Answer:
The correct answer is 22.5
Step-by-step explanation:
in the bathroom we can see that there is a rectangle shape and a piece that is in a triangle shape the rectangles shape is 10 and the triangles is 12.5. it doesn't make much sense as I'm explaining it but on paper 22.5 is the only correct answer
write an integer for profit of $9
Find the value of x in each case.
Answer:
I think its 80 for both. .,.
Hola,
Goodluck! Z:
6.39E-26 in scientific notation please help
Answer:
I'm so sorry I just need points :) bjsdbhdjfhedf8biehuj3
Step-by-step explanation:
Thanks
y = –6x+2
–12x – 2y = –4
How many solutions does this linear system have?
one solution: (0, 0)
one solution: (1, –4)
no solution
an infinite number of solutions
Will AWARD BRAINLEYEST
Answer: Option D
(D) infinite number of solutions
Step-by-step explanation:
Determine whether the graph represents a proportional relationship.
a) Yes, it is a proportional relationship because the graph goes through the origin
b) No, it is not a proportional relationship because the graph does not go through the
origin
c) Yes, it is a proportional relationship because the graph is a straight line
d) No, it is not a proportional relationship because the graph is not a straight line
Answer:
a
Step-by-step explanation:
I REALLY REALLY NEED HELP ON THIS!!! IF YOU SHOW YOUR WORK I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST!! WORTH 20 POINTS!!! A water pump moves 360 gallons of water in 18 minutes. Draw a graph of the situation. How long would it take to pump 1,080 gallons of water? Find the number of gallons pumped each minute.
6 to the second power−2(5+1+3) equals?
Answer:
306
Step-by-step explanation:
6² = 36
36 - 2 = 34
Since 5+1+3 is in parenthesis, it comes before multiplication (remember PEMDAS or Order of Operations)
5+1+3 = 9
34 x 9 = 306
Answer:
306
Step-by-step explanation:
6² = 36
36 - 2 = 34
Since 5+1+3 is in parenthesis, it comes before multiplication (remember PEMDAS or Order of Operations)
5+1+3 = 9
34 x 9 = 306
Help?
( this is not from a quiz. )
( also, this is science. )
my last question got answered and they told me answers not even related to the question.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
if u count the number of spaces from the zero after the decimal point then make it negative becouse the zeros are behind it
Please help me answer this question.
Plz :<
In a science experiment, the temperature of a substance is changed from 42 degrees Fahrenheit to -54 degrees Fahrenheit at an average rate of -12 degrees per hour. Over how many hours does this change take place? *
10 points
A -8 hours
B. 1/8 hour
C. 1 hour
D. 8 hours
Answer:
D 8 hours
Step-by-step explanation:
it has to be positive and it is obviously more than 1 hour so it has to be 8 hours by process of elimination.
Ross has a model truck. It has a scale of 1 inch for every 32 inches on a real-sized truck. He wants to build a garage for the model at the same scale.
Given that the garage for a real-sized truck is 12 feet wide, how wide should his model garage be?
Answer in decimal form: 4.5 inches
Answer as a mixed number = 4 & 1/2 inches
========================================================
Explanation:
" It has a scale of 1 inch for every 32 inches on a real-sized truck" means the the scale is 1:32
Put another way, the real life width is 32 times greater than the scale model.
So we can form the equation
y = 32x
where x is the scale model width and y is the actual real life width.
---------
The garage in the real world is 12 feet wide, or 12*12 = 144 inches wide.
Plug y = 144 into the equation and solve for x
y = 32x
32x = y
32x = 144
x = 144/32
x = 4.5
His scale model garage must be 4.5 inches wide
4.5 inches = 4 & 1/2 inches = 4 and a half inches
Answer:
4.5 inches
Step-by-step explanation:
First, convert all measurements to the mase units
12 feet -> 144 in
Now, we will identify what 144 inches would be as a model scale. We will do so by dividing 144/32 since 32inches equals 1 model scale inch.
144/32= 4.5
therefore, the garage will be 4.5 inches as a model scale.
i will mark you brainly just please help!
Answer:it a half inch down i then go a little down in then you have to put a dot on the spout in then you wait ill come back for more
Step-by-step explanation:
go to my page
Bill bought a shirt for $35.80 plus he paid an additional 7% in sales tax. What was the total cost?
Answer:
60.86 i think
Step-by-step explanation:
In 2017, a rock band held a concert in Atlanta, Georgia. The attendance was 53,500. However, in 2018, they returned to Atlanta, but the crowd was only 41,900. What was the percent change in crowd attendance from 2017 to 2018? *
An increase of 21.68%
An increase of 27.68%
A decrease of 21.68%
An decrease of 27.68%
Answer:
A decrease of 21.68
Step-by-step explanation:
A service club has 64 male members and 16 female members. Which statement is true?
A.There are 2 female members for every male member in the service club.
B.There are 2 male members for every female member in the service club.
C.There are 4 female members for every male member in the service club.
D.There are 4 male members for every female member in the service club.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
It would be D because since there would be 4 male members for each female, 16 times 4 is 64 so it would be correct.
Answer: D
Step-by-step explanation: There are 4 times as many male members, so there will be 4 male members for every ONE female member
The dog knows it should not be traveling at this time, but follows his owner. Would this be an example of an internal or external conflict? Why?
Answer:
internal conflict
Step-by-step explanation:
bc the dog cares about his owner but he also knows he shouldn't b traveling rn so its a problem within him. Hope this helps
Quadrilateral Q’R’S’T is a dilation if quadrilateral QRST, with the origin as the center of dilation.
What appears to be the scale factor used to create this dilation?
4
0.5
2
0.25
Simplify.....
4p + 2p
Answer:
6p
Step-by-step explanation:
You just add 4 and 2 together and then put p at the end because they are like terms.
Students voted for a new class president and the results are shown in the table.
A 2-column table with 3 rows. Column 1 is labeled Candidate with entries Rosalia, Jocelyn, Danny. Column 2 is labeled Votes with entries 124, 109, 111.
The ratio 124:111 is a _______compassion
part-to-part
part-to-whole
whole-to-part
whole-to-whole
Answer:
its *part to part* also A
Step-by-step explanation:
:)
Answer:
A (i think)
Step-by-step explanation:
Michael decided to make French toast. He finds a recipe that calls for the following ingredients:
FRENCH TOAST
8 slices of bread
4 eggs
2 cup of milk
1 teaspoon of cinnamon
Which of the following comparison statements describe how much milk is used for the slices of bread used (There are 2 correct answers)?
A.1/4 cup of milk for every 1 slices of bread
B.2 cup of milk for every 8 slice of bread
C.1 cup of milk for every 1 slice of bread
D.1 cup of milk for every 1/8 slice of bread
E.4 cups of milk for every 1 slice of bread
Please help, I will give brainliest to best answer
Answer: corn flour
Step-by-step explanation:
WF: 12.5/5 =2.5 per pound
RF: 24/8 = 3 per pound
CR: 33.75/15 = 2.25 per pound
SF: 55.2/24=2.4 per pound
What steps should be taken to complete the conversion?
8 mi 1.61k 1000 m
x х
X
1 mi 1k
1
ОООО
Cancel the mile and kilometer units. Divide 8 by 1.61, then multiply by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1.61, then multiply by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1.61, then divide by 1000.
Cancel the mile and kilometer units. Multiply 8 by 1000, then divide by 1.61.
Answer:
The third option should be correct please correct me if im wrong
What is one-half divided by one-eight?
Please use fractions
I'll give brainliest if it's right and you show ur work
Answer: 4
Step-by-step explanation:
Answer:
4
Step-by-step explanation:
1/8 -> 1 x 8 > 2 x 1 = 8/2
1/4 -> 4 x 2 > 1 x 2 = 4/1 = 4
Charles decides to use the method of proportions and similar
triangles to find the height of a lamppost. He measures the length of
the post's shadow and finds it is 10 feet long. Then he holds a 12-inch
ruler perpendicular to the ground and finds that it casts a 4-inch
shadow. How tall is the lamppost?
a. 2.5 ft c. 30 ft
b. 4.8 ft d. 120 ft
Answer:
C. 30 ft.
Step-by-step explanation:
10 = x
12 = 4
Divide by 4
1inch shadow = 3 inches height
1 inch of a shadow is 3 inches
10 feet is 120 inches
120 * 3
360 inches height = 30 ft
Consider Brainliest!
The areas of three squares will be used to prove that AQRS is a right triangle.
Which of these shows the dimensions of the three squares that are needed for the proof?
A.2 units by 2 units
4 units by 4 units
10 units by 10 units
B. 6 units by 6 units
8 units by 8 units
10 units by 10 units
C. 6 units by 6 units
8 units by 8 units
14 units by 14 units
D. 12 units by 12 units
16 units by 16 units
20 units by 20 units
Help needed!!!!!
Answer:
The answer is D
Step by step explanation.
Answer:the answer is C
Step-by-step explanation:
1 yard in 6 minutes
Question 1
Part A
Find the unit rate.
The unit rate in feet per second is 1/120 feet/sec.
Given that, 1 yard in 6 minutes.
What is the unit rate?Unit rate can be defined as the ratio between two measurements with the second term as 1. It is considered to be different from a rate, in which a certain number of units of the first quantity is compared to one unit of the second quantity.
We know that 1 yard=3 feet and 1 minute = 60 seconds
Now, 6 minutes = 360
So, unit rate is 3/360
= 1/120 feet/sec
Therefore, the unit rate in feet per second is 1/120 feet/sec.
#SPJ2
"Your question is incomplete, probably the complete question/missing part is:"
1 yard in 6 minutes, find the unit rate in feet per second.
. The table shows a proportional relationship between x and y. What is the unit rate of y per x? A) 1 B) 3 C) 6 D) 9
ill give brainly
Answer:
I cannot see the table.
Step-by-step explanation:
You can download the image, then attach it to your question. I will gladly edit this answer if you need it!
Convert 3.25 kilograms to grams.
(1 kilogram = 1,000 grams)
Group of answer choices
0.000325
0.00325
325
3250
Answer:
3250
Step-by-step explanation;
3.25 * 1000 = 3250
Please answer this question
Part 2 of the other question and obvi the ones that are crossed out, you do not have to do.
Answer:
19)51.06
22)-3.08
25) 19.25 cost per visit.
Step-by-step explanation: