How do I graph this? Domain: 1 Range: 2

Answers

Answer 1

Answer:

You graph them by using the domain as x and the range y.

Step-by-step explanation:


Related Questions

Duane recorded the temperature outside his window one morning. On the second day, the temperature went up 7 degrees. On the third day, the temperature went down 10 degrees. On the fourth day, the temperature went down 6 degrees, and it was 1°F. What was the temperature on the first day?

Answers

Answer:

The temperature on the first day was 10 °F.

Step-by-step explanation:

Let's find the temperature in every single step starting from the fourth day:

[tex]T_{4} = T_{3} - 6 F = 1 F[/tex]          

[tex] T_{3} = 1 F + 6 F = 7 F [/tex]

Then, the temperature of the third day was 7 °F

On the third day:

[tex] T_{3} = T_{2} - 10 F = 7 F [/tex]

[tex] T_{2} = 7 F + 10 F = 17 F [/tex]

Hence, the temperature on the second day was 17 °F.

Now, on the second day:

[tex]T_{2} = T_{1} + 7 F = 17 F[/tex]  

[tex] T_{1} = 17 F - 7 F = 10 F [/tex]

Therefore, the temperature on the first day was 10 °F.

I hope it helps you!                        

Given: x + y = 10.
If x = -21, what is y?

Answers

y=31
You have to work backwards to isolate y. You would at 21 to both sides and get y = 31

Answer:

31.

Step-by-step explanation:

-21 + 31 = 10

x + y = 10

y = 31

SOMEBODY PLEASE HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIEST


In parallelogram KLMN, KN = 10, MN = 7 and mK = 50°



Find the measures of the remaining angles of parallelogram KLMN. Justify each of the measures with a theorem.
Find the measures of the remaining side lengths of parallelogram KLMN. Justify each of the measures with a theorem.

Answers

Answer:

a- 130, 130, and 50

b- 7 and 10

Answer:

a- 130, 130, and 50

b- 7 and 10

Step-by-step explanation:

If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit

Answers

Answer:

$0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

Answer:

0.25 per ounce

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15 is 0.25

write an equation in slope intercept form for the line that passes through (1,-1) and is parallel to the line described by y=2x-4

PLEASE HELP:(((((

Answers

Answer:

If 2 lines are parallel, their slopes are the same, so all we need to do is plug in the given point and slope in the equation y = mx + b and solve for b.

[tex]-1 = 2(1) + b\\\\-1 = 2 + b\\\\-3 = b[/tex]

The equation of a line in slope-intercept form that goes through (1, -1) and is parallel to the line y = 2x - 4 is [tex]y = 2x - 3[/tex].

A sports store is having a 20% off sale on skis. The original price of the ski is $560.00
The tax rate is 8.5%. What is the total cost of the skis?

Answers

Answer:

Total cost: 486.080$

Step-by-step explanation:

Original Price: 560.000$

Sale: 20%

Discount: 560.000$ * 20% = 112.000$

Discounted Price: 560.000$ - 112.000$ = 448.000$

Tax Rate: 8.5%

Tax: 448.000$ * 8.5% = 38.080$

Tax after Tax: 448.000$ + 38.080$ = 486.080$

Wahts the value of N

Answers

Answer:

n=7

Step-by-step explanation:

33-19÷2= 7

sorry if my answer is wrong

the answer is N=7. pretty sure this is correct:)

6th grade math i mark as brainliest​

Answers

Answer:

quotient im pretty sure i haven't been in 6th grade in 2 years so sorry if im wrong

Step-by-step explanation:

Norman is a sunflower farmer. He uses a plot of

land that is 3 km by 4.3 km. How much land

does he use for his sunflowers​

Answers

Answer: 12.9 square km

Step-by-step explanation: 4.3 x 3 =12.9

Solve the system of equations.
y=4x
y = x^2 + 3
A. (-1, -4) and (3, 12)
B. (0, 3) and (1, 4)
C. (1, 4) and (3, 12)
D. (-3, -12) and (-1, -4)​

Answers

Answer:(1,4) and (3,12)

Step-by-step explanation

Does anyone wanna help ya girl out?? I’ll give brainliest for best answer (it’ll go who answers first, and how helpful the answer is)... you’ll also get 20 points teehee :)

Answers

Answer: 1, 2, and 4

Step-by-step explanation:

(x+1)-6(x+1)+8 how to factorise it?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

If you have written the question correctly, then you don't need to factor it. You only need to remove the brackets.

x + 1 + 6x + 6 + 8

7x + 15 is your final answer.

However, I think the question is

(x + 1)^2 + 6(x + 1) + 8

Let y = x + 1

y^2 + 6y + 8

(y + 2)(y + 4)

(x + 1 + 2 ) ( x + 1 + 4)

(x + 3)(x + 5)

7. The lifetime of a certain brand of tires is approximately normally distributed, with a

mean of 40,000 miles and a standard deviation of 2,500 miles under normal driving conditions.

Tire wear is greatly affected by road, weather and driver conditions along with proper

maintenance of the tires. A driver who aggressively accelerates or makes quick stops, for

example, will wear out a tire much more quickly. The brand carries a warranty of 33,000 miles

under normal driving conditions, i.e., the company will replace a tire if it wears out before this

mileage limit is reached.

Answers

Answer:

0.0025551

Step-by-step explanation:

Given that:

Mean (m) = 40000

Standard deviation (s) = 2500

P(x < 33,000) :

USing the relation to obtain the standardized score (Z) :

Z = (x - m) / s

Z = (33000 - 40000) / 2500 = - 2.8

p(Z < -2.8) = 0.0025551 ( Z probability calculator)

Probability of Tyre wagering out before mileage limit is reached = 0.0025551

What information can be used to compare linear relationships? Explain why.

Answers

Answer:the slope and the y intercept (you can tell there linear if the slope is the same and the y-intercepts are different).

Step-by-step explanation:

Answer:

Sample Response: Linear relationships can be compared using their initial values, or y-intercepts, and their rates of change, or slopes. Initial values can tell you which relationship started with a greater value. Comparing slopes can tell you which relationship is rising or falling faster.

Step-by-step explanation:

an equivalent ratio for 5:10

Answers

Answer:

Here u go! :)

Step-by-step explanation:

10:20, 15:25, 20:30 etc..

Hope this helps you! xx

Answer:

10:20, 15:30, 20:40, 25:50

Step-by-step explanation:

Write the sentence as an inequality.

Three times a number w is less than 18.

Answers

Answer:

w<6

Step-by-step explanation:

3w/3 <18/3

You divide that and get w<6.

Find the surface area of the 3D solid. Round to one decimal place.

Answers

Answer:

172.5

Step-by-step explanation:

The formula for the surface area of a right circular cone (the following shape) is πr( r + √h^2 + r^2). Since the radius (r) is already given (3) and the height (h) is already given (15), you just replace each r with 3 and h with 15. After solving this out, you should get 172.45, which rounds to 172.5 to the first decimal place

Which point is located at (2,-5)?

Answers

Answer:

B.

Hope this helps!

A 35-foot tall pole is leading towards a building. To stop the pole from leaning further, a 48-foot long cable is secured from the top of the pole to a stake in the ground opposite of the building. If the stake is 30 feet from the pole, what angle does the cable make with the pole?



Round the answer to the nearest tenth.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  38.5°

Step-by-step explanation:

A triangle solver can give an answer easily. The angle is 38.5°.

__

The law of cosines can be written to solve for an unknown angle C opposite side 'c' and flanked by sides 'a' and 'b'.

  C = arccos((a² +b² -c²)/(2ab))

Here, we have a=35, b=48, c=30, so the angle is ...

  C = arccos((35² +48² -30²)/(2·35·48)) = arccos(2629/3360) ≈ 38.515°

The angle the cable makes with the pole is about 38.5°.

What are the variables in each graph? Describe how the variables are related at various
points on the graph.

Answers

9514 1404 393

Answer:

variables: time, volumepoints show volume at a given time

Step-by-step explanation:

The axes labels give you a clue as to the variables: time, volume.

__

The graph is a plot of volume versus time. That is, each point is the volume at a particular time.

HELP PLZ TEXT MESSAGE: The cost of a text message increases from $0.10 per messages to $0.25 per message. What is the percent increase in the cost of sending a text message?​

Answers

x = number of text messages sent

0.2x+40=50

0.2x = 10

5(0.2x) = 5(10)

x = 50

Therefore, 50 text messages would have to be sent or received in order for the plans to cost the same each month.

(11x + 8) + (8x + 12) =27

Answers

Answer:

11x + 8 +8x +12 =27  (drop the parenthesis, there's no actual need for them)

19x +20 =27 (i combined like terms and then subtracted 20 from both sides)

19x = 7  (divide both sides by 19 to get x alone)

x= 7/19 or 0.36842105 (the answer)

Step-by-step explanation:

Oh wow that person that answered already

In which story is the answer to the question 0?

1:
Neil felt sick, so his grandma took his temperature. She said his temperature
was 2°F above the normal human body temperature. At dinner time, his
temperature was 2°F higher than it was that morning. What is the difference
between Neil's temperature now and the normal human body temperature?

2:
Neil felt sick this morning, so his grandma took his temperature. She said his
temperature was 2°F above the normal human body temperature. At dinner
time, his temperature was 2°F lower than it was that morning. What is the
difference between Neil's temperature now and the normal human body
temperature?

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

It was +2 in the morning. -2 would make it 0.

the second story is the answer

solve the equation or inequality.
5t - 3 (7t + 1) < 93​

Answers

Step-by-step explanation:

5t-3(7t+1) < 93

Remove the parentheses

5t-21t-3 < 93

-16t < 93+3

-16t < 96

Divide both sides by 16

-t<96/16

-t<6

t > -6

Answer: The inequality t < 6 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

5t - 3 (7t + 1) < 93​ <--- This is the original equation.

5t + (7t + 1) - 3 < 93​ <---- Use commutative property.

16t - 3 < 93 <--- Simplify

16t - 3 + 3  < 93​ + 3 <---- Add 3 to both sides,

16t < 96 <--- Simplify and do addition.

[tex]\frac{16t}{16}[/tex] < [tex]\frac{96}{16}[/tex] <--- Divide both sides by 16.

t < 6 <--- is the answer to the inequality.

Hope this helps! :D

Two years ago Juanita bought 2 shirts for $15 and last year she bought 4 shirts for $45. Assuming the prices will increase linearly, how much will 8 shirts cost Juanita this year?

Answers

Answer:

This year, Juanita will have to use $75.

Step-by-step explanation:

Because if 2 shirts is $15, 4 shirts will be $30. $45 is $15 more than $30, so the increase is $15. 2*4 is 8, so that will make it 15*4=60. 60+15=75.

Suppose a cylinder has a diameter of 18 feet and a height of h feet. Which equation can be used to find V, the volume of the cylinder in cubic feet?

Answers

Answer:

Volume of a cylinder, V = πr^2h

but r= d/2

therefore, Vol = π(d/2)^2h

from the parameters given,

Vol = π(18/2)^2h

=81πh

Jeremey performs the same operations on four values of x. He records each resulting y-value in a table, as shown below. Which equation shows the operations Jermey performs on x to get to y

Answers

Answer:

Y=4x-3

Explanation: If we look 2 = 5 We can do 4(2)= 8 -3 = 5 So that the answer and 4(4)= 16-3 = 13 so these are the Y so this is the answer!

3x+1 = 27
answer choices: a) -1/3
b) -6
C) -2/3
d) -3/2

Answers

none of those are correct. x= 8 and 2/3

-2y - 3y + 8 = 8 -5y - 12

solve this equation fast please

Answers

I don’t think there’s a solution
Ok hi so I’m going to help you solve on this equation, if I solved this correctly can you please mark me as brainiest? I’d really appreciate it. Anyway let’s get started!

What we need to do is cancel both like terms on both sides of this equation which is
8=8 and you remove them.

Then you are left with -2y-3y=-5y-12

What you need to do is add -2y-3y because they are like terms

Now you have -5y

Then you put -5y=-5y-12

So you have to now cancel equal terms on both sides of this equation which were “-5y=-5y”, then you turn them into a 0

Now you are left with 0=-12

Therefore the statement is false for any value of y.

−x + (−3) = x + 3
plz hurry

Answers

Answer:

X= -3

Step-by-step explanation:

Other Questions
What is the element Ar classified as in the periodic table?a noble gasa halogena metalloida metal What mass of Sodium Iodide (NaI) will react with 7.82 grams of Chlorine (Cl2)? 2NaI + Cl2 -------------> 2NaCl + I2 A car traveling at 50 m/s comes to a stop in 5 seconds. What is theacceleration of this car? Determine the nth term rule and find the 45th term for the arithmetic sequence with a10=1 and d=6. Find the measure of the numbered angle.m3 = juan has $1.30 in dimes and nickels he has a total of 15 coins how many dimes does juan have A gas sample contained in a cylinder equipped with a moveable piston occupied 300.0 mL at a pressure of 2.00 atm. What would be the final pressure if the volume were increased to 500.0 mL at constant temperature? One of the largest pipe organs is in the auditorium organ in the Fox Theatre. The pipe is 32 ft. Long and produces a sound with a wavelength of about 8.8m. If the speed of sound in air is 346 m/s what is the frequency of this sound? What is the period? Show all work and explain your answer. PLS HELP ANYONE PLS BEGGING AT THIS POINT What is the mass of 12 moles of tin?Select one:O a.118.719O b. 1409O c.0.109O d. 1, 400g Name the enemy campthat Washington decidedto plan the surpriseattack on HELP IM TAKING FINALS, will mark brainliest 12) From your reading of the Odyssey Book 9 ("In the One-Eyed Giant's Cave")answer the question.What does Odysseus tell the Cyclops his name is?PoseidonNobodyNothingZeusOdysseus 5,7,9 i need help asap, step by step plss if possible :) A 12-ounce bag of chips costs $2.88. What is the unit rate per ounce of chips A $0.17 O B. $0.24 OC. $0.25 OD $0.42 solve the equation 48= y + 5y If you're on break right now. I hope you're enjoying your break. I hope you're are doing well mentally and physically. Happy Holidays Can you think of a person who would have beenconsidered a tyrant in the modern world? what is the percent of 7/10 Compared to 3.011 10 atoms of Na, 1.0 mole of CarbonA. has the same number of atomsB. has twice as many atomsC. not enough informationD. has half as many atomsCompared to 1.0 mole of HS (molar mass 334 g/mol), 1.0 mole of NH (molar mass 17g/mol)A. has half the number of moleculesB. not enough informationC. has twice the number of moleculesD. has the same number of moleculesThank you! In a botany experiment, a light source is placed below a plant. Over a six-week period, the plant's substantive growth is observed and recorded. If the plant is healthy, what observations might be recorded? QUESTION 3 Which sequence of events illustrates the most helpful problem-solving plan? o Think of a solution, execute it, and evaluate the positive and negative effects. If it doesn't wor Recall a time when someone you know had a similar problem, find out what they did, evaluat then evaluate your options Clearly state the problem, analyze its cause and effects, brainstorm possible solutions, evaluat each potential choice, pick an option try it out and evaluate its success Clearly state the problem, get advice from a friend or teacher, and act on the best suggestion QUESTION 4 Click Save and Submit to save and the