the origin
b) No, it is not a proportional relationship because the graph does not go through the
origin
c) Yes, it is a proportional relationship because the graph is a straight line
d) No, it is not a proportional relationship because the graph is not a straight line
Answer:
a
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP ME ;-; ILL MARK AS BRIANLIEST IF ITS RIGHT
The event coordinator asks you to determine how many students participated in the
track-and-field day. The total number of students in seventh and eighth grade
combined is 584; 5/8 of them are seventh graders and 3/8 of them are eighth-graders. If 4/8 of the seventh graders participated in track-and-field day and 7/8 of the eighth graders participated, about how many total students participated? Describe the process you used to find your answer.
Answer:
374.125 students. Not sure if you're supposed to round up or down considering you can't have a fraction of a person, but I would round down.
Step-by-step explanation:
(5/8) (584) = 365 seventh graders in total
(3/8) (584) = 219 eighth graders in total
(4/8) (365) = 182.5 seventh graders who participated in track-and-field day
(7/8) (219) = 191.625 eighth graders who participated in track-and-field day
182.5 + 191.625 = 374.125 students in total who participated
Answer:
First, I took 5/8 out of 584 for the seventh graders which came out to 365 seventh graders. Then, I did the same thing with 3/8 and it came out to 219 eighth graders. Then I took out 4/5 out of 365 which resulted as 292. Then I did the same thing for 7/8 and the results came out as 191. So in total 483 students participated in track-and-field day.
Step-by-step explanation:
. The table shows a proportional relationship between x and y. What is the unit rate of y per x? A) 1 B) 3 C) 6 D) 9
ill give brainly
Answer:
I cannot see the table.
Step-by-step explanation:
You can download the image, then attach it to your question. I will gladly edit this answer if you need it!
Please help, I will give brainliest to best answer
Answer: corn flour
Step-by-step explanation:
WF: 12.5/5 =2.5 per pound
RF: 24/8 = 3 per pound
CR: 33.75/15 = 2.25 per pound
SF: 55.2/24=2.4 per pound
Think about how you can use absolute value notation to express the distance between two points on a coordinate graph. For each pair of points below, find the distance between the given points and express your work using absolute value symbols. Show your work.
(4, 9) and ( –5, 9)
(7, –1) and (7, –4)
(0, 9) and (0, –7)
(4, –8) and (–10, –8)
Answer:
(4, 9) and (-10, -8)
Step-by-step explanation:
PLEASE HURRY, BRAINLIEST??
Jude graphed the inequality s
A number line going from negative 12 to negative 4. A closed circle is at negative 9. Everything to the left of the circle is shaded.
Is his graph correct? Explain why or why not.
Answer:
Sample Response: No, Jude’s graph is incorrect. The inequality symbol is “less than,” so -9 is not included. He should have used an open circle on -9.
Step-by-step explanation:
Answer:
No, Jude’s graph is incorrect. The inequality symbol is “less than,” so -9 is not included. He should have used an open circle on -9.
Step-by-step explanation: