Failure to turn in the assignment on time will result in a loss of 5 points.
a
If you do not turn it in by Monday, January 17, 2021, at 8:00 a.m., you will receive 0 points for the assignment.
4 A store is having a 10% -off sale on all merchandise.
If Mai buys one item and saves $18, what was the original price of her purchase?
Answer:
Step-by-step explanation:
If may buys an item that, after 10% sale, costs 18 dollars
let x be original price
discount is 10%x=0.10 x
x- 0.10x=18
0.90x=18
x=18/0.90=20
x=20
How do I get the answer?
Answer:
Step-by-step explanation:
im so unfused what subject if yall ask a question putt the subject
According to a survey of workers,2/20 of them walk to work, 1/20 bike, 4/20 carpool,13/20 and alone. What percent of workers walk or bike to work?
Y-intercept for y=2(x-3)^2+4
Answer:
The y-intercept for this equation is 22.
Step-by-step explanation:
You can solve this quite easily by assigning a zero value to x and solving for y. That is where the curve will intersect the x-axis:
y = 2(x - 3)² + 4
y = 2(x² - 6x + 9) + 4
y = 2x² - 12x + 18 + 4
y = 2x² - 12x + 22
EDIT
Note that the expression above is in standard form, though it can also be factored if needed:
y = 2(x² - 6x + 11)
Now we can solve for an x value of zero:
y = 2(0)² - 12(0) + 22
y = 22
So the y-intercept is 22.
2) You traveled 210 miles in 3.5 hours.
How many miles will you travel per hour?
Answer:
= 56.7 miles per hour
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
To find the average speed for the entire journey, we need to find the entire distance and the total time
Entire distance = 210 miles + 130 miles = 340 miles
Total time = 3.5 hours and 2.5 hours = 6 hours
Average speed = distance/ time = 340 miles/ 6 hours
= 56.66666666666 miles per hour
Rounding to the nearest tenth
= 56.7 miles per hour
Answer:
60 miles
Step-by-step explanation:
Step 1:210=3.5
x =1
Step 2: cross multiply3.5×x= 210×1
3.5x=210
Step 3: divide both sides by the coefficient of x which is 3.53.5x/3.5=210/3.5
x=60
Answer= 60 miles
What is the distance from 0 to point g on the number line
Answer:
?
Step-by-step explanation:
A yard is 3.1 meters long and 1.4 meters wide. What is the area of the yard? Group of answer choices
Answer:
The area of the yard is 4.34.
Step-by-step explanation:
a = l x w
a = 3.1 x 1.4
a = 4.34
Please help I’m having trouble solving this☹️
You need to find the WPM (words per minute) of each person.
Andre - 208 divided by 4 = 52
Noah - 342 divided by 6 = 57
You now know that Andre types 52 words per minute and Noah types 57 words per minute.
Answer: Noah types faster because he types 57 words per minute while Andre types 52 words per minute.
Answer:Noah types faster.
Step-by-step explanation: For Andre ,You do 208 divide 4 which gives you 52.For Noah, you do 342 divide by 6 which gives you 57.And since Noah type more words which is 57 while Andre type 52, that means Noah types faster.
Hope it helps.
2. in a class of 50 students, the number of females is 2 more than 5 times the number of males. How many males and females are there in the class?
Answer:
The number of male students is 8, while the number of female students is 42.
Step-by-step explanation:
To determine the number of male and female students in the class, knowing that in total there are 50 students, and that the number of female students is two more than five times the number of male students, the following equation must be performed:
X + (5X + 2) = 50
6X + 2 = 50
6X = 50 - 2
X = 48/6
X = 8
Thus, the number of male students is 8, while the number of female students is 42.
Two hours after leaving his home, Nolan traveled a distance of 120 miles. Distance in this scenario is represented by d and time is represented by t.. [2 points]Part A. Assuming that Nolan travels at the same speed during his trip, which of the following statements can be used to describe the distance Nolan may have traveled?
a.Nolan traveled 180 miles after 3 hours
.b.Nolan traveled 60 miles after 2 hours
.c.Nolan traveled 120 miles after 1 hour.
d. Nolan traveled 60 miles after 0 hours.
Part b
Part B. Write an equation that represents the distance traveled by the car for an amount of time. Then name the dependent variable
.a.d=120t, d is the dependent variable
b.d=60t, d is the dependent variable
c.d=120t, t is the dependent variable.
d=60t, t is the dependent variable
Answer:
Part A = A
Part B = C
Step-by-step explanation:
Ik I have Ms. Keten too :/A point has
ono length
no width
no thickness
all of the above
A point has no length or thickness.
ALL OF THE ABOVE
What kind of transformation is it when it gets bigger? Like a small star to a bigger star.
Need help fast!!!
Point P has coordinates (1, 3). Point Q has coordinates (4, 8). How long is the line segment? Round to the nearest tenth if necessary.
Answer:
0
Step-by-step explanation:
0
Help I’ll mark brainliest
Answer:
ACD
Step-by-step explanation:
Which of the following is true? Group of answer choices Pie charts can generally be used instead of bar charts. Line charts are not used for cross-sectional data. Pyramid charts are generally preferred instead of column charts. Line charts are useful for visualizing categorical data.
Answer:
Pie charts can generally be used instead of bar graphs
Step-by-step explanation:
A pie chart can be used instead of a bar chart. A pie chart is an alternative to the bar chart. Both of these can be regarded as data visualization tools. The pie chart shoes us generally how several parts makes up a whole. While the bar chart uses rectangular bars to show us the proportion of each of the categories of data
The statement which is true among the given group of options is; Pie charts can generally be used instead of bar charts.
Data visualization toolsPie charts can be used as substitutes for bar charts. This stemmed from.the fact that both tools are data visualization tools.
On this note, pie charts can be used to replace the bar charts even though pie charts entails dividing the 360° angle in a circle in respective ratios.
Read more on data visualization tools;
https://brainly.com/question/26045439
-11x - 7y=-56 what is the slope and y intercept
Answer:
49/11 I think I'm not sure
48 oz. for $3.99
36 oz. for $2.59
12 oz. for $1.99
which is the best deal
Answer:
Step-by-step explanation:
12 oz for 1.99$
Answer:
12 oz. for $1.99
Step-by-step explanation:
Need help ASAP will mark Brainly
Answer:
115°
Step-by-step explanation:
its in the middle of 60° and 70°
Determine if the statement is true or false. Any linear system with more variables than equations cannot have a unique solution.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Suppose a system contains a large number of variables than equations, then there is a need to make assumptions of some values for the extra variables in order to solve the system. So, the assigning of these values can be done in several ways. Thus, the system cannot contain a unique solution.
Also, for a system of the linear equation:
[tex]AX = B[/tex] can have a unique solution if:
Augmented matrix(rank) = coefficient matrix(rank) = no. of variables.
Provided that there exist fewer equations and more variables,
Then;
coefficient matrix(rank) < no. of variables
Thus, the system cannot contain a unique solution.
If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?
Answer:
I think the unit rate is 6$
i divided 48 by 8 and got 6
A 16 ft tall adult giraffe standing next to a
baby giraffe casts a 8 ft shadow. If the
baby giraffe is 6 ft tall, then how long is
its shadow?
Answer:
The shadow is 3 ft tall
Step-by-step explanation:
The older giraffe is 16 ft tall and 8 is half of 16 and 8ft is the length of the shadow so that means that half of the small girafe would be 3ft because half of 6 is 3.
Sorry if its not correct
What is the area of the triangle
Answer:
A = 1/2 l*w
So the answer is 4.
Answer:
area=1/2(bh)
area=1/2(2 times 4)
area=1/2(8)
area=4
:)
17/15 - 4/5 please answer
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
17/15-4/5
17/15-4*3/5*3
17/15-12/15
17-12/15
5/15
1/3
The equivalent value of the fraction is A = 1/3
Given data ,
Let the equation be represented as A
Now , the value of A is
Let the first fraction be p
Let the second fraction be q
Now , A = p - q
when the value of p = 17/15
And , when the value of q = 4/5
On simplifying the equation , we get
A = 17/15 - 4/5
So , the left hand side of the equation is equated to the right hand side by the value of ( 17/15 - 4/5 )
A = ( 17/15 - 4/5 )
Taking the LCM of the denominators of the fraction , we get
A = ( 17 - 12 ) / 15
On simplifying , we get
A = 5/15
A = 1/3
Therefore , the value of A = 1/3
Hence , the fraction is A = 1/3
To learn more about fractions click :
https://brainly.com/question/29766013
#SPJ6
paper costs $ 40 for 10 teams how much for 1 ream?
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
40/10 = 4
sin ∠A = ?
[tex]a.\frac{3}{4} \\\\b.\frac{5}{4} \\\\c.\frac{3}{5} \\\\\ d.\frac{4}{5}[/tex]
Answer:
c. 3/5
Step-by-step explanation:
With reference angle A
perpendicular (p) = 3
hypotenuse (h) = 5
Now
Sin A =
[tex] \frac{p}{h} \\ = \frac{3}{5} [/tex]
Hope it will help :)
Answer:
The answer is 5/4
Step-by-step explanation:
please hurry!!!
For the class picnic, 25 liters of punch were purchased. 6 liters were left over. How many gallons of punch were used at the picnic? (1 liter is approximately 0.26 gallons)
Answer:
Gallons of punch used = 4.94 gallons
Step-by-step explanation:
Given that:
Liters of punch purchased = 25 liters
Liters of punch left over = 6 liters
Liters of punch used = 25 - 6 = 19 liters
According to the given statement;
1 liter = 0.26 gallons
19 liters = 0.26*19 gallons
19 liters = 4.94 gallons
Hence,
Gallons of punch used = 4.94 gallons
6) Change the amount of sugar to show a sweeter atole.
Atole
Total
Flour (tbsp)
5
Sugar (tbsp)
5
5 A contractor is laying out the sides of a
rectangular porch. She knows that the porch will
form a rectangle if it can be broken up into two
right triangles, as shown below.
The lengths of the two longer sides of the porch
are 24 feet and the lengths of the two shorter
sides are 17 feet. Enter the length of the diagonal
of the porch in feet, rounded to the nearest tenth.
Solve 18 > 12 + 2. Graph the solution.
Answer:
Step-by-step explanation:
7
2
Decimal Form:
3.5
Mixed Number Form:
3
12
on sale, boxes of cereal cost $11 for 4 boxes, $24.75 for 9 boxes, and $33 for 12 boxes. Predict the cost of twelve boxes.
Answer:
omg this is so eaasy like u need tia tammera
Step-by-step explanation:
Answer:
$33(the answer is $33)